Get Adobe Flash player

Archiwum 2010/2011

Archiwum 2012/2013

Archiwum 2011/2012

We wtorek 25 marca 2014 r. dzieci z grupy V i VII wybrały  się na wycieczkę do ostrowskiego klubu sportowego GYMSTATION, aby uczestniczyć w specjalnie dla nich zorganizowanych zajęciach sportowych.

Jak wiadomo „w zdrowym ciele zdrowy duch” nasze przedszkolaki bardzo chętnie wzięły udział w ćwiczeniach fizycznych, które w ramach akcji MEN „Ćwiczyć każdy może” przeprowadzili profesjonalni instruktorzy pani Anna Kulesza i pan Rafał Mikulski.

Dzieci po przeprowadzonej rozgrzewce przygotowanej przez panią Anię z ochotą przystąpiły do ćwiczeń sprawnościowych. Troszkę zmęczeni, ale pełni chęci i energii pod czujnym okiem pana Rafała spróbowały swoich sił w tenisie ziemnym. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał piłeczkę tenisową i obiecał zgodnie z myślą „gimnastyka ważna sprawa” ćwiczyć i spędzać aktywnie swój czas wolny.

We wtorek 25 marca grupa I obchodziła  DZIEŃ WODY. W tym dniu wszystkie dzieci ubrane były w różnych odcieniach koloru niebieskiego. Zabawę z wodą rozpoczął ,,Kropelek" ( papierowa pacynka), który przy pomocy obrazków opowiedział dzieciom o obiegu wody w przyrodzie. Następnymi zabawami były zagadki słowne oraz dźwiękowe o wodzie.

Dzieci zdobywały naklejki za poprawne rozwiązanie zagadki.

Poprzez zabawy badawcze zdobyły wiadomości o właściwościach wody, mogły ją obserwować, słyszeć, smakować, dotykać oraz wąchać.

Zabawy ruchowe z chustą Klanzy zaspokoiły potrzebę ruchu dzieci. Chusta wirowała jak: ,,wzburzone morze", jak ,,deszcz", jak ,, Kropelki".  Maluszki próbowały również namalować WODĘ przy użyciu nowo poznanej techniki - ,,malowanie na gazie".

Dnia 21.03.2014 r. w piątek, świętowaliśmy w naszym przedszkolu Pierwszy Dzień Wiosny. Wszyscy w tym dniu przyszliśmy ubrani na kolor zielony. Marzannę wykonaną przez starsze dzieci, głośnym śpiewem i okrzykami pożegnały wszystkie przedszkolaki. Wszystkie dzieci powitały wiosnę podczas wiosennego spaceru. Wszyscy ustawieni w wielkim kole śpiewaliśmy piosenki i recytowaliśmy wiersze o wiośnie. Następnie każda z grup otrzymała szablon „Pani Wiosny”, który ozdobiła według własnego pomysłu. Nasze prace można podziwiać na przedszkolnym korytarzu, natomiast posadzone przez przedszkolaków kwiatki można zauważyć w przedszkolnym ogrodzie.

To był dzień pełen uśmiechu i słońca !!!!

Dnia 20.03.2014 roku grupa IV wybrała się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lekcję edukacyjną pt. ,,Jak pracowali pierwsi garncarze?”. Dzieci zapoznały się na niej z pojęciem archeologii jako nauki i zakresem jej zainteresowań. Bezpośrednio mieli kontakt z zabytkami archeologicznymi i poznawali techniki ich dokumentacji, rekonstrukcji oraz próbowali kształtować proste własne formy w glinie : figurki, naczynia, ptaki itp. Dodatkowo przedszkolaki zdobyły wiadomości na temat podstawowych instrumentów ludowych m.in.: basy, dudy, skrzypce, siesieńki, łuk muzyczny, piszczałki. Zapoznały się z materiałem, z którego powstały prezentowane instrumenty oraz ogólnymi zasadami ich działania.

W przeddzień pierwszego dnia wiosny przedszkolaki z grupy IX "białym dniem "pożegnały zimę. W tym dniu wszystkie dzieci dzięki pomocy i dużemu zaangażowaniu rodziców przybyły do przedszkola ubrane w stroje w kolorach ustępującej pory roku. Biały kolor zdominował także inne chwile – próbowaliśmy jak smakuje kefir / nie wszystkim:) /, przygotowaliśmy również koktajl z białych składników – kefiru i ulubionego przez dzieci banana. Pyyyycha - ten smak wszystkim przypadł do gustu.
Nie  zabrakło również przygotowywania postaci marzanny – symbolu odchodzącej zimy.
Wesoło spędziliśmy czas, a teraz z radością powitamy wiosnę!

 

W czwartek zaraz po śniadanku dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę autobusem miejskim do Urzędu Miasta w Ostrowie Wielkopolskim. Przed wejściem do urzędu dzieci odbyły krótki spacer alejkami parku gdzie podziwiały piękną fontannę i budzącą się do życia przyrodę, kolejnym przystankiem na naszej trasie był parowóz który również dokładnie sobie obejrzeliśmy.

W Urzędzie Miasta bardzo serdecznie przywitała nas pani Kierownik Urzędu  Stanu Cywilnego Ewa Mielczarek która opowiedziała nam historię miasta, zdradziła wiele ciekawostek oraz towarzyszyła nam podczas całej naszej podróży. Przedszkolaki zawitały również do gabinetu pana Prezydenta Jarosława Urbaniaka gdzie mogły poczuć się jak prawdziwy włodarz miasta zasiadając w wygodnym fotelu i biurku pełnym ważnym spraw do załatwienia. Na czas pobytu u pana prezydenta przedszkolaki otrzymały również symboliczny klucz  do miasta. Dzieci na koniec wizyty otrzymały słodkie lizaki i maskotki. Będąc w urzędzie odwiedziliśmy jeszcze kilka wydziałów gdzie bardzo serdecznie przywitała nas ciocia Marcinka i babcia Huberta. Nasze przedszkolaki tego dnia wróciły do przedszkola pełne wrażeń i z uśmiechem na twarzy.

19 marca 2014 roku w Ostrowskim Centrum Kultury  po raz kolejny odbył się II Międzyprzedszkolny Konkurs Wokalny " Piosenka z mojego przedszkola", którego organizatorem było nasze przedszkole.
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na Małej Scenie OCK wystąpiło 62 przedszkolaków z 17 ostrowskich przedszkoli. Pod względem wokalnym oceniało Jury, w którego skład weszli: Zastępca Prezydenta Miasta Marlena Maląg, Izabela Michalska(nauczyciel Szkoły Muzycznej), Bogna Kowalska (wokalistka) oraz dyrektor Publicznego Przedszkola nr 10 Aleksandra Mazurek.
Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy VI: Mikołaj Galusik i Maja Słowik w piosence, pt: „Mój kolega z zerówki”.
Wszystkie przedszkolaki otrzymały za swój występ wspaniałe upominki.

Wykorzystując nowoczesne technologie multimedialne, nauczycielki z grupy VI przygotowały dla swoich podopiecznych prezentację multimedialną, pt: „Pierwsze zwiastuny wiosny”, której celem było przypomnienie i utrwalenie wiadomości o roślinach, owadach, ptakach charakterystycznych dla wiosny.

Jednym z celów edukacji przedszkolnej jest pogłębianie u dzieci wiedzy dotyczącej ekologii i ochrony środowiska oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Zagadnienia owe były treścią lekcji edukacyjnej, którą w grupie dzieci 6-letnich przeprowadziła Pani Arleta Szulc - specjalista do spraw obsługi klienta MZO. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci utrwaliły posiadaną wiedzę na temat segregacji oraz recyklingu surowców wtórnych, a podczas zajęć warsztatowych  - samodzielnie segregowały odpady do odpowiednich worków.

Dnia 17.03.2014 roku do grupy IV zawitał brat Oli – Filip Wisiński -  absolwent naszego przedszkola. Filip na spotkaniu z przedszkolakami opowiadał o swoich sukcesach w szkole, osiągnięciach artystycznych i sportowych oraz o tym jak wygląda ,,praca” ucznia,  jak powinno się zachować na lekcji. Miło wspominał czas spędzony w przedszkolu i  chętnie powróciłby w ,,przedszkole mury”. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytał kilka wierszy i opowiadań. Przedszkolacy z dużym zainteresowaniem słuchali bajek czytanych przez starszego kolegę. Jakże pięknie zabrzmiała bajka pt.: „Lis i kruk” czy „Osioł i książki” w wykonaniu ucznia szkoły podstawowej. Absolwent przyznał, że niełatwo jest czytać małym dzieciom, ale była to dla niego duża przyjemność. Dzieci otrzymały od kolegi niespodzianki: kolorowanki dla dziewczynek i chłopców oraz pyszne batoniki. Filipkowi dziękujemy za zaangażowanie i pięknie przeczytane bajki!

Dnia 14 marca 2014 r. w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” grupę IV odwiedziła mama Hani Wójcik. Pani Wójcik przeczytała dzieciom dwie wspaniałe bajki: ,,Franklin chce mieć zwierzątko” oraz ,,Franklin i Wróżka Zębuszka”. Zielony żółwik -  Franklin - znany jest dzieciom na całym świecie z serii powszechnie lubianych książeczek oraz popularnych filmów animowanych. Każdy tomik to osobna historia o niezwykle ważnych sprawach z życia przeciętnego kilkulatka. Postacie wykreowane przez autorki są wzorcem nie tylko dla dzieci, lecz także dla rodziców, a ich przeżycia pozwalają odnaleźć się w niełatwych sytuacjach życiowych.
Fantastyczne kolorowe ilustracje z pewnością zachęcają dzieci do lektury tej książeczki. Dlatego też przedszkolaki były zachwycone czytanymi bajkami i z zainteresowaniem słuchały. Mamusia Hani przygotowała dla wszystkich dzieci rewelacyjną niespodziankę - ,,zwierzątka’’ wykonane z baloników i kolorowanki z Franklinem. Na każdej twarzy naszego przedszkolaka zagościł uśmiech, kiedy otrzymał taki upominek. Warto dodać, że właśnie w tym tygodniu grupa IV realizowała tematykę pt. :,,Świat w książkach zapisany” . Dziękujemy mamusi Hani za wizytę!

Nasze przedszkole przystąpiło do kolejnej edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Dzieci z grupy V od 10 do 14 marca realizowały „Kubusiowe” zadania aby dumnie móc nazwać się Kubusiowymi Przyjacielami Natury.

Nasza przygoda rozpoczęła się od wyjaśnienia „Co to znaczy naturalne?” i wykonania własnoręcznie z zielonego papieru odznak miłośnika przyrody. We wtorek zaraz po śniadaniu przedszkolaki wybrały się na pieszą wycieczkę na Piaski Szczygliczka gdzie podążając ścieżka edukacyjną przypomniały sobie mieszkańców lasu i nie tylko. W środę obchodziliśmy Kolorowy Dzień w trakcie którego dzieci dowiedziały się dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Nasi miłośnicy przyrody wykonali również własnoręcznie przepyszne owocowe szaszłyki które z apetytem zjedli na podwieczorek bo każdy już wiedział jak  ważne jest jedzenie warzyw i owoców 5 razy dziennie. Nasze przedszkolaki mogą pochwalić się także tytułem „Mistrza segregowania śmieci” ponieważ każdy potrafi wymienić kolory pojemników na śmieci i wie co należy do nich wrzucać. Na koniec dzieci dowiedziały się „co to jest energia elektryczna i w jaki sposób ją oszczędzać?”. W piątek każdy otrzymał dyplom Kubusiowego Przyjaciela natury oraz przepiękną odznakę.

W realizacji różnorodnych zagadnień uczymy dzieci korzystania z książek w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy. Przygotowujemy dzieci do roli świadomego czytelnika, potrafiącego korzystać z biblioteki i czytelni, a przede wszystkim rozwijać zainteresowanie książką jako źródłem wiedzy, przeżyć i doświadczeń.
W ostatnich dniach przedszkolaki z grupy IX z dużym zainteresowaniem poznawały książki o zróżnicowanej tematyce i formie, a następnie samodzielnie stworzyły książeczki o wybranej treści.
W czwartek 13 marca zaprosiliśmy do przedszkola babcię Nadii, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiła dzieciom historię książki od najdawniejszych czasów, a następnie czytała dzieciom wybraną bajkę.
W piątek 14 marca wybraliśmy się na wycieczkę do Biblioteki Dziecięcej- dzieci poznały kodeks czytelnika i buszowały w bardzo bogatym księgozbiorze. I tak oto wyrasta nam kolejne pokolenie czytelników.

Dinozaury były największymi zwierzętami jakie chodziły po Ziemi. Mimo, iż dawno wyginęły nadal fascynują, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Chcąc przybliżyć przedszkolakom zagadnienia związane z życiem  owych prehistorycznych gadów, nauczycielki grupy 6-latków z grupy VI zorganizowały wycieczkę do biblioteki, przy ul. Królowej Jadwigi na lekcję edukacyjną, pt: „Dinozaury - dziwne zwierzęta”. Oprócz bogatej kolekcji książek związanych z tematem było: poznanie cyklu rozwoju dinozaura od jaja po postać dorosłą, układanie puzzli, zabawy w archeologów z wydobywaniem ze skały kości pragazów, tworzenie makiety jura parku i wyszukiwanie dinozaurów w jajkach. To była wspaniała i pasjonująca lekcja.

12 marca przedszkolaki z grupy V i III, 20 marca dzieci z grupy VI , 18 marca dzieci z grupy IV , wybrały się na pieszą wycieczkę do Galerii Sztuki Współczesnej gdzie mogły podziwiać prace autorstwa Tomasza Urbanowicza pt. „Szkłem malowane”
Kompozycje szklane Urbanowicza trzykrotnie uczestniczyły w prezentacjach Polski na światowych wystawach EXPO. Szklane kompozycje artysty można również spotkać np. w Sądzie Najwyższym w Warszawie, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na Politechnice Wrocławskiej we Wrocławiu natomiast kula Zjednoczony Świat stanowi centralny element plastyczny agory Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, tęcza L’arc en ciel ozdabia College G. Brassensa w Paryżu, zielone odlewy zdobią hol Browaru Holstein  w Hamburgu, a kompozycja Niebieski zachód słońca w oceanie pływa na największym transatlantyku świata, Queen mary 2.

W ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” zaprosiliśmy do naszego przedszkola podopiecznych warsztatów Terapii Zajęciowej z Ostrowa Wielkopolskiego, z ul. Wiejskiej. Nasi niepełnosprawni przyjaciele odwiedzili placówkę 12 marca. W grupie III, V i VI przeczytali bajkę braci Grimm „Pani Zima”. Mimo, iż piękne czytanie z podziałem na role to niełatwa sztuka, nasi goście wywiązali się z zadania znakomicie. Atmosfera spotkania była tak miła, że trudno było się rozstać. Przedszkolacy podziękowali gościom za przybyciem, wręczając kosz słodyczy.

Dnia  11 marca 2014r . grupę III  po raz drugi  odwiedziła  pielęgniarka- pani  Iwona Bogusławska . W czasie spotkania pani Iwona przypomniała nam  w jaki sposób możemy zapobiegać  infekcjom ( zasłanianie ust w czasie kaszlu, chronienie miejsc skaleczonych), jak należy o siebie dbać, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać, zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia.

Mogliśmy również zobaczyć, w co wyposażona jest ogromna torba pielęgniarki. Demonstracja stetoskopu i możliwość wysłuchania bicia swojego lub kolegi serca budziła w nas powszechne zainteresowanie, natomiast strzykawka (choć bez igły i w opakowaniu) wiadomo – lęk.

Spotkania z panią pielęgniarką udowadniają przedszkolakom, że ludzie w białych fartuchach nie są tacy straszni jak się wydają. Przyzwyczajają dzieci do wizyt u lekarza. Dzieci przynoszą na spotkanie swoje pluszaki z domu , które mają złamane rączki czy są po prostu chore. Pani Iwona wypisuje receptę i leczy ich małych przyjaciół. Na koniec spotkania wręcza naklejkę z napisem „ Dzielny Pacjent”. Zadaniem dzieci jest opiekowanie się przez kilka dni w domu chorym pluszakiem.

Dnia 10.03.2014r.dzieci z grupy III wybrały się z wizytą do salonu fryzjersko – kosmetycznego VISAGE a tam… działy się cuda. Bo choć dla większości dzieci nie była to pierwsza wizyta w takim salonie, to wszystkie z zainteresowaniem obserwowały pracę kosmetyczki i fryzjerki. Dziewczynki chętnie poddały się zabiegom upiększania dłoni. Wybór lakierów małe kobietki przyprawiał o przysłowiowy zawrót głowy. Przebieraniu w kolorach nie było końca. Natomiast chłopcy zdecydowanie wybrali modne fryzury i wygodnie zasiedli w fryzjerskich fotelach. Dziękujemy za miłe przyjęcie mamie Mateusza oraz reszcie pracowników salonu.

Biblioteka Publiczna im Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w poniedziałek 10 marca 2014 r. oraz 18 marca miała wyjątkowych gości. Dzieci z grupy III i IV naszego przedszkola przybyły z wizytą na ul. Królowej Jadwigi, by oswoić się z atmosferą biblioteki. Przedszkolaki wzięły udział w niezwykle ciekawej  i  pouczającej  lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez Panią bibliotekarkę. Dzieci dowiedziały się wiele na temat książek i pracy bibliotekarza, ale również co to jest księgozbiór,  jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką, co należy zrobić aby móc korzystać z biblioteki oraz co najważniejsze, jak szanować i dbać o książki zarówno te własne jak i wypożyczone.
Przedszkolaki miały okazję zwiedzić wszystkie działy biblioteki. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. W dziale dziecięcym dowiedziały się, jak można zapisać się do biblioteki i z przyjemnością oglądały książeczki dla  najmłodszych. Największe zainteresowanie wzbudziły książki piszczące, grające i z elementami ruchomymi.
Następnie bibliotekarka  przeprowadziła  quiz wiedzy o   bohaterach znanych bajek, przeczytała dzieciom opowiadanie "Przygody Koziołka Matołka". Na pamiątkę spotkania, dzieci otrzymały kolorowanki. Zostały poczęstowane pysznymi słodkościami.
Wizyta  miała na celu promocję czytelnictwa od najmłodszych lat i zapoznanie z biblioteką. Mamy nadzieję, że dzieci z chęcią będą wracać do biblioteki i wypożyczać dużo książek do czytania wspólnie z rodzicami.

Dnia 07.03.2014 roku grupa IV gościła zwierzątko domowe Oli - królika. Aleksandra opowiedziała dzieciom jak dbać o to ,,puszyste” zwierzątko, jak karmić i pielęgnować. Pokazała jak bawi się ze swoim zwierzątkiem i zaprezentowała jego zabawki. Przedszkolaki przez cały dzień bacznie obserwowały zachowanie króliczka i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.

6 marca w ramach realizacji tematyki „Poznajemy Układ Słoneczny” dzieci 6-letnie z grupy VI wybrały się w podróż na „kolorową planetę”. Przedszkolaki podzielone na cztery zespoły i ubrane w odzież w czterech kolorach (czerwony, żółty, zielony i niebieski) tworzyły z klocków przestrzenne rakiety, które zabrały je w przestrzeń kosmiczną. Po długim locie „mieszkańcy” planety czerwonej, zielonej, żółtej i niebieskiej wylądowali na planecie bezbarwnej napełniając ją swoimi kolorami. Po locie kosmicznym były zabawy plastyczne - tworzenie rakiet i ufoludków z gliny oraz zabawy ruchowo - taneczne.

Dzieci cały tydzień uczestniczyły w zajęciach „Kiedy patrzę w niebo” i poznawały planety, wykonywały kosmiczne zadania oraz mogły obejrzeć kilka krótkich filmów „Jak fajnie być astronautą” Chrisa Hadfielda prosto z kosmosu.

Podsumowaniem tygodniowych zajęć było zajęcie otwarte pt.  „Do gwiazd” które odbyło się 6 marca.  Celem zajęcia było utrwalenie zdobytych umiejętności i wiadomości z zakresu edukacji matematycznej i językowej. Dzieci odczytywały globalnie imiona, nazwy planet, liczyły według kolejności i wstecz, układały wzory z figur geometrycznych oraz rozpoznawały ilości dźwięków słyszanych w różnych ekspozycjach. Rodzice mieli okazję obserwować dzieci podczas wykonywania przydzielonych zadań.

Dzieci z grupy IV dnia 06.03.2014 roku  wraz ze swoimi paniami wybrały się na wycieczkę do sklepu zoologicznego. Na miejscu czekała na nas Pani pracująca w  sklepie, która  miło nas powitała i opowiedziała o miejscu, jakim jest sklep zoologiczny oraz o tym co możemy w nim kupić.

W trakcie spotkania dzieci zadawały pytania, na które uzyskiwały wyczerpującą odpowiedź. Obejrzeliśmy  zwierzęta hodowane w domu: rybki, chomiki, świnki morskie, króliki, papugi, kanarki oraz węże. Niektóre z nich mogliśmy nawet dotknąć! Oczywiście robiliśmy to delikatnie i ostrożnie. Podczas wizyty staraliśmy się zachować kulturalnie i cichutko, aby nie straszyć obecnych tam zwierząt. Przyjrzeliśmy się także akcesoriom potrzebnym do pielęgnacji zwierząt. Celem wycieczki było uświadomienie konieczności dbania o posiadane zwierzątko. Takie wyjścia sprawiają nam wiele radości i istotnie wpływają na rozwój naszych zainteresowań oraz przyczyniają się do wzbogacania naszej wiedzy przyrodniczej.

W dniach 3-7 marca 2014 dzieci z grupy IX poznawały różne oblicza sztuki. Oglądały wybrane dzieła malarstwa, rzeźby, architektury i fotografii artystycznej. Miały również możliwość samodzielnego tworzenia – malowanie farbami na różnych formatach, wykonywanie rzeźby na szkle. Zwieńczeniem poznawanych zagadnień była wycieczka do Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie przedszkolaki z dużym zainteresowaniem zwiedziły wystawę Tomasza Urbanowicza „Szkłem malowane” oraz ekspozycję akwareli.

Nasze przedszkole przystąpiło do kolejnej Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla przedszkolaków Akademia Aquafresh koncentrującym się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci uczyły się prawidłowego szczotkowania zębów po każdym posiłku i dbania o swoje ząbki. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh przeprowadzonej w naszym przedszkolu było wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce.

Od 24-28 lutego 2013 roku grupa IV realizowała projekt Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej  w Poznaniu: ,,Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”. Cel ogólny projektu to poprawa stanu zdrowia  dzieci narażonych na nadwagę, otyłość i choroby dietozależne. Przedszkolaki przez cały tydzień pogłębiały swoją wiedzę dotyczącą wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie oraz kształtowania właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych.

Podczas zajęć dzieci rozpoznawały znane i mniej znane warzywa i owoce, które znalazły się w ,,zaczarowanym’’ worku, brały udział w tematycznych zabawach dydaktycznych, uzupełniały swoje wiadomości z zakresu zdrowej i niezdrowej żywności. Na przygotowanym schemacie  ,,piramidy zdrowia” umieszczały wycięte z gazet produkty spożywcze. Atrakcją dla dzieci była prezentacja multimedialna pt. ,,Jestem zdrowy, bo aktywnie spędzam czas i prawidłowo się odżywiam”. Uwaga przedszkolaków została skierowana również na aktywny i bierny tryb życia, skutki i korzyści wynikające ze spędzania czasu wolnego, w zależności od danego trybu. Odbyły się także zabawy ruchowe i taneczne przy muzyce. Dzieci poszerzały wiadomości na temat tańca i rozwijały swoje zdolności ruchowe, co pozytywnie wpłynęło na ich aktywność fizyczną.

Zabawa, muzyka, ruch, edukacja to podstawowe funkcje przedszkola. Dbamy o to, by każde dziecko miało w przedszkolu możliwość  poznawania, doświadczania i rozwijania prawidłowych zachowań, a także rozumienia właściwych postaw i nawyków, w tym także nawyków zdrowotnych.

W piątek 28 lutego w grupach  II , III i VII królowały kolory niebieskie i to w różnych odcieniach.  Dzień Niebieski  był podsumowaniem dwutygodniowej tematyki kompleksowej  „ Jest woda- jest życie „ oraz  „Kolory i dźwięki wody”. Głównym tematem zajęć i zabaw  była woda: jej znaczenie dla człowieka, roślin i zwierząt, ochrona zasobów wodnych, poszerzenie wiedzy na temat sposobów oszczędzania i wykorzystania wody. Przedszkolaki zapoznały się z obiegiem wody w przyrodzie, smakowały wodę gazowaną i niegazowaną, przeprowadzały różne doświadczenia z wodą np. co pływa, co tonie, co rozpuszcza się w wodzie, jaki kolor uzyska woda po zmieszaniu dwóch kolorów, oczyszczanie wody. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji: „ Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest?”. Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, gotująca się w czajniku, napuszczana do wanny, płynąca w strumyku, deszcz). Najwięcej frajdy sprawiły dzieciom ćwiczenia oddechowe: „Burza w szklance wody”, gdzie trzeba było wprawić wodę w ruch za pomocą słomek poprzez puszczanie bąbelków. Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Dzieci również brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów) i  muzycznych . Przedszkolaki poznały również nową technikę plastyczną „mokre w mokre”. Punktem kulminacyjnym była wspólna zabawa ruchowa  przy piosence  pt. „Kiedy kropla goni kropę” z wykorzystaniem niebieskich foliowych kropel.

Dzieci z grupy V za sprawą wehikułu czasu od 24.02 do 28.02.2014 r. przeniosły  się do prehistorycznego lasu. W poniedziałek z pomocą mamuta dzieci „polowały na głoskę m”, we wtorek uważnie słuchały „o czym szeptały iskierki?” i dowiedziały się skąd pochodzi i do czego służy węgiel aby wykonać piękne „rysunki zaklęte w kamieniu”. Środa była dniem w którym nasze przedszkolaki spotkały się z dinozaurami.  W naszej sali powstał piękny kącik do którego dzieci przyniosły różne dinozaury i książki które wspólnie czytaliśmy. Na koniec dzieci wykonały piękne dinozaury z plasteliny. W czwartek dzieci dowiedziały się jak mieszkali jaskiniowcy, wykonały specjalne stroje na ten dzień by podczas malowania patykiem na szarym papierze poczuć się jak prawdziwi jaskiniowcy którzy malowali wnętrza swoich jaskiń. Piątek był ostatnim dniem naszej podróży na naszych małych odkrywców czekała jeszcze jedna niespodzianka. Dzieci przez cały tydzień pilnie słuchały swoich pań aby w piątek zamienić się na chwilkę w małych archeologów którzy musieli własnoręcznie złożyć szkielet dinozaura. Wszyscy wrócili do domu w wyśmienitym nastroju i z nowymi przyjaciółmi.

W dogodnym dla każdej z grup terminie dzieci i nauczyciele z grupy V, VII, III i VI wybrali się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na wystawę: „Szopki bożonarodzeniowe i akcesoria kolędnicze”, które dotarły do naszego miasta ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem słuchały naszej przewodniczki która pięknie opowiadała o historii każdej z szopek.

W związku z realizacją tematu kompleksowego „Do sklepów wyruszamy, gdy zakupy zrobić mamy”, dzieci z grupy VIII 20 lutego wybrały się na spacer do pobliskiego sklepu spożywczego.

Przez cały tydzień przedszkolaki solidnie przygotowywały się do tej wyprawy poprzez zabawy dydaktyczne, w których wcielały się w role ekspedientki i kupującego. Uczyły się również nazw sklepów, w których można kupić buty, książki, kwiaty, itd.

Podczas wizyty w sklepie, maluszki  poznały z bliska pracę sprzedawcy oraz asortyment sklepu spożywczego. Nie zabrakło chętnych, by zrobić zakupy. Ważną misją wycieczki była też okazja, by utrwalić dobre maniery i zwroty grzecznościowe.

 

Dziękujemy właścicielom delikatesów „Jal” za możliwość zwiedzenia budynku sklepu oraz za upominki w postaci pysznych lizaków.

Kto z nas nie wierzy w krasnoludki? Te przemiłe, bajkowe postaci były bohaterami „Dnia krasnala”, który 19 lutego obchodziły w swojej grupie 6 latki. Były zatem: bajki o krasnoludkach, samodzielne tworzenie krasnalowych przygód, zabawy z krasnalem w roli głównej oraz tworzenie miasteczka krasnoludków. Takie zajęcia są dla dzieci bardzo cenne gdyż rozwijają kreatywność, wyobraźnię, a także umiejętność współpracy w grupie.

Promocja zdrowego stylu życia I prawidłowego odżywiania jest bardzo ważnym zadaniem realizowanym w naszym przedszkolu. Dlatego też 6 latki z grupy VI w celu utrwalenia zasad racjonalnego odżywiania obchodziły 18 lutego „Biały Dzień”. Dzieci brały udział w zabawach badawczych próbując rozpoznać po smaku z zawiązanymi oczyma białe produkty, takie jak: mleko, jogurt, śmietana, twarożek, cukier czy sól. Było również samodzielne tworzenie kanapek. „ Gwiazdą” kanapek był twarożek serwowany w różnej postaci na różnych gatunkach zdrowego pieczywa z dodatkiem szczypiorku czy rzodkiewki. Własnoręcznie przygotowane kanapki bardzo smakowały naszym milusińskim, którzy o wartościach odżywczych nabiału wiedzą już bardzo wiele.

W oczekiwaniu zimy 21- go stycznia również w grupie VIII zrobiło się biało.

Dominującą barwą w stroju każdego przedszkolaka była w tym dniu biel. Wszyscy z zaangażowaniem brali udział  w „białych” zabawach – odszukiwali białe akcenty we własnych strojach oraz w najbliższym otoczeniu, wspólnie bawili się i pląsali w takt muzyki  o charakterze zimowym. Zorganizowany został pokaz mody na „białym dywanie”, podczas którego dzieci dumnie prezentowały swoje białe stroje.

Dzieci  ćwiczyły także oddech i dmuchały na małe białe piórka tak, aby nie spadły na podłogę, odbyła się także bitwa na kulki śniegowe zrobione z gazet. Przedszkolaki przygotowały także piękne prace plastyczne o tematyce zimowej.

Walentynki dzieci z naszego przedszkola świętowały już od rana. Przedszkolaki tego dnia na śniadanko miały przygotowane pyszne bułki z dżemem truskawkowym. Po takim pysznym śniadaniu pełni energii, sił i uzbrojeni w dobry humor rozpoczęliśmy bal walentynkowy. Dzieci bawiły się przy doskonale znanych dziecięcych przebojach, były również konkursy takie jak taniec z balonem czy walentynkowy quiz. Po tańcach troszkę zmęczeni wysłuchaliśmy bajki pt.:” Jak Kubuś Puchatek świętował walentynki”. Przedszkolaki dowiedziały się że słowa „kocham Cię” to najważniejsze słowa jakie można powiedzieć drugiej osobie oraz że i na co dzień nie tylko w walentynki możemy zaznać bardzo wiele miłości, jeśli tylko będziemy umieli ją dostrzegać. Tego dnia dzieci przygotowały również wspaniałe własnoręcznie przygotowane walentynki dla swoich najbliższych ale także piękne czerwone opaski z sercem i serce z papierowych serwetek, które dzieci podarowały Kubusiowi, Kłapołuchemu i Prosiaczkowi. Po tylu atrakcjach czekał na dzieci czerwony obiad – czyli pyszna zupa pomidorowa. Wszystkie  przedszkolaki wracały do domu w walentynkowych humorach.

W ramach realizacji programu „Kubusiowi przyjaciele natury” 30 stycznia dzieci z grupy VI obchodziły dzień bez zabawki. W tym dniu dzieci wykorzystując różnorodne odpady segregowane typu: papier, karton, folie, pianki itp. tworzyły ciekawe pełne wyobraźni prace plastyczne wśród nich znalazły się:  rakiety, pojazdy, kukiełki, domki dla lalek, roboty a także wspaniały wąż o imieniu Piotruś. Taki dzień sprzyja rozwijaniu dziecięcej kreatywności, pomysłowości i umiejętności wykorzystywania różnorodnych materiałów do zabawy a także współdziałania w grupie.

We wtorek 28 stycznia wszystkie przedszkolaki z naszego  przedszkola bawiły się wspólnie na balu karnawałowy. Tego dnia do przedszkola przybyły księżniczki, piraci, wróżki, lekarz, żołnierz, pastuszek, wojownicy Nina oraz wiele postaci z bajek. Dzieci tańczyły twista, rock and rolla, sambę, Makarenę, Kaczuszki i świetnie się przy tym bawiły. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie.

W dniach od 20 do 24 stycznia gościliśmy w przedszkolu nasze kochane babcie i naszych kochanych dziadków. Dzieci z każdej grupy przygotowały specjalnie na tą okazję program artystyczny, starszaki dodatkowo przedstawiły przygotowane wcześniej jasełka. Były wiersze, piosenki, tańce.

Oczywiście były również życzenia, prezent dla babć i dziadków oraz słodki poczęstunek.

23.01.2014 r. w grupie IV urządziliśmy cytrynowy dzień. W tym dniu dominował kolor żółty. Podczas zajęć dzieci mogły poznać po zapachu, smaku i dotyku cytrynę. Zrozumiały znaczenie spożywania cytryn.  Dzięki zabawom ruchowym, tanecznym  i plastycznym dzieci utrwaliły kolor żółty. Przedszkolaki przygotowały również pyszną cytrynową lemoniadę, którą się delektowały. Był to udany cytrynowy dzień - bez kwaśnej miny!

Dnia 17 stycznia dzieci z grupy II wykonały rogaliki drożdżowe według przepisu babci Jadzi. Pani Paulinka  wspólnie z dziećmi przygotowała ciasto drożdżowe, które następnie dzieci rozwałkowały, nałożyły marmoladkę a później przy pomocy pani zawinęły ciasto z nadzieniem w rogaliki. Po upieczeniu w kuchni przedszkolnej dzieci zjadły przygotowane przez siebie rogaliki na podwieczorek – były przepyszne!!!

Dnia 16 stycznia przedszkolaki z grupy II natomiast 17 stycznia dzieci z grupy V, w ramach tematyki związanej ze zdrowym odżywianiem oraz w ramach Akademii Aquafresh przygotowały wspólnie kanapki. W tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola produkty, z których samodzielnie wykonały kanapki (pieczywo, ser, szynka, jajka, duże ilości warzyw). Przedszkolaki z zapałem komponowały smaczne, czasem zabawne,  ale przede wszystkim zdrowe kanapki.

16 stycznia w grupie VI odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. „ Zimowe łamigłówki” - zabawy słowne i matematyczne. Celem zajęcia było utrwalenie zdobytych umiejętności i wiadomości z zakresu edukacji matematycznej i językowej. Rodzice mieli okazję obserwować dzieci podczas wykonywania przydzielonych zadań. Dzieci wykazały się między innymi doskonałą znajomością cyfr, liter, kierunków i zainteresowaniem podczas zajęcia.

W dniach 16-20 grudnia dzieci z grup II, III, IV, V, VI, VII, IX przedstawiły dla swoich najbliższych Jasełka. Nasze przedszkolaki podeszły do przedstawień bardzo poważnie, z zapałem recytowały swoje kwestie, śpiewały piosenki i kolędowały. Warto wspomnieć, że dodatkowo w grupie VI na Jasełka zostali zaproszeni podopieczni warsztatów Terapii Zajęciowej. Po każdym występie licznie zgromadzeni goście nagrodzili młodych aktorów gromkimi brawami. Oczywiście były świąteczne życzenia, prezenty, a także nie zabrakło poczęstunku. Występy dostarczyły wiele radości oraz wzruszeń.

W dniach 17 - 19 grudnia odbyły się w naszych grupach Wigilie. Nie ulega wątpliwości, iż Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Także w naszych grupach nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Najpiękniejszym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Następnie wszyscy zasiedliśmy do wcześniej przygotowanego stołu. Należy podkreślić, że takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze - wzmacniają bliskie i serdeczne relacje pomiędzy sobą.

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen magii i rodzinnego ciepła. Czekamy na nie cały rok, a kiedy nadejdą, pragniemy, by były jak najlepsze. Ten okres jest równie magiczny dla dzieci. 17 grudnia odwiedził nas w przedszkolu Gwiazdor, przynosząc ze sobą kosz pełen prezentów. Oczywiście były podziękowania, życzenia, zabawy oraz wspólny śpiew. Gwiazdor rozśmieszył każdego przedszkolaka. To było bardzo miłe spotkanie, na które niestety musimy poczekać rok…

Dnia 16 grudnia dziesięcioro 6-latków  grupy VI wystąpiło na scenie ostrowskiego Rynku, śpiewając przepiękną, świąteczną piosenkę skomponowaną przez Roberta Jansona, pt: „Gloria”, otwierając w ten sposób Jarmark Bożonarodzeniowy. Po występie dzieci wraz z rodzicami stroiły choinkę, w przygotowane wcześniej ozdoby z materiałów recyklingowych.

Jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest pieczenie pierników. Również dzieci w naszym przedszkolu, w swoich grupach przygotowywały ciasto i upiekły pierniki. Każdy miał okazję spróbować jak wałkuje się ciasto, wykrawa kształty foremką i układa formy na blaszce. Następnym krokiem, było lukrowanie i ozdabianie słodkości.

Nasze pierniczki wyszły przepysznie !

Już po raz kolejny rozstrzygnięto świąteczny konkurs dla dzieci i rodziców, pt: „Szopka bożonarodzeniowa”, organizowanego przez nauczycielki: gr. III - Lucynę Kraskę oraz gr. VI - Izabelę Starkiewicz. Uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością, zarówno w doborze materiałów, jak i technik. W tegorocznej edycji wzięło udział 22 uczestników. Wszystkie prace zostały nagrodzone świątecznymi upominkami. Spośród wszystkich prac wyróżnienie otrzymali:

- Janek Glapa;

- Hanna Wójcik;

- Julia Mazur;

- Jakub Strankowski;

- Amelia Szewczyk.

Prace konkursowe można było obejrzeć na wystawie, w holu głównym przedszkola. Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.

Dnia 12 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się VI Międzyprzedszkolny Konkurs pod hasłem ,,ZIMOWE ŚPIEWANIE, ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE" organizowany przez Publiczne Przedszkole nr 17 w Ostrowie Wlkp. Celem było podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, wzmacnianie więzi rodzinnych przez wspólne muzykowanie. Nasze przedszkole reprezentowała Joanna Goździaszek z grupy IV ze swoją mamą - Panią Katarzyną Goździaszek w pastorałce, pt.: ,,Bosy Pastuszek”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wspaniałe nagrody i dyplomy.
Dziękujemy Joasi i jej Mamie za piękny występ!

W czwartek 12 grudnia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VII Konkursu Ekologicznego „Odpadów segregowanie to pozytywne działanie” którego organizatorem był Zakład Oczyszczania i Gospodarki „MZO S.A. w Ostrowie Wielkopolskim. Nasze przedszkolaki, które przygotowały przepiękne plakaty z grupy IV: Ola Wisińska, Marysia Just i Joanna Goździaszek oraz przedszkolaki z grupy  V: Basia Plewińska, Karolina Maciaszek i Zuzia Żak zostały zaproszone do Ostrowskiego Centrum Kultury na uroczyste wręczenie nagród. Serdecznie gratulujemy naszym dziewczynkom.

Tego dnia, odwiedzili nasza placówkę niezwykli goście - podopieczni warsztatów Terapii Zajęciowej, z którymi już od dłuższego czasu ściśle współpracujemy. Nasi niepełnosprawni przyjaciele przygotowali dla dzieci niespodziankę, spektakl słowno - muzyczny o tematyce bożonarodzeniowej. Takie spotkania są niezwykle cenne, uczą tolerancji, wrażliwości już od najmłodszych lat. Dlatego planujemy wkrótce kolejne spotkania.

Dzieci z kółka teatralnego „Tygryski” zaprosiły wszystkie przedszkolaki na przestawienie „Przygoda Mikołaja”. Występ wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój i został nagrodzony gromkimi brawami.

W przestawieniu wystąpili:

- Mikołaj - Mikołaj Galusik

- Rozbójnicy - Franek Stasik, Paweł Jakubowicz

- Rumcajs - Adaś Olejnik

- Króliczek - Livia Majewska

- Kot w butach - Aleksandra Wisińska

- Anioły - Olga Bargenda, Amelia Fulczyńska

- Dzieci - Zuzia Żak, Julia Okrój, Joanna Goździaszek, Wiktoria Sitnik, Sandra Grzeszczyk, Alan Samostiak, Klaudia Kidziak, Dominik Wojtasik.

 

Gratulujemy i dziękujemy małym aktorom !!!

W poniedziałek, 9 grudnia dzieci z grupy IV, V i IX wybrały się do Ostrowskiego Centrum Kultury na przedstawienie pt.: „Dziewczynki z zapałkami są wśród nas” . Aktorami tegorocznego przedstawienia mikołajkowego były dzieci i nauczyciele ostrowskich przedszkoli i  szkół. Dzieci uważnie przysłuchiwały się i  przyglądały wszystkiemu co działo się na scenie ponieważ tegorocznym przesłaniem przedstawienia jest chęć niesienia pomocy innym oraz zwrócenie uwagi na to, aby w święta nikt nie był samotny i głodny.

Dnia 6 grudnia przybył do nas długo oczekiwany Gość - Św. Mikołaj. Dzieci pięknym śpiewem nawoływały Mikołaja, zachęcając Go do odwiedzin w naszych grupach. I nagle, w oddali słychać było wyczekiwany dźwięk dzwoneczków... To była bardzo miła wizyta. Mikołaj rozdawał prezenty na, które tak długo czekaliśmy. Na koniec nasz Gość pożegnał nas i obiecał, że wróci w przyszłym roku, jeśli będziemy grzeczni…

Dnia 5 grudnia, w grupie IX odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, pt: " Wszyscy czekamy na święta". Były to zajęcia z elementami: zabaw matematycznych, ruchowych oraz muzycznych. Na koniec spotkania dzieci wspólnie z rodzicami wykonały bombki z różnorodnego materiału.

W związku z tematyką „Świąteczne pocztówki” dzieci z grupy V wybrały się 4 grudnia na pieszą wycieczkę do Urzędu Pocztowego, aby wysłać własnoręcznie przygotowane dzień wcześniej - kartki świąteczne.

Dziś w grupie 4-latków pojawili się nietypowi goście. Dzieci przyniosły swoje zwierzęta, które hodują w domu.

Julia przedstawiła królika;

Marcinek - świnkę morską;

Nicola - pieska;

Bartek - chomika;

Hania - rybkę.

Dzieci kolejno opowiadały o obowiązkach i przyjemnościach wynikających z posiadania zwierząt w domu. Mówiły, co jest ulubionym pokarmem pupila, jak zachowuje się zwierzątko, co lubi robić. Po każdej prezentacji pozostałe dzieci mogły właścicielom zwierzątek zadać pytania, na temat ich podopiecznych.

29 listopada dzieci z grupy VI odwiedził wyjatkowy gość- dziadek Pawełka emerytowany górnik nafty i gazu w stopniu generała pan Kazimierz Jakubowicz. Gość w wyjątkowo ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy , zasługach jak i niebezpieczeństwach związanych z tym zawodem. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził przepiękny galowy mundur oraz czapka z zielonym pióropuszem, który dzieci mogły przymierzyć. To było miłe i udane spotkanie.

Andrzejki

Tradycyjne Andrzejki świętowane były w grupie I, II, III, IV, V, VII, VIII i IX. Nie zabrakło takich wróżb jak: wypowiadania życzeń podczas rzucania monetą do miski z wodą czy losowania przedmiotów, oznaczających poszczególne zawody, które dzieci będą    w przyszłości wykonywać. Najważniejszym punktem naszego święta było jednak lanie wosku. Dzieci z entuzjazmem odgadywały co odlały z wosku, używając dziurki od klucza.
Swoją energię dzieci rozładowały tańcząc i szalejąc do woli w rytm dziecięcych piosenek.  W dobrym nastroju i miłym gronie dzieci poznały tradycje ludowe, które nigdy nie przeminą   i się nie znudzą.

Wizyta babci Gabrysi

28 listopada 6 latki z grupy VI gościły emerytowaną nauczycielkę historii panią Anielę Dyc- babcię Gabrysi. Przygotowała ona dla dzieci bardzo ciekawą pogadankę przeplataną zabawami ruchowo-naśladowczymi i rytmiczno –muzycznymi na temat średniowiecznego szkolnictwa. Było zatem: pasowanie na rycerzy i rycerska przysięga, łucznictwo czy poznanie zwyczajów żaków-średniowiecznych studentów. Ciekawa zabawą było pisanie rylcem na pokrytej plasteliną płytce. Nie zabrakło również ciekawostek z nowszej historii – dzieci dowiedziały się czym była dusza w żelazku albo jak radzono sobie bez elektryczności. Była to dla naszych wychowanków  bardzo ciekawa lekcja historii.

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia był wyjątkowym dniem dla dzieci z Grupy I, II,IV i IX. Dzieci  w tym dniu przyniosły do przedszkola ulubionego pluszowego misia. Gościem specjalnym był sam Kubuś Puchatek, któremu dzieci osobiście przedstawiały swoje pluszaki. Kubuś Puchatek rozmawiał z dziećmi o bajkowych bohaterach misiach i ich przygodach, o tym by dzieci szanowały swoje misie i nie zapominały o nich. Dzieci zaprosiły do kółeczka Kubusia   i tańczyły wraz z nim przy muzyce. Po wizycie gościa dzieci oglądały przygody ulubionego Misia Uszatka w Mini Kinie. To był dzień pełen niespodzianek i wrażeń dla maluszków.

„Mali malarze”

26 listopada w ramach realizacji tematyki „ Mali malarze” dzieci 6 letnie z grupy VI wybrały się na wycieczkę do Galerii Sztuki BWA przy ul. 60 Pułku Piechoty na wystawę obrazów Doroty Sandeckiej zatytuowaną : Pomiędzy…” Dzieci utrwaliły takie pojęcia jak „ sztuka, artysta, obraz i abstrakcja. Ciekawą zabawą były próby nadawania tytułów prezentowanym obrazom.

Konkurs recytatorski „Świat dorosłych w oczach dziecka”

We wtorek 26 listopada 2013r. w Ostrowskim Centrum Kultury odbył się Jubileuszowy X Konkurs Recytatorski pod hasłem „Świat dorosłych w oczach dziecka” organizowany przez Publiczne Przedszkole Nr 9 im. Misia Uszatka. Celem konkursy było rozwijanie umiejętności wyrażania emocji i nastroju zawartych w prezentowanym wierszu.

Nasze przedszkole w konkursie reprezentowała Livia Majewska z grupy III. Zaprezentowała ona wiersz pt. „Ani za duża, ani za mała”. Umiejętności Livi nagrodzono specjalnym wyróżnieniem oraz gromkimi brawami.

Uroczyste Pasowanie Na Przedszkolaka

Dzień 21 listopada zostanie na długo w pamięci dzieci 3 i 4 letnich z naszego przedszkola. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość - pasowanie na przedszkolaka. Uroczystość w grupie I, VII, VIII i IX rozpoczęła się od powitania maluchów przez starszaki z grupy IV, V, VI oraz przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki same zaprezentowały swoje umiejętności - dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki i taniec. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać Pani   i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani Dyrektor Aleksandra Mazurek dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz upominek.

Warsztaty w Szkole Podstawowej Nr 5

We wtorek 19 listopada po śniadaniu dzieci z grupy IV, V i VI wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Mieszka I w Ostrowie Wielkopolskim. Przedszkolaki tego dnia uczestniczyły w różnego rodzaju warsztatach przygotowanych specjalnie na ten dzień  przez nauczycieli i dzieci. Wśród zajęć były warsztaty teatralne, sportowe, plastyczne, przyrodnicze. Wszystkie przedszkolaki z drobnymi upominkami i uśmiechami na twarzach wróciły do przedszkola na obiad.

Podsumowanie miejskiego konkursu ekologicznego

Dzieci  z ostrowskich przedszkoli zostały zaproszone przez Prezydenta Miasta do udziału  w konkursie ekologicznym w związku z Dniem Czystego Powietrza przypadającym 14 listopada. Celem konkursu było uświadomienie dzieciom jak ogromne znaczenie ma jakość otaczającego nas powietrza, a także kształtowanie postaw proekologicznych, które przyczynią się do poprawy jego jakości.

Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej na temat: „ czyste powietrze wokół nas”  z wykorzystaniem surowców wtórnych. 15 listopada w Ostrowskim Centrum Kultury odbyło się podsumowanie konkursu, w którym uczestniczyły dzieci z naszego przedszkola: Maja Słowik, Anastazja Pawlicka, Marta Majchrzak i Jakub Szablewski z grupy VI. Praca, którą przygotowali nasi podopieczni przedstawiała drzewo wykonane z gazet i łyżek plastikowych, będące domem dla wielu zwierząt. Wszystkie prace małych artystów prezentowały się znakomicie, toteż każda placówka otrzymała od organizatorów nagrodę dla przedszkola, a twórcy prac – nagrody indywidualne.

„Moje pasje, moje skarby”

W ramach realizacji tematyki: „ Moje pasje, moje skarby” 6 latki z grupy VI 14 listopada przyniosły do przedszkola  swoje mini kolekcje i zbiory, wśród których były: muszle, kamienie i krzemienie, kolekcja traktorków czy zabawek z jajek niespodzianek. Jednak największą atrakcją była możliwość przyniesienia ukochanego żywego zwierzątka. Gościliśmy zatem: dwa chomiki, świnkę morską, królika oraz węża. Dzień ten był wspaniałą okazją do obserwacji zachowań i poznania trybu życia nowych małych przyjaciół.

„Jesienna orkiestra”

W związku z realizowaną tematyką : „ Jesienna orkiestra” dzieci z grupy VI 6 listopada udały się na wycieczkę do Szkoły Muzycznej. Podczas wizyty miały okazję zwiedzić niektóre szkolne sale, zapoznając się jednocześnie z wyglądem i brzmieniem wybranych instrumentów. Zakończeniem wizyty był mini- koncert fortepianowy w wykonaniu przedszkolaków.

Fabryka Bombek „LOTOS”

W listopadzie dzieci z grupy II, III, V, VII i IX wybrały się na wycieczkę do Koźmina Wielkopolskiego aby w Fabryce Bombek „Lotos” poznać proces powstawania bobek choinkowych.  Na początku wizyty pani opowiedziała nam o sklepie w którym sprzedawane są bombki a później rozpoczęliśmy zwiedzanie fabryki poznając wszystkie etapy powstawania bombek od dmuchania po wykonanie ręcznego zdobienia. Pani z fabryki pokazała nam również bombki które są wykonywane na specjalne zamówienia do Paryża czy Australii. Na koniec wizyty każdy przedszkolak otrzymał bombkę ze swoim imieniem

„Jak pracowali pierwsi garncarze”

Dnia 5 listopada dzieci z gr. VII, 14 listopada dzieci z grupy III, 26 listopada dzieci z grupy V wraz z nauczycielkami udały się do Ratusza się na lekcję muzealną pt: „Jak pracowali pierwsi garncarze”. Podczas spotkania pani prowadząca lekcję pokazała dzieciom eksponaty kuchenne wykonane  z różnych materiałów. Dzieci mogły się  z nimi zapoznać  i wziąć do rąk. Zwieńczeniem zajęć było stworzenie przez dzieci własnych naczyń kuchennych z gliny.

„Na starej fotografii” – wizyta pani fotograf

4 listopada dzieci z grupy V odwiedziła pani Alicja Bednarczyk. Pani Alicja opowiedziała dzieciom o swojej pracy, opowiedziała o fotografii  kiedyś i dziś.  Każdy przedszkolak mógł obejrzeć stare aparaty fotograficzne oraz te nowe i poczuć się jak prawdziwy fotograf. Pani fotograf  przygotowała dla dzieci również wiele swoich  zdjęć oraz pokazała dzieciom jak można zrobić zdjęcie ze starej puszki po cukierkachJ Bardzo serdecznie dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia.

Halloween

Dnia 31 października grupa II i IV obchodziła Halloween, natomiast grupa III dzień dyni który jest związany z obchodzonym tego dnia przez przedszkolaki świętem. Przedszkolaki w tym dniu wycinały z dyni lampion, oddzielały pestki od miąższu, śpiewały i bawiły w kole, a na końcu stworzyły pracę plastyczną - czarnego kota. Dominującym kolorem w Halloween był kolor czarny lub pomarańczowy. Chociaż tradycja Halloween przyszła do nas zza oceanu w latach 90-tych ubiegłego wieku, to sprawia dzieciom dużo radości i uśmiechu. A przecież   w wychowaniu o to chodzi, aby dostarczać dzieciom powodów do radości i zabawy.     Dla dzieci był to dzień pełen wspaniałych wrażeń!

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom, babciom i dziadkom za pomoc w organizacji wystawy "W kuchni babuni". Wystawę można podziwiać w holu naszego przedszkola.

Wśród 13 prac które zostały zgłoszone do konkursu jury wyróżniło: Hannę Wójcik, Jakuba Strankowskiego, Maksymiliana Nowakowskiego, Marysię Just, Zuzię Ogórkiewicz i Alicję Matysek. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu: Zosi Adamczewskiej, Marcelowi Krawczykowi, Mai Roszak, Zosi i Krzysiowi Grzesiak, Piotrkowi Malikowi, Aleksandrze Marszałek i Julii Okrój. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Dla autorów  ufundowane zostały nagrody i dyplomy.

Dzieci z grupy II i III miały okazję zobaczyć 22 października miejsce pracy ostrowskich policjantów. Dzieci przyjął pan Komisarz Krzysztof Kula, któremu w trakcie spotkania, większość dzieci złożyła deklaracje podjęcia w przyszłości pracy w mundurze policyjnym. Komendant wyjaśnił dzieciom na czym polega praca policjanta i zapewnił, że zawsze mogą się oni zwrócić do policjantów o pomoc. Przedszkolaki zapoznały się z pracą ostrowskich policjantów, dowiedziały się kim jest policjant dyżurny i czym się zajmuje, same natomiast wykazały się znajomością numerów alarmowych, nie tylko tego policyjnego. Dzieci zobaczyły "niebieski pokój" oraz poznały zasadę działania lustra weneckiego. Wysłuchały też policyjnych porad dotyczących bezpieczeństwa oraz sposobów unikania zagrożeń związanych ze spotkaniem z nieznajomym. Na zakończenie spotkania, każde dziecko mogło wczuć się w rolę policjanta i zasiąść za kierownicą policyjnego samochodu oraz usłyszeć sygnały dźwiękowe, co wzbudziło śród uczestników wycieczki najwięcej emocji. Dziękujemy tacie Zuzi z grupy II za umożliwienie wyjazdu do Komendy Policji!!!

Dnia 11 października dzieci z grupy VII i IX wybrały się na wycieczkę do pobliskiego Lewkowa i Michałkowa. W Lewkowie dzieci podziwiały pałac i znajdujące się w nim eksponaty oraz park, który jesienią wygląda niezwykle okazale. W Michałkowie natomiast oglądały znajdujące się w hangarach samoloty.

Z wielką troską dbamy o bezpieczeństwo  naszych przedszkolaków, dlatego zaprosiliśmy funkcjonariuszkę Straży Miejskiej, która nie tylko ciekawie przedstawiła swoją pracę, ale przede wszystkim opowiedziała dzieciom o różnych niebezpieczeństwach czyhających na nie w domu i na dworze. Przedszkolaki z grupy IV i VI z wielkim zainteresowaniem słuchały jak uchronić się przed atakiem psa, jak bezpiecznie zachować się na ulicy, na placu zabaw, jak unikać kontaktów z nieznajomymi. Zapoznały się również z tematyką bezpiecznych zabaw w domu i przedszkolu. Dzieci z chęcią wypowiadały się na temat własnych doświadczeń i zadawały nurtujące je pytania z zakresu omawianego tematu.

Na Hali sportowej KS Stal w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się XIV Olimpiada sportowo - zdrowotna dla przedszkolaków. Konkurs sportowy miał na celu dbałość o wszechstronny rozwój dzieci poprzez aktywność fizyczną w sporcie rekreacyjnym oraz popularyzację sportu i promocję zdrowia wśród najmłodszych. Dzieci miały okazję wykazać się sprawnością, zwinnością i szybkością. Zespołowe konkurencje były dostosowane do wieku uczestników. Sportowe zawody przygotowane w formie zabawy sprawiły naszym przedszkolakom wiele radości. Za osiągnięte wyniki w zmaganiach sportowych dzieci z grupy IV otrzymały wyróżnienie i statuetkę Polskiego Czerwonego Krzyża. Gratulujemy naszym małym sportowcom!

Przedszkolak, mały odkrywca świata, potrzebuje dostarczenia odpowiedniej dawki energii i substancji odżywczych w ciągu dnia dlatego we wtorek 8 października dzieci z grupy V odwiedziła mama Dawida, która miała dla dzieci przygotowaną niespodziankę. Jak wiadomo podwieczorek to doskonała okazja, by zjeść sezonowe owoce, warzywa, które mają naturalną słodycz - przygotowaniem swojego podwieczorku tego dnia pod czujnym okiem mamy Dawida zajęły się same dzieci. Przedszkolaki przygotowały kruche babeczki oraz pyszne owocowe szaszłyki. Bardzo dziękujemy mamie Dawida - Pani Justynie za wizytę i wspólnie przygotowany pyszny podwieczorek.

W piękny październikowy ranek dzieci z grupy IV i V wybrały się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie. Ośrodek mieści się w zabytkowym, historycznym budynku. W XIX wieku był to skład soli na Warcie. P przywitaniu nas przez Pana Leśniczego który opowiedział nam wiele ciekawostek dotyczących lasu i jego mieszkańców wszyscy mogliśmy zwiedzić stałe i czasowe ekspozycje znajdujące się w ośrodku. Na koniec naszego pobytu w ośrodku dzieci obejrzały bajki przyrodnicze i wyruszyliśmy do lasu. Wycieczkę rozpoczęliśmy od "Kamienia Sienkiewicza", widzieliśmy powalony, leżący dębowy kolos, podziwialiśmy roślinność wodną i szuwarową pan leśniczy opowiedział nam że można tu spotkać łabędzie i dzikie kaczki oraz czaplę. Idąc brzegiem starorzecza poznaliśmy różne gatunki drzew i krzewów po liściach, pędach, mogliśmy również zobaczyć prace bobrów. Po takim pięknym spacerze wróciliśmy na teren ośrodka relaksując się na promie "Nikodem".  Dzieci szczęśliwe, troszkę zmęczone ale z uśmiechami na buziach wróciły do przedszkola.

Dnia 1 października grupę IV, V i VIII odwiedzili panowie policjanci natomiast dnia 14 października dzieci z grupy III i VII odwiedziła pani policjantka z Komendy Policji w Ostrowie Wielkopolskim. Celem wizyty było zapoznanie dzieci z zasadami zachowania bezpieczeństwa w ruchu pieszych na drodze. Dzieci wykazały  duże zainteresowania i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Prowadzący opowiedzieli o tym, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i udzielili dzieciom wskazówek - co mogą zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Policjanci opowiedzieli również o swojej pracy. Entuzjazm dzieci wzbudziły akcesoria oraz elementy uposażenia, które można było dotknąć i przymierzyć. Na koniec wizyty na przedszkolaki czekała niespodzianka - odblaskowa zawieszka, która będzie stanowić ochronę na drodze. Dzieci podziękowały za spotkanie wierszykiem i piosenką "Kolorowe światła".

W październiku dzieci z grupy V, VI i VII obchodziły Pomarańczowy Dzień - Marchewkowy Dzień. Tego dnia dzieci przyszły ubrane do przedszkola w kolorze pomarańczowym a tematyka zajęć obracała się wokół marchewki i jej koloru. Rano wybrano króla i królową którzy dla swoich poddanych mieli przygotowane różne konkurencje związane z marchewką - były pląsy z marchewką, piosenki i wiersze o marchewce, kolorowanki z marchewką, konkurencje sprawnościowe, próbowanie soku z marchwi własnoręcznie zrobionego a zwieńczeniem wykonanie przez dzieci "Marchewkowej Panny" i "Marchewkowych gigantów"

Przedszkolaki z grupy I, II, III i VI przygotowały wspólnie w swoich salach sałatkę lub koreczki owocowe. Dzieci w tym dniu, przynosiły świeże owoce ze swoich domów: jabłka, kiwi, mandarynki, banany, śliwki, winogrona, brzoskwinie, nektarynki, ananasy. Wszyscy zabraliśmy się do pracy: umyliśmy ręce, wszystkie owoce, następnie obraliśmy je i przystąpiliśmy doi krojenia. Po skończonej pracy skosztowaliśmy naszego pysznego dzieła! To był bardzo smaczny, ale przede wszystkim zdrowy dzień!

Dnia 30 września w grupie IV i VIII obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Chłopca. Dzień ten upłynął nam w milej atmosferze. Dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia i wręczyły im piękne upominki. Wykonały również dla nich piękne laurki. Po licznych konkursach, zabawach i tańcach czekał na wszystkich słodki poczęstunek.

W październiku wszystkie dzieci sześcioletnie uczęszczające do naszego przedszkola rozpoczęły naukę pływania na krytej pływalni "Delfin" w Ostrowie Wielkopolskim.

30 września dzieci z grupy VI i IX były na wycieczce w siedzibie MZO przy ul. Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim. Pani Arleta Szulc przeprowadziła dzieci ścieżką edukacyjną utrwalając wiedzę przedszkolaków na temat segregacji i recyklingu odpadów. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat eMZOludka.

W piątek 27 września w grupie III odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką która leczyła pluszowe misie. Na samym początku dzieci wysłuchały pogadanki na temat zasad higieny i prawidłowego odżywiania. Później sala zmieniła się w poczekalnie i gabinet lekarski, pacjentami zostały pluszaki a w role ich opiekunów wcieliły się dzieci. Swoim maskotką towarzyszyli podczas badania. Na koniec każdy miś otrzymał pełną dokumentację lekarską, komplet recept i naklejkę odważny pacjent. Spotkanie z panią pielęgniarką i zabawa z pluszakami miała na celu zmniejszyć strach przed rutynowymi badaniami. Dzieci z grupy III oraz wychowawczynie dziękują serdecznie p. Iwonie Bogusławskiej.

Uczenie dzieci tolerancji i szacunku dla odmienności jest niezwykle ważne, dlatego warto już od najmłodszych lat inicjować spotkania z takimi ludźmi. Niezwykłą okazję obcowania z odmiennością miały dzieci cztero i sześcioletnie z grupy III i VI dnia 26 września, bowiem w ramach nawiązanej współpracy, zostały zaproszone do siedziby Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ulicy Wiejskiej 1 w Ostrowie Wielkopolskim. Nasi niepełnosprawni przyjaciele już od drzwi witali przedszkolaków zapraszając do wspólnej zabawy. Po zwiedzeniu pracowni witrażowej, ceramicznej, pracowni haftu i mini siłowni przyszła pora na chwilę relaksu, a była nią bajka czytana przez dwie niepełnosprawne panie o przygodach naszego patrona Kubusia Puchatka. Później były wspólne zabawy ruchowe, taneczne, wokalne i relaksacyjne, a na koniec - słodki poczęstunek. Na pamiątkę spotkania każdy przedszkolak potrzymał dyplom. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i ogromny trud włożony w przygotowanie spotkania - dzieci i nauczyciele Publicznego Przedszkola Nr 10 w Ostrowie Wielkopolskim.

W ramach realizacji tematu "Skarby zamknięte w kłosie" dzieci grupy III 25 września dowiedziały się jak powstaje chleb biorąc udział w zabawie badawczej "Każdy może upiec chleb. Przygotowany przez dzieci chleb upiekły panie kucharki. Następnego dnia przedszkolaki na śniadanie mogły spróbować swojego wypieku.

Na zaproszenie dzieci z grupy VI 25 września przedszkole odwiedził student Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Krzysztof Kolenda. Pan biolog przeprowadził prezentację multimedialną "Polskie gady i płazy. Podczas zajęć gość zapoznał dzieci z budową, stadiami rozwoju, trybem życia: żab, ropuchy, traszek, i jaszczurek. Prezentację urozmaicił pokaz żywych eksponatów.

Dnia 24 września dzieci z grupy VII poznały pracę piekarza i etapy pieczenia ciasta. Przedszkolaki przygotowały przepyszne babeczki. Zwieńczeniem kulinarnych przygód było dekorowanie pyszności według własnego pomysłu.

Dzieci z grupy I, II, VIII świętowały Dzień Marchewki. W tym dniu kolor pomarańczowy dominował w naszych ubraniach. Dzieci otrzymały list od królika Szarusia, który przygotował dla nich ciekawe zadania do wykonania. Po tańcach i zabawach odbyła się degustacja soków i surówek z marchwi.

Dzieci z grupy III, IV, V, VI we wrześniu w dogodnym dla każdej z grup terminie obchodziły święto pieczonego ziemniaka. Wszystkie przedszkolaki wybrały się do stadniny koni "Borowianka" aby upiec ziemniaki lub frytki. Zwieńczeniem ziemniaczanego dnia była przejażdżka bryczką po lesie.

W ramach tematyki "Słodkie, zdrowe i chrupiące - warzywa i owoce pachnące" dzieci z grupy VIII 17 września przygotowały koktajl z bananów i jabłek. Maluszki dzielnie kroiły przyniesione owoce, które z pomocą swojej pani zmiksowały z cukrem i maślanką. Wszyscy chętnie skosztowali przygotowanego deseru.

Realizując program "Przedszkolak na medal" w grupie VI dnia 17 września u dzieci 6 letnich gościł ratownik medyczny Michał Śniady. Zapoznał on w przystępny sposób przedszkolaki z anatomią człowieka oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach a także przypomniał dzieciom numery alarmowe. Przedszkolaki w sposób praktyczny na FANTOMACH utrwalały zdobytą wiedzę.

16 września wszystkie czterolatki z naszego przedszkola udały się  do OCK na przedstawienie pt. "Kocia pułapka" w wykonaniu aktorów Teatru "Włóczykij" z Kalisza. Spektakl ten był zapowiedzią kolejnej edycji programu profilaktycznego dla małych dzieci w Ostrowie Wielkopolskim. Przedszkolaki przywitał prezydent miasta Jarosław Urbaniak wręczając każdemu maskotki. Bajka opowiadała o zdrowym sposobie odżywiania. Pani doktor Myszołapka leczyła chore zwierzęta oraz obroniła kogucika, na którego miała ochotę lisica Lisowska ale na koniec sprawiedliwość i dobroć zwyciężyła. Przedszkolaki brały czynny udział w przedstawieniu podpowiadając Myszołapce.

Dzieci z grupy II, III, IV, V,VI, VII i IX w piękne słoneczne przedpołudnie wybrały się na wycieczkę Ekokolejką zwiedzając ciekawe miejsca naszego miasta.

Witamy wszystkich naszych przedszkolaków w nowym roku szkolnym  2013/2014 Uśmiech


Dyrektor

Aleksandra Mazurek

 

Wicedyrektor

Renata Jankowska

 

Grupa I

Nauczyciele: Agata Cicha

Katarzyna Królik

 

Grupa II

Nauczyciele: Paulina Kosnowicz

Joanna Michalak

 

Grupa III

Nauczyciele: Lucyna Kraska

Patrycja Chmura

 

Grupa IV

Nauczyciele: Donata Karaś

Monika Jurasik

 

Grupa V

Nauczyciele: Izabela Adamek

Natalia Jura

 

Grupa VI

Nauczyciele: Urszula Frąszczak

Izabela Starkiewicz

 

Grupa VII

Nauczyciele: Joanna Binek

Renata Jankowska

Izabela Starkiewicz

 

Grupa VIII

Nauczyciele: Joanna Marek

 

Grupa IX

Nauczyciele: Małgorzata Mazur

Donata Karaś

Ta strona korzysta z plików cookie Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Polityka dotycząca plików cookie.

Kliknij przycisk, aby zaakceptować używanie cookies na tej stronie.