Get Adobe Flash player

Archiwum 2010/2011

Archiwum 2012/2013

Archiwum 2011/2012

"Zaczynają się wakacje

będziemy mieć wolny czas.

Powiewa ciepłym wiatrem,

łąkami pachnie nam.

Siedzimy przy ognisku.

Wesoło wszystkim jest,

że lato pełne przygód

do nas uśmiecha się".

 

Wszystkim przedszkolakom oraz rodzicom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu Uśmiech

W miesiącu czerwcu odbyły się uroczyste pożegnania dzieci, które w tym roku kończą przedszkole. W trakcie programów artystycznych odbyły się tańce, piosenki, recytacje wierszy oraz inscenizacje. Na koniec każdej uroczystości Pani Dyrektor – Aleksandra Mazurek wręczyła przedszkolakom dyplomy ukończenia przedszkola oraz upominki.

I chociaż łezka niejedna w oku się zakręciła, wszyscy obiecali, że odwiedzą przedszkole zaraz ....po wakacjach.

Absolwentom życzymy POWODZENIA!!!

Dnia 27 czerwca 2014r. wszystkie grupy przedszkolne odwiedziła Pani ze Straży Miejskiej.

Głównym celem wizyty było przypomnienie wszystkim grupom bezpiecznych zasad zachowania się, w różnych sytuacjach życiowych. Pani Strażnik udzieliła dzieciom cennych wskazówek, co mogą zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały, jak bezpiecznie zachować się na placu zabaw, w domu, czy w przedszkolu. Dzieci chętnie zadawały pytania, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi.

Dziękujemy Pani Strażnik za wizytę w naszym przedszkolu!

Dnia 17 czerwca dzieci z grupy: II, V i VII wybrały się na spacer do Ośrodku Sportu i Rekreacji „Piaski Szczygliczka” w Ostrowie Wlkp. Był to długi, ale zarazem ciekawy spacer. Po drodze podziwialiśmy piękne widoki. Gdy zaszliśmy na miejsce pobawiliśmy się na placach zabaw, a następnie przeszliśmy Eko-ścieżką. Dzieci mogły zapoznać się z występującą tam fauną i florą, rozpoznać rośliny i zwierzęta. Eko-scieżka to idealne narzędzie nauki dla dzieci. Do przedszkola wróciliśmy kolejką turystyczną, która była dla nas świetną atrakcją.

To był dzień pełen słońca, uśmiechu i wrażeń!

We wtorek (17.06.) grupa I wybrała się na wizytę do fryzjera. Dzieci miały okazję zapoznać się z pracą fryzjera, a także skorzystać z jego usług, ponieważ panie fryzjerki zaproponowały zmianę fryzur. Chętne dzieci siadały na fotel i schodziły z niego z kolorowymi włosami. Serdecznie dziękujemy paniom z Salonu Urody "Styl"!

Dnia 16 czerwca na terenie Kompleksu Rekreacyjnego „Piaski Szczygliczka” odbył się po raz czwarty Dzień Recyklingu, którego gospodarzem była Gmina Miasto Ostrów Wlkp. , Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO SA. Do udziału w nim zaproszono laureatów Listów dla Ziemii, z ostrowskich przedszkoli. Dzieci obejrzały przedstawienie „Wielkie psotki małej Dorotki”, w którym poruszano zagadnienia dotyczące segregacji odpadów, recyklingu, symboli ekologicznych i zdrowego odżywiania się. W drugiej części na scenę weszli autorzy listów, którzy z rąk Zastępcy Prezydenta Ostrowa Wlkp. – Pana Stanisława Krakowskiego otrzymali dyplomy i nagrody. Z naszego przedszkola zostali nagrodzeni: Maja Słowik, Amelia Fulczyńska, Anastazja Pawlicka, Nikola Tasarek, Franciszek Stasik.

 

12 czerwca dzieci z grupy II i VIII wybrały się na spacer do pobliskiej stadniny koni znajdującej się przy restauracji "Borowianka" w Ostrowie Wielkopolskim. Przedszkolaki tego dnia dowiedziały się wielu ciekawostek z życia koni, które opowiedział nam bardzo miły opiekun wszystkich znajdujących się w stajni zwierząt. Każde chętne dziecko mogło pogłaskać, jak również nakarmić marchewką, chlebem, jabłkiem lub cukrem wybranego przez siebie konia. Na koniec wizyty każdy mógł przejechać się na "Gwiazdeczce".

Dnia 11 czerwca, przedszkolaki z grupy II zaprosiły do przedszkola kochanych Rodziców. Dzieci przygotowały przedstawienie pt.: „Wyjeżdżamy na wakacje” oraz program artystyczny – piosenki i wierszyki o tematyce rodzinnej. Na zakończenie wręczyły Rodzicom własnoręcznie przygotowane laurki.

11 czerwca 2014 dzieci z grupy IX wybrały się na wycieczkę do Stadniny koni w Borowiance.

W środę 11.06. grupę I odwiedziła Pani krawcowa, która przyszła do nas ze swoją maszyną do szycia. Kilka dni wcześniej pani Agnieszka wzięła od nas lalkę oraz materiały, z których uszyła piękną sukienkę oraz opaskę. Dzieci miały okazję zobaczyć jak działa maszyna do szycia oraz na czym polega praca krawcowej. Serdecznie dziękujemy za miłą wizytę!

Dnia 10.06. dzieci z grupy VII udały się do Biblioteki Publicznej dla dzieci i młodzieży przy ulicy Królowej Jadwigi. Podczas wizyty dzieci poznały funkcjonowanie biblioteki, wysłuchały bajki, wzięły udział w kilku quizach przygotowanych przez panią, a przede wszystkim mogły oglądać książki jakie tylko chciały. Zakończeniem wizyty było pokolorowanie przez dzieci kart pracy jakie przygotowała dla nich pani bibliotekarka.

6 czerwca dzieci z grupy VIII gościły u siebie swoje ukochane Mamy. Przedszkolaki zaprosiły rodziców do wspólnych zabaw w kole. Rodzice mieli okazję nie tylko podpatrzeć jak bawią się, śpiewają i tańczą ich pociechy, ale również czynnie uczestniczyć w zajęciach. Przedstawione zabawy, także te tradycyjne, zapamiętane przez rodziców z ich własnego dzieciństwa, wzbudziły wiele pozytywnych emocji wśród przybyłych gości.

W dniu 06.06.2014r.  jedna z naszych sal w przedszkolu  przemieniła się, za sprawą pięknej scenografii i doskonałych aktorów- w baśniową krainę. A wszystko to za sprawą inwencji twórczej Rodziców, którzy przygotowali spektakl teatralny pt. ,,Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło” . Przedstawienie było przygotowane na specjalna okazję – Dzień Dziecka. Tym razem była to integracja rodziców z kilku grup : IV, VI i VII. Przedszkolaki  z zapartym tchem i z niecierpliwością oczekiwały kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. Każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. Doskonałą grę rodziców uzupełniły fantastycznie dobrane stroje i rekwizyty. Spektakl sprawił naszym przedszkolakom ogromną frajdę i radość. Wysiłek wszystkich rodziców biorących udział w przedstawieniu został zrekompensowany gromkimi oklaskami oraz uśmiechami dzieci i fantastyczną atmosferą. Jesteśmy dumni, że Rodzice angażują się w życie przedszkola i podejmują nowe wyzwania, aby sprawić tak miłą niespodziankę dla dzieci. Gratulujemy talentu i dziękujemy za wspaniałe teatralne przeżycia!

5 czerwca dzieci z grupy VI i IX wyjechały na wycieczkę do Borysewa i Uniejowa.ZOO Safari w Borysewie to wyjątkowe miejsce, gdzie można stanąć twarzą w twarz z egzotycznymi zwierzętami z całego świata. Dzieci z zachwytem podziwiały żyrafy, lwy, tygrysy, wielbłądy, zebry i antylopy.
Również samodzielne karmienie małych kózek zapewniło dzieciom radosne i niezapomniane chwile.

W drodze powrotnej zawitaliśmy do wioski indiańskiej Tatanka w Uniejowie.W pięknym miejscu, wśród indiańskich namiotów tipi dzieci  spotkały się z przewodnikami w tradycyjnych indiańskich strojach.

Wysłuchaliśmy wiele ciekawych opowieści. Na koniec odbyły się zabawy w stylu indiańskim. Nie mogło zabraknąć oczywiście malowania twarzy oraz nauki tańców i pieśni indiańskich.

W czwartek  odbyła się wycieczka do JuraParku w Krasiejewie. Podróż ta była formą podziękowania dla dzieci, które kończą w tym roku swoją przygodę z przedszkolem. Naszą przygodę z dinozaurami zaczęliśmy od zwiedzania wycieczki w Tunelu Czasu. Dzieciaki mogły tam zobaczyć przez trójwymiarowe okulary historię powstania Ziemi. Kolejnym etapem naszej przygody była tzw. ścieżka edukacyjna. Podczas spaceru przedszkolaki oglądały doskonale zrekonstruowane dinozaury które kiedyś żyły na Ziemi. Byliśmy również w oceanarium 3D gdzie na dzieci czekało wiele atrakcji. Dzieci miały możliwość skorzystania również z placu zabaw oraz z parku rozrywki mieszczącego się na terenie JuraParku.

Z okazji Dnia Dziecka dla wszystkich przedszkolaków zorganizowano wielką wyprawę do Agro – spa Chynowa.

W ten dzień wszystkie przedszkolaki te małe i te duże  uczestniczyły w różnych zabawach, były przejażdżki bryczką, malowanie twarzy, poznanie z bliska żyjących na wsi zwierząt, zabawy przy muzyce oraz zabawy ruchowe na placu, a także piknik na świeżym powietrzu.

Do przedszkola wróciliśmy troszkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

W poniedziałek w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość pod hasłem „Dzień Ekologa – razem możemy uratować Ziemię”. Celem uroczystości była popularyzacja haseł i działań na rzecz ochrony przyrody, uświadomienie dzieciom, że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego człowieka. Podczas wspólnych zabaw zintegrowała się cała społeczność przedszkolna. Dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą ekologii, rozwiązywały zagadki i wspólnie bawiły się podczas segregowania śmieci i gry w ekologiczne kręgle. Na zakończenie dzieci przyrzekały chronić naszą planetę i na znak odbijały swój palec pod przysięgą.

 

Spartakiada której hasłem przewodnim było „Żyjmy zdrowo na sportowo” rozpoczęła się od oficjalnej prezentacji każdego z 19 przedszkoli które reprezentowały różne dyscypliny sportowe – nasze przedszkole reprezentowało ŻUŻEL.

Przedszkolaki w wieku trzech, czterech, pięciu i sześciu lat brały udział w 4 konkurencjach sportowych- szybkim bieganiu, pokonywaniu przeszkód, przejściu przez tunel i biegu w workach.

Wszystkie dzieci z trybun dopingowali rodzice i przybyli licznie goście. Na koniec każdy mały uczestnik otrzymał pamiątkowy medal a w niebo poszybowały balony.

 

Dnia 29 maja w grupie III i VII obchodzony był uroczyście Dzień Mamy i Taty. Uroczystość tą w sposób szczególny przeżywały zarówno dzieci, jak i rodzice. Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy w specjalnie przygotowanych występach artystycznych. Przedszkolaki recytowały okolicznościowe wiersze, wyrażając w ten sposób swoje uczucia przywiązania, miłość, szacunek i wdzięczność za trud wychowania. Nie zabrakło piosenek o tematyce rodzinnej. Dzieci zaprezentowały również umiejętności taneczne. Podczas montaży słowno - muzycznych adresowanych do rodziców na twarzach mam i tatusiów gościł uśmiech, a czasem wzruszenie. Przedszkolaki w podzięce podarowały rodzicom własnoręcznie wykonane upominki- obrazki i kwiatki.

29.05.2014 - "Moja mała ojczyzna" – zwiedzanie kolejką turystyczną Ostrowa Wielkopolskiego

Dzieci z grupy I i VIII  w czwartkowe  przedpołudnie wybrały się na wycieczkę kolejką turystyczną zwiedzając ciekawe miejsca naszego miasta m.in. Rynek, Park Miejski i Ośrodek Sportu i Rekreacji Piaski – Szczygliczka.

 

 

 

Dnia 28.05.2014 r. do grupy IV zawitał Pan informatyk. Dzieci miały okazję bliżej poznać pracę informatyka. Uczyły się samodzielnie uruchamiać komputer, resetować w razie awarii, korzystać z przeglądarek, itp. Aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, rozwiązując rebusy i zagadki zadane przez informatyka.  Pan informatyk pokazał naszym przedszkolakom ciekawe programy dla dzieci. Wszyscy byli zachwyceni. Dzieci dowiedziały się także, że informatyk wbrew nazwie nie zajmuje się informowaniem ludzi i że z komputera trzeba korzystać rozważnie.

 

 

27 maja dzieci z grupy VIII odwiedziły salon fryzjerski, gdzie z bliska przyglądały się pracy fryzjerek (myciu włosów, strzyżeniu, farbowaniu, modelowaniu). Chętne dzieci skorzystały z propozycji fryzjerek i pozwoliły uczesać i pofarbować sobie włosy kolorowymi sprayami. Wycieczka ta sprawiła przedszkolakom wiele radości.

Bardzo dziękujemy Paniom z salonu urody "Styl" za miłe i ciekawe spotkanie.


 

 

Dnia 27.06.2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wysocku Wielkim odbył się Festiwal Piosenki Przedszkolaków. Festiwal miał na celu popularyzację piosenki, kształcenie muzyczne poprzez wspólną zabawę, prezentację umiejętności artystycznych przedszkolaków oraz promocję młodych wykonawców. Z naszego przedszkola zaprezentowały się dziewczynki z grupy IV : Maja Nowak z chórkiem – Marią Just, Joanną Goździaszek i Aleksandrą Wisińską . Maja wraz z towarzyszącym chórkiem zaśpiewała piosenkę Anny Jantar ,,Za każdy uśmiech twój. ” Wykonanie było przepiękne, wysoka estetyka wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny sprawił, że na sali rozległy się gromkie brawa. Dziękujemy naszym małym uczestniczkom za cudowny występ!

27 maja goscilismy w przedszkolu Leśniczego z Nadlesnictwa Antonin pana Waldemara Wlaźniaka. Opowiedział on dzieciom o żyjących w lesie zwierzętach, zagrożeniach i sposobach ochrony lasu oraz zadaniach leśniczego.Prelekcję urozmaicił prezentacją wielorakich pomocy dydaktycznych.Uwieńczeniem zajęć było sadzenie otrzymanych od gościa drzewek iglastych na placu przedszkolnym.

 

Dnia 26 maja dzieci w grupie III, V . i VII gościły  pana pszczelarza- dziadka Huberta pana Józefa Matuszczaka  , którego świat pszczół zafascynował tak bardzo, iż postanowił dzielić się swoją pasją z innymi. W bardzo serdecznej atmosferze pszczelarz opowiadał dzieciom o życiu pszczół, ich pracy i zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza (ubranie, dymkę, ramkę). Spotkanie z pszczelarzem poszerzyło wiedzę dzieci na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt ze zdrowymi produktami stworzonymi przez naturę. Miłym akcentem spotkania był poczęstunek słodkim i zdrowym przysmakiem – miodem, mniam….mniam… Dziękujemy za miłe i ciekawe spotkanie.

 

23 maja 2014r. dzieci z grupy IX wybrały się na wycieczkę do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lekcję muzealną "Na czym grywali wiejscy muzykanci?", podczas której przedszkolaki poznały podstawowe nazwy instrumentów ludowych m.in.: basy, dudy, skrzypce, siesieńki, łuk muzyczny, piszczałki oraz ogólne zasady ich działania.

Wysłuchały również fragmentów melodii wygrywanych na poznawanych instrumentach, jak również utworów granych przez kapele ludowe z okolic Ostrowa.

Na koniec rysowały zapamiętane instrumenty.

Dzieci  dużym zainteresowaniem poznawały również odnowione wnętrza  Ratusza, w którym mieści się Muzeum Miasta, a przejażdżka szklaną windą wywarła niezapomniane wrażenia.

Przedszkolaki miały również możliwość przypomnienia sobie legendy o powstaniu miasta Ostrowa oglądając ciekawy film.

Cała wyprawa była bardzo udana i pełna wrażeń.

 

22 maja grupa II miała możliwość wybrania się na wizytę do pani stomatolog. Pani dentystka pokazała dzieciom jak w prawidłowy sposób czyścić ząbki, a także przeprowadziła pogadankę na temat żywności zdrowej dla naszych zębów i tej, która im szkodzi. Pani doktor zaprosiła chętne dzieci do przeglądu ząbków, a w nagrodę za odwagę każdy przedszkolak otrzymał naklejkę - odznakę dzielnego pacjenta.

Dziękujemy Pani doktor Marzenie Arent- Mierzejewskiej za miłe i ciekawe spotkanie.

 

20 maja grupa VIII wybrała się na wizytę do pani stomatolog. Pani dentystka pokazała dzieciom jak w prawidłowy sposób czyścić ząbki, a także przeprowadziła pogadankę na temat żywności zdrowej dla naszych zębów i tej, która im szkodzi. Pani doktor zaprosiła chętne dzieci do przeglądu ząbków, a w nagrodę za odwagę każdy przedszkolak otrzymał naklejkę - odznakę dzielnego pacjenta.

Dziękujemy Pani doktor Annie Nowackiej - Cholewie za miłe i ciekawe spotkanie.

 

W wtorek dzieci z grupy II wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Dziecięcej znajdującej się na ul. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim. Dzieci zapoznały się z zasadami panującymi w bibliotece i doskonale poradziły sobie z testem przygotowanym przez panią bibliotekarkę, następnie aby móc samodzielnie korzystać z księgozbioru dzieci rozwiązywały różne zagadki gdy pokonały już wszystkie przygotowane niespodzianki, każdy samodzielnie mógł wybrać sobie interesującą go książkę. Na pozegnanie dzieci otrzymały słodką niespodziankę!!!

 

Dnia 19. maja 2014r. nasze „ Maluszki” z grupy I,  przeżywały niezwykłe chwile. Dzieci bowiem przygotowały z okazji Dnia Mamy i Taty przedstawienie „ O małej żabce” i zaprosiły swoich rodziców na premierę.

W pięknej scenerii, w prześlicznych strojach przedstawiających mieszkańców łąki, wystąpiły

Grały powierzone im role, śpiewały, tańczyły i przy tym bardzo dobrze się bawiły.

Udział dzieci w przedstawieniach jest wspaniałą formą zabawy, eliminuje lęki i nieśmiałość, zaspakaja potrzebę uznania, poczucia wartości.

Było to doniosłe przeżycie dla maluszków i oczywiście dla ich rodziców.

U niektórych widać było łzy szczęścia i zadowolenia z występu ich pociech.

Dzieci były również radosne i szczęśliwe.

Na zakończenie dzieci wręczyły swoim rodzicom przygotowane laurki z okazji ich święta.

Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny- Wiosenny Zwierzaczek - Cudaczek

Dnia 15 maja w Przedszkolu nr 8 odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem „ Wiosenny zwierzaczek -cudaczek”. Celem konkursu było między innymi rozwijanie wrażliwości w stosunku do zwierząt , pogłębianie doświadczeń plastycznych oraz integracja dzieci z przedszkoli ostrowskich. Każdy uczestnik miał za zadanie wykonać formę zwierzątka z pudełka , kolorowych papierów i z różnorodnych surowców wtórnych. Nasze przedszkole reprezentowała Livia Majewska z grupy III, która wykazała się  bogatą inwencją twórczą oraz pomysłowością  podczas wykonywania zadania. W nagrodę  otrzymała pamiątkowy dyplom oraz torebkę z upominkami , a przedszkole podziękowanie za udział w konkursie. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

14 i 15 maja 2014 roku przedszkolaki z ostrowskich przedszkoli mieli kolejną okazję zaprezentować swoje umiejętności aktorskie podczas IX Przeglądu Teatrów Przedszkolnych "Teatralki".

Tradycyjnie organizatorem prezentacji było Publiczne Przedszkole nr 10 we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. W organizowanej od szeregu lat imprezie wzięło udział 10 przedszkoli tj. - Publiczne Przedszkole nr 7,8,9,10,11,12,14,15,16 i 17.

Dzięki urozmaiconemu repertuarowi, bogatemu w różne formy twórczości teatralnej, mogliśmy zobaczyć przedstawienia w wersji tradycyjnej, a także współczesne interpretacje znanych bajek. Prezentowane spektakle charakteryzowały się barwnością kostiumów i scenografii, swobodną zabawą dzieci oraz humorystycznymi, niespodziewanymi sytuacjami wynikającymi ze spontanicznych, naturalnych zachowań małych aktorów. Jest nam niezmiernie miło, że "Teatralki" cieszą się niesłabnącą popularnością i że po raz kolejny dopisała tak duża frekwencja.


Dnia 14. 05. odwiedziły nasze przedszkole Panie ze Szkoły Muzycznej w Ostrowie Wielkopolskim. Przyszły na spotkanie z dziećmi ze strunowymi instrumentami miedzy innymi zabrały ze sobą skrzypce, gitarę, wiolonczelę dużą i małą. Dzieci w trakcie zajęć zaznajomiły się z wyglądem instrumentów oraz ich brzmieniem. Wysłuchały również zagadek muzycznych jakie przygotowały im Panie. Następnie odbyło się małe muzykowanie a dzieci mogły zagrać na wybranym przez siebie instrumencie. Zwieńczeniem spotkania były małe zajęcia rytmiczne jakie Panie przeprowadziły z dziećmi - odgadywanie rytmów, wysłuchiwanie ilości dźwięków w melodii, wskazywanie linii melodycznej rosnącej lub opadającej.

 

W poniedziałek na na przedszkolaki z grupy II czekała wspaniała niespodzianka- zaproszenie od Mamy Antosia do prawdziwego Fitness Clubu mieszczącego sie w Ostrowie Wlkp przy ulicy Kaliskiej. Przed wejściem czekała na nas i mile przywitała pani Kasia - instruktor Fitnessu. Opowiedziała nam co to jest za miejsce i z czego mogą skorzystać osoby dorosłe. Moglismy zobaczyc siłownię, Wellnes spa, specjalna salę do ćwiczeń na rowerkach oraz pani Kasia przeprowadziła z przedszkolakami ćwiczenia aerobowe na dużej sali do fitnessu. Dzieci były zachwycone!!!!Na pożegnanie otrzymaliśmy słodką niespodziankę oraz smycze z logo Clubu. Dziekujemy mamie Antosia za mozliwość odwiedzenia Clubu Fitness.

 

Przedszkolaki z grupy VIII wybrały się na pieszą wycieczkę do Biblioteki Dziecięcej, gdzie miały okazję nie tylko zapoznać się z pracą bibliotekarzy, ale również przeglądnąć księgozbiór dla dzieci, wysłuchać wybranych bajek oraz wspólnie pobawić się przy wykorzystaniu tablicy multimedialnej.

 

W piątek dzieci z grupy V wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Dziecięcej znajdującej się na ul. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim. Dzieci zapoznały się z zasadami panującymi w bibliotece i doskonale poradziły sobie z testem przygotowanym przez panią bibliotekarkę, następnie aby móc samodzielnie korzystać z księgozbioru dzieci rozwiązywały różne zagadki gdy pokonały już wszystkie przygotowane niespodzianki, każdy samodzielnie mógł wybrać sobie interesującą go książkę. Na koniec dzieci pięknie przeczytanej bajki a w nagrodę za dobre zachowanie każdy mógł pobawić się z misiem przy tablicy edukacyjnej.

 

 

We wtorek dzieci z grupy IV i V wyruszyły nad jezioro Piaski – Sczygliczka na spotkanie z panem P. Dolatą aby wspólnie obserwować ptaki.

Na „Piaskach” jak się dowiedzieliśmy jest około 170-180 gatunków ptaków.

Zbiornik okazał się znakomitym miejscem do prowadzenia obserwacji dla takich początkujących prasiarzy jak nasze przedszkolaki. Dzieci podczas swoich obserwacji spotkały m. in. : perkoza dwuczubatego, całą kaczą rodzinę wraz z małymi kaczuszkami, mewy, bociana, gołębie, wróble, łabędzie, jaskółki. Podczas naszej wyprawy okazało się że oprócz ptaków są jeszcze inni mieszkańcy na „Piaskach” ale dzieci najbardziej zainteresowały bobry również i my wróciliśmy do przedszkola z przyrodniczym eksponatem – oczyszczoną z kory, ze śladami bobrzych zębów gałęzią.

Publiczne Przedszkole Nr 10 im. Kubusia Puchatka jako pierwsze w Ostrowie Wielkopolskim otrzymało zaszczytny tytuł Minister Edukacji Narodowej „Przedszkole w Ruchu”.

Tytuł stanowi wyróżnienie dla przedszkoli, które w istotny sposób przyczyniły się do promowania w swoim środowisku aktywności fizycznej.

Tytuł został przyznany przedszkolom, które wzięły udział w Akcji „Ćwiczyć każdy może” i spełniły wymagane kryteria.

Dzieci z grupy V w środę wybrały się do Muzeum Miasta na zajęcia ukazujące godło państwa i herb miasta jako symbol przynależności do narodu i społeczności regionalnej. Pani wyjaśniła dzieciom genezę znaków rodowych, narodowych i miejscowych, kształtowanie wizerunku Orła oraz genezę herbu Ostrowa.
W drodze powrotnej do przedszkola dzieci zwiedziły rynek, Kościół NMP i z uśmiechami na twarzach wróciły do przedszkola gdzie wykonały własnoręcznie godło.

Nie do przecenienia jest rola, jaką  w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat,  odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Nasze przedszkole bardzo aktywnie uczestniczy w programie Cała  Polska  Czyta  Dzieciom” .Aby uatrakcyjnić dzieciom spotkania z książką zapraszamy rodziców, babcie, dziadków, ciocie, rodzeństwo do naszego przedszkola.

Dnia 31 marca 2014 roku  gościliśmy w przedszkolu mamę Amelki Wygrały, która przeczytała dzieciom kilka opowiadań z książki pt. ,,Martynka w krainie baśni”. Jest to bestseller w wielu krajach świata! Zabawne i pouczające przygody sympatycznej dziewczynki wzruszają i bawią jej rówieśniczki na całym świecie. Pełne uroku, przyciągające uwagę ilustracje oraz dowcipny tekst tworzą niepowtarzalny, ciepły nastrój. Dlatego dzieci z uwagą słuchały czytanych opowiadań. Mamusia Amelki na zakończenie wręczyła przedszkolakom cukierki.

01 kwietnia 2014 roku do grupy IV zawitała mamusia Mai Nowak. Przeczytała dzieciom popularną baśń ludową pt. ,,Król Żaba”, występującą w różnych wersjach w wielu krajach. Najbardziej znaną wersję niemiecką spisali bracia Grimm i taką właśnie słuchaliśmy. Panująca atmosfera skupienia i ciszy oznaczała, że wybór książki był trafny. Zwłaszcza dziewczynki z zachwytem na twarzy słuchały baśni. Pani Joanna również przygotowała słodką niespodziankę dla dzieci.

W środę 02 kwietnia 2014 roku grupę IV odwiedził dziadek Zuzi Ogórkiewicz, który wybrał dla dzieci opowiadania z książki pt. ,,Przygody Kubusia Puchatka”. Niezwykłe wydarzenia, żartobliwy język utworów, ale przede wszystkim znakomite zaprezentowanie tekstu przez Pana Ogórkiewicza spowodowały, że dzieci z ogromną uwagą śledziły przebieg akcji w opowiadaniach. Przedszkolaki podziękował za ciekawe spotkanie promiennymi uśmiechami, a dziadek Zuzi za uważne słuchanie pysznymi pączkami.

Kolejnym gościem, który w ramach akcji „Cała  Polska  Czyta  Dzieciom” odwiedził w dniu 04 kwietnia 2014 roku  grupę IV był brat Joanny Goździaszek – Mateusz. Zaprezentował on dzieciom wybrane utwory z "Księgi bajek" m. in. : ,,Czarodziejski rumak”, ,,Śnieżynka i lisica”.  Dzieci z zainteresowaniem słuchały starszego kolegi – absolwenta naszego przedszkola. Mateuszek pięknie czytał – płynnie i wyraźnie. Również przygotował dla swoich młodszych kolegów i koleżanek niespodziankę : kolorowanki i słodycze.

Mama Marysi Just w dniu 07 kwietnia 2014 roku również spotkała się z naszymi przedszkolakami. Przygotowała dla dzieci piękną bajkę Astrid Lindgren, Ilony Wikland pt. ,,Ja chcę chodzić do szkoły”. Kolejna świetna książka, napisana prostym językiem , historia z życia wzięta, fantastycznie zilustrowana. Dzieci ze skupieniem słuchały czytanego tekstu. Były pochłonięte lekturą, zadawały pytania, na które Pani Karolina z chęcią odpowiadała. Potem nastąpiła zamiana ról i to mama Marysi pytała dzieci, za poprawną wiadomość można było otrzymać kolorowankę i cukierka. Mamy nadzieję , że książka przybliżyła naszym małym słuchaczom zasady zachowania w szkole oraz ukazała jak pokonać strach związany z pójściem do szkoły.

09 kwietnia 2014 roku zawitała do nas Pani Anna Kubacka , czytając utwory  wspaniale operowała głosem, wprowadzając przy tym atmosferę tajemniczości.  Dzieci słuchały mamusi Borysa jak zaczarowane. Pani Ania przeczytała dla nas następujące bajki: ,,Detektyw Kaczor Donald” oraz ,,Przygoda Marie”. Dzieci otrzymały od mamusi Borysa kolorowanki i cukierki.

Mamusia Weroniki Ratajszczak również była naszym gościem. Pani Ratajszczak przeczytała dla nas bajkę pt. ,,Przygody Kota Detektywa”. Jeżeli jeszcze nie znacie słynnego niczym detektyw Monk detektywa Mruczysława Pazur, najlepszego kociego detektywa, to najwyższy czas go poznać i nadrobić braki. Dzieci z zaciekawieniem słuchały czytanych opowiadań, zwłaszcza chłopcy byli zafascynowani kolejnymi przygodami kota. Dziewczynką także nie był obojętny koci los. Historia kota wzbudza ogromne emocje, a sprawy które rozwiązuje pochłaniają słuchacza. Czytelnik żyje nimi od pierwszej do ostatniej strony! Do wspólnego czytania dołączyła również młodsza siostrzyczka Weroniki Ada. Ada wraz z mamą opowiadała o ilustracjach w bajce oraz dokańczała ostatnie słowa w zdaniach z  książeczki ilustrowanej.

Dziękujemy wszystkim za poświęcony czas i piękne czytanie dzieciom!

Dnia 24 kwietnia 2014 roku dzieci z grupy  IX - Nadia Kucharska i Jakub Leszczyński wzięły udział w  VIII Międzyprzedszkolnym Konkursie Ekologicznym „Podróż z Ekoludkiem”, pod hasłem „Ekologicznie jemy – zdrowo żyjemy”, który odbył się  w Publicznym Przedszkolu nr 14 „Maluszek”, przy ul. Bardowskiego 6 w Ostrowie Wielkopolskim.

Dzieci uczestniczyły w różnych konkurencjach, w trzech blokach tematycznych (odżywianie, higiena ciała, ruch), podczas których wykazały się wiedzą rozwiązując zagadki, kalambury, segregując żywność. W działaniach artystycznych znalazło sią miejsce na wykonywanie z różnorodnego materiału owoców i warzyw, a także zabawy z piosenką i tańcem

Po zakończeniu wesołego spotkania uczestnicy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody związane z tematyką konkursu.

Obcowanie z przyrodą nieożywioną jest niezwykle cenne dla dziecka w wieku przedszkolnym. W związku z tym 6- latki z grupy VI spotkały się 23 kwietnia z ekspertem – ornitologiem Pawłem Dolatą przy akwenie Piaski- Szczygliczka. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych „Ptaki i rośliny zbiornika Piaski – Szczygliczka w Ostrowie”. Przedszkolaki obserwowały przy pomocy lornetek różne gatunki ptaków: łabędzie, kaczki, perkozy, bociany, jaskółki, klucz kormoranów. Przysłuchiwały się odgłosom. Dodatkową atrakcją była możliwość obserwacji ściętych przez bobry konarów. Dzieci powróciły do przedszkola z przyrodniczym eksponatem – oczyszczoną z kory, ze śladami bobrzych zębów gałęzią. To była niezwykle ekscytująca wyprawa małych tropicieli.

W przeddzień Świąt Wielkanocnych nasze przedszkolaki odwiedził Wielkanocny Zajączek. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem, wśród krzewów i huśtawek w ogrodzie przedszkolnym szukały swojego słodkiego upominku. Wielkanocny Zajączek który przybył w tym roku do nas na rowerze również spotkał się z dziećmi - ile przy tym było radości J

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi, 16 kwietnia, grupa VIII przedstawiła dla rodziców inscenizację wiersza Grażyny Świerczyńskiej "Prośba żaby". Maluchy wcieliły się w role żabek i bocianów i z przejęciem recytowały swoje role oraz śpiewały i tańczyły w rytm radosnych piosenek. Na zakończenie spotkania dzieci wraz z rodzicami z zaangażowaniem przystąpiły do wykonania wspólnych prac plastycznych, które ozdobiły gazetkę na korytarzu przedszkolnym. Dzieci złożyły również rodzicom wielkanocne życzenia oraz wręczyły przygotowane specjalnie na tą okazję upominki.

We wtorek dzieci z grupy V rozpoczęły przygotowania do świąt Wielkanocnych. W roli głównej wystąpiło jajkoJ Dzieci dowiedziały się o „jajkowych” przesądach, skąd wziął się zwyczaj malowania jaj, a także o „pisankowych” zwyczajach w innych krajach.  Każdy przedszkolach wykonał również swoją własną pisankę barwiąc ją w łupinach cebuli i ozdabiając liściem pietruszki. Gdy czekaliśmy na efekty swojej pracy odbył się wyścig z pisanką, a nasze pisanki wykonane tradycyjnym sposobem wyszły pięknie.

Dnia 15.04. odbyło się w grupie VII Zajęcie Otwarte dla rodziców. Celem zajęcia było przybliżenie rodzicom pracy nauczyciela z dziećmi. Przede wszystkim jednak zajęcie miało za zadanie uzmysłowić rodzicom osiągnięcia jakie posiadają ich pociechy. Dzieci wykazywały się umiejętnościami z rożnych sfer. Śpiewały piosenki, tańczyły, odpowiadały na zadawane pytania, przeliczały w zakresie sześciu, odczytywały znaki graficzne wg metody Ireny Majchrzak ( posługiwały się swoimi wizytówkami, odnajdowały swoje imię, dzieliły imię na sylaby, rozróżniały poszczególne litery na które zaczyna się dane imię). Zwieńczeniem zajęć było wykonanie wspólnej pracy plastycznej z rodzicami.

Dnia 14 kwietnia w grupie II odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców, pt."Wielkanocne spotkanie". Zajęcia rozpoczęły się wspólnym powitaniem, dzieci zaprezentowały zabawy muzyczne związane z wiosną i Wielkanocą. Podczas zabaw metodą Ireny Majchrzak, dzieci miały okazję wykazać się znajomością liter, rozpoznawania swojego imienia na wizytówce oraz dzielenia wyrazów na sylaby. Na końcu zajęć rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni do wspólnego ozdabiania pisanek, według własnego pomysłu. Wykonane dzieła były piękne, starannie ozdobione, wszyscy wykazali się ogromną kreatywnością.
Rodzicom grupy II dziękujemy za liczne przybycie.

Dnia 14.04.2014 r. w grupie IV odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców.  ,,Wiosna” – to temat, wokół którego dużo się działo podczas naszego spotkania. Dzieci prezentowały swoje umiejętności indywidualnie i zespołowo. Głównym celem zajęć było utrwalenie wiadomości o wiośnie, znajomości liter i cyfr oraz figur geometrycznych, doskonalenie orientacji w przestrzeni i utrwalenie kierunków : prawo, lewo oraz odczytywanie globalne wyrazów. Dzieci fantastycznie i z zainteresowaniem  radziły sobie w różnego rodzaju zabawach i zadaniach. Przedszkolaki wykazały się zdobytymi umiejętnościami z zakresu edukacji językowej, matematycznej oraz muzycznej. Dla dzieci zajęcia z udziałem rodziców, babć czy dziadków są wyjątkowe i bardzo ważne, cieszy ich wizyta gości, przed którymi mogą się pochwalić swoją wiedzą i  zdolnościami. Zajęcia otwarte to przede wszystkim stwarzanie rodzicom możliwości obserwacji swojego dziecka podczas zajęć i jego funkcjonowania w grupie, dlatego tak istotny jest ich udział i zaangażowanie.

Tradycją naszego przedszkola jest cykliczne organizowanie konkursów świątecznych dla dzieci i rodziców. Na tegoroczny konkurs wielkanocny pt. „Baranek z niteczki” napłynęły 22 prace, do których przygotowania wykorzystano różnorodne materiały np.: wełnę, nitkę, sznurek itp. Prace konkursowe zachwyciły pomysłowością, formą i estetyką wykonania, dlatego wszystkich uczestników nagrodzono okolicznościowymi dyplomami i upominkami. Wyróżnienie otrzymali:

- Hania Wójcik

- Ania Kozieł

- Weronika Ratajszczak

- Ola Chwiłkowska

- Maja Jamroziak

Gratulujemy wszystkim autorom prac i dziękujemy za szerokie zainteresowanie naszym konkursem.

11 kwietnia rozpoczął się Jarmark Wielkanocny na ostrowskim rynku. Świętowaliśmy  300-lecie relokacji Ostrowa Wielkopolskiego. Z tej okazji, Jarmark przyjął w tym roku nieco inną formę. Mieliśmy niesamowitą okazję przenieść się w czasy kuglarzy, teatrów ulicznych i przepięknych strojów. Sztuka teatralna stała się osiągalna dla każdego mieszkańca, gdyż nasi mali przedszkolacy przedstawiali swoje formy teatralne bez dodatkowych dekoracji, bez nagłośnienia ...zupełnie tak jak to w dawnym Ostrowie bywało. Sztuka teatralna jest niezwykle trudną formą ekspresji artystycznej, dlatego też nasi  artyści musieli pokonać tremę przed tak niecodziennym występem. Dzieci z grupy IV 12.04.2014 roku zaprezentowały się w przedstawieniu pt. ,,Utracony ząbek”. Dzięki temu występowi mogliśmy przenieść się w czasie i choć na chwilkę przypomnieć sobie słownictwo czy stroje z tamtych czasów. Dziękujemy dzieciom za odwagę i fantastyczne wcielenie się w role, a rodzicom za pomoc.

11 kwietnia nastąpił finał zbiórki potrzebnych artykułów na rzecz zwierząt z Międzygminnego Schroniska w Wysocku Wielkim. Jak zawsze mogliśmy liczyć na ofiarność naszych przedszkolaków i ich rodziców. Wspólnie udało nam się zebrać: 62 kilogramów suchej karmy, opakowania ryżu, kaszy, kilka kocy, kołdry, smycze i zabawki dla czworonogów. Bardzo dziękujemy w imieniu swoim jak i podopiecznych schroniska za wszystkie podarowane rzeczy.

Pokazanie dzieciom jak ważna jest ochrona otaczającego nas środowiska jest jednym z głównych obowiązków placówek oświatowych. Najlepiej, jeśli ta wiedza przekazywana jest nie tylko w sposób teoretyczny, ale i praktyczny. Pracownica Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Ostrowie Wielkopolskim 11 kwietnia 2014 r. odwiedziła  dzieci z grupy IV, VI i IX. Głównym celem  spotkania było kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci. Wszystkie informacje dotyczące postępowania z odpadami oraz zasady segregacji śmieci zostały przekazane najmłodszym w najprostszy sposób. Prócz krótkiego wykładu połączonego z ciekawymi zabawami dla przedszkolaków czekała jeszcze prezentacja multimedialna.  Dzieci otrzymały również niespodzianki – kolorowe linijki, zakładki do książki oraz kalendarze dla każdej z grup.

Dnia 10 kwietnia, w czwartek w grupie III odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców „Wiosna już, Wielkanoc tuż, tuż”. Zajęcia rozpoczęły się od sprawdzenia obecności – zabawa wizytówkami, podczas której dzieci mogły wykazać się znajomością niektórych liter oraz umiejętnością rozpoznawania swojego imienia. Podczas kolejnych zabaw dydaktycznych o tematyce wiosenno – świątecznej przedszkolaki mogły zaprezentować swoje umiejętności językowe, matematyczne, muzyczne i plastyczne. Chwilą relaksu były wspólne zabawy ruchowe z rodzicami przy znanych piosenkach: „Na łące”, „Magiczna liczba 7”. Końcowym etapem działań było robienie pisanek. Styropianowe jajka zdobione zostały rozmaitymi materiałami: cekinami, koralikami, piórkami, kwiatkami, krepiną. Wszystkie pisanki były piękne i starannie dopracowane a dzieci z dumą zabrały je do swoich domów. Rodzicom dziękujemy za liczne przybycie i wspaniałą zabawę.

W ramach prozdrowotnych działań podejmowanych w naszej placówce w środę 9 kwietnia dzieci z grupy VI przy pomocy pani Eweliny naszej kucharki przygotowały ciasto na chleb z wykorzystaniem ziaren: słonecznika, dyni i sezamu. Zapoznały się z kolejnymi etapami powstawania chleba. Największą frajdą okazała się wspólna degustacja pieczywa z masłem, szczypiorkiem i rzeżuchą.

Czasem podczas zajęć edukacji społecznej zastanawiamy się, co to znaczy „być patriotą”. Aby dzieci zrozumiały znaczenie tych słów 8 kwietnia 6 latki z grupy VI udały się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, aby wziąć udział w lekcji edukacyjnej: „Jaki znak twój? Orzeł Biały!”. Dzieci powtórzyły i utrwaliły w pamięci znany wierszyk: „Kto ty jesteś?”, a podczas prezentacji multimedialnej poznały genezę znaków rodowych i kształtowanie się wizerunku Orła jako naszego herbu. W części warsztatowej dzieci wymieniały miejsca i przedmioty opatrzone symbolami narodowymi oraz miały okazję wziąć do ręki wskazane przez siebie eksponaty.

We wtorek 8 kwietnia maluszki z grupy VIII odbyły wycieczkę do pobliskiej apteki. Przedszkolaki odwiedziły aptekę, by dowiedzieć się co można w niej kupić, jak nazywa się osoba sprzedająca lekarstwa, co to jest recepta i jak dbać o swoje zdrowie, żeby nie chorować. Dzieci miały wyjątkową okazję zobaczyć aptekę, nie tylko zza lady,ale również od zaplecza. Zobaczyły w jakich pomieszczenia przygotowuje się m.in. maści, jak wyglądają magazyny z lekarstwami oraz gdzie przechowywane są szczepionki. Na zakończenie wizyty każdy przedszkolak otrzymał od farmaceutki woreczek z upominkami.

W środę, 8 kwietnia w grupie VIII zrobiło się niezwykle kolorowo. Kolorowe stroje dzieci, kolorowe balony zdobiące salę oraz ciekawe zabawy wprawiły wszystkich w radosny nastrój. Dzień ten był okazją do spotkania z barwami, jakie nas otaczają. Nie zabrakło również rozmów o charakterze prozdrowotnym, które uświadomiły dzieciom, jak ważne jest prawidłowe odżywianie się i codzienne spożywanie warzyw i owoców. Przedszkolaki na deser własnoręcznie przygotowywały pyszne szaszłyki z owoców, a po skończonej pracy przyszedł czas na degustację. Było bardzo smacznie, kolorowo i zdrowo:)

Gry planszowe to nie tylko świetny sposób na aktywną zabawę, ale również doskonała lekcja nauki współpracy w zespole, wytrwałego dążenia do wyznaczonego celu oraz poszukiwania sposobu na pokonywanie trudności. Dodatkową zaletą gier edukacyjnych jest utrwaleniem pojęć matematycznych, znajomości liter czy też poszerzanie wiedzy ogólnej.

Z tych względów 4 kwietnia 6 latki z grupy VI przyniosły do przedszkola swoje ulubiony gry planszowe. Były tradycyjne warcaby czy chińczyk, ale też wiele innych, ciekawych gier edukacyjnych. Dzieci z wielkim zaangażowaniem realizowały się podczas rywalizacji w parach czy zespołach, przestrzegały obowiązujących w grach zasad, dopingowały się wzajemnie, a ewentualne przegrane traktowały jako element zabawy bez wielkich emocji. Był to naprawdę bardzo udany dzień.

W piątek 4 kwietnia 2014 roku dzieci z grupy II  wraz ze swoimi paniami wybrały się na wycieczkę do sklepu zoologicznego. Na miejscu czekała na nas Pani pracująca w  sklepie, która  miło nas powitała i opowiedziała o miejscu, jakim jest sklep zoologiczny oraz o tym co możemy w nim kupić.

W trakcie spotkania dzieci zadawały pytania, na które uzyskiwały wyczerpującą odpowiedź. Obejrzeliśmy  zwierzęta hodowane w domu: rybki, chomiki, świnki morskie, króliki, papugi, kanarki oraz węże. Niektóre z nich mogliśmy nawet dotknąć! Oczywiście robiliśmy to delikatnie i ostrożnie. Podczas wizyty staraliśmy się zachować kulturalnie i cichutko, aby nie straszyć obecnych tam zwierząt. Przyjrzeliśmy się także akcesoriom potrzebnym do pielęgnacji zwierząt. Celem wycieczki było uświadomienie konieczności dbania o posiadane zwierzątko. W drodze powrotnej zwiedziliśmy ostrowski rynek i znajdujący się tam Ratusz.

Dnia 04.04. w piątek dzieci z grupy VII i III w ramach tematyki kompleksowej przygotowywały koktajl mleczno - owocowy. Istotą zajęć było przypomnienie dzieciom zasad zdrowego odżywiania oraz znaczenia produktów mlecznych dla naszego życia. Natomiast dzieci z grupy V poznały „drogę mleka” od źródła aż na nasze stoły. Dzieci również rozróżniały różne produkty pochodzenia mlecznego: sery, kefiry, maślankę, jogurty itd. oraz zaznajamiały się z tym jak one powstają.

Dnia 01.04. dzieci z grupy VII wzięły udział w kolejnych zajęciach organizowanych przez  muzeum miasta. Na odbytej lekcji dzieci poznały regionalne instrumenty takie jak dudy, piszczałki, basy wielkopolskie itd. Podczas zajęć dzieci poznały również ich brzmienie. Zwieńczeniem lekcji była praca plastyczna, którą dzieci wykonały w muzeum.

Dzieci z grupy I i VIII wybrały się z wizytą na pocztę. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się pracy urzędników pocztowych, poznać zakres usług poczty oraz dowiedzieć się, jaką drogę przemierza list od adresata do nadawcy. Dzieci wrzuciły do skrzynki pocztowej wcześniej przygotowany list, a już kolejnego dnia cieszyliśmy się z wizyty listonosza w przedszkolu.

We wtorek 25 marca 2014 r. dzieci z grupy V i VII wybrały  się na wycieczkę do ostrowskiego klubu sportowego GYMSTATION, aby uczestniczyć w specjalnie dla nich zorganizowanych zajęciach sportowych.

Jak wiadomo „w zdrowym ciele zdrowy duch” nasze przedszkolaki bardzo chętnie wzięły udział w ćwiczeniach fizycznych, które w ramach akcji MEN „Ćwiczyć każdy może” przeprowadzili profesjonalni instruktorzy pani Anna Kulesza i pan Rafał Mikulski.

Dzieci po przeprowadzonej rozgrzewce przygotowanej przez panią Anię z ochotą przystąpiły do ćwiczeń sprawnościowych. Troszkę zmęczeni, ale pełni chęci i energii pod czujnym okiem pana Rafała spróbowały swoich sił w tenisie ziemnym. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał piłeczkę tenisową i obiecał zgodnie z myślą „gimnastyka ważna sprawa” ćwiczyć i spędzać aktywnie swój czas wolny.

We wtorek 25 marca grupa I obchodziła  DZIEŃ WODY. W tym dniu wszystkie dzieci ubrane były w różnych odcieniach koloru niebieskiego. Zabawę z wodą rozpoczął ,,Kropelek" ( papierowa pacynka), który przy pomocy obrazków opowiedział dzieciom o obiegu wody w przyrodzie. Następnymi zabawami były zagadki słowne oraz dźwiękowe o wodzie.

Dzieci zdobywały naklejki za poprawne rozwiązanie zagadki.

Poprzez zabawy badawcze zdobyły wiadomości o właściwościach wody, mogły ją obserwować, słyszeć, smakować, dotykać oraz wąchać.

Zabawy ruchowe z chustą Klanzy zaspokoiły potrzebę ruchu dzieci. Chusta wirowała jak: ,,wzburzone morze", jak ,,deszcz", jak ,, Kropelki".  Maluszki próbowały również namalować WODĘ przy użyciu nowo poznanej techniki - ,,malowanie na gazie".

Dnia 21.03.2014 r. w piątek, świętowaliśmy w naszym przedszkolu Pierwszy Dzień Wiosny. Wszyscy w tym dniu przyszliśmy ubrani na kolor zielony. Marzannę wykonaną przez starsze dzieci, głośnym śpiewem i okrzykami pożegnały wszystkie przedszkolaki. Wszystkie dzieci powitały wiosnę podczas wiosennego spaceru. Wszyscy ustawieni w wielkim kole śpiewaliśmy piosenki i recytowaliśmy wiersze o wiośnie. Następnie każda z grup otrzymała szablon „Pani Wiosny”, który ozdobiła według własnego pomysłu. Nasze prace można podziwiać na przedszkolnym korytarzu, natomiast posadzone przez przedszkolaków kwiatki można zauważyć w przedszkolnym ogrodzie.

To był dzień pełen uśmiechu i słońca !!!!

Dnia 20.03.2014 roku grupa IV wybrała się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na lekcję edukacyjną pt. ,,Jak pracowali pierwsi garncarze?”. Dzieci zapoznały się na niej z pojęciem archeologii jako nauki i zakresem jej zainteresowań. Bezpośrednio mieli kontakt z zabytkami archeologicznymi i poznawali techniki ich dokumentacji, rekonstrukcji oraz próbowali kształtować proste własne formy w glinie : figurki, naczynia, ptaki itp. Dodatkowo przedszkolaki zdobyły wiadomości na temat podstawowych instrumentów ludowych m.in.: basy, dudy, skrzypce, siesieńki, łuk muzyczny, piszczałki. Zapoznały się z materiałem, z którego powstały prezentowane instrumenty oraz ogólnymi zasadami ich działania.

W przeddzień pierwszego dnia wiosny przedszkolaki z grupy IX "białym dniem "pożegnały zimę. W tym dniu wszystkie dzieci dzięki pomocy i dużemu zaangażowaniu rodziców przybyły do przedszkola ubrane w stroje w kolorach ustępującej pory roku. Biały kolor zdominował także inne chwile – próbowaliśmy jak smakuje kefir / nie wszystkim:) /, przygotowaliśmy również koktajl z białych składników – kefiru i ulubionego przez dzieci banana. Pyyyycha - ten smak wszystkim przypadł do gustu.
Nie  zabrakło również przygotowywania postaci marzanny – symbolu odchodzącej zimy.
Wesoło spędziliśmy czas, a teraz z radością powitamy wiosnę!

 

W czwartek zaraz po śniadanku dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę autobusem miejskim do Urzędu Miasta w Ostrowie Wielkopolskim. Przed wejściem do urzędu dzieci odbyły krótki spacer alejkami parku gdzie podziwiały piękną fontannę i budzącą się do życia przyrodę, kolejnym przystankiem na naszej trasie był parowóz który również dokładnie sobie obejrzeliśmy.

W Urzędzie Miasta bardzo serdecznie przywitała nas pani Kierownik Urzędu  Stanu Cywilnego Ewa Mielczarek która opowiedziała nam historię miasta, zdradziła wiele ciekawostek oraz towarzyszyła nam podczas całej naszej podróży. Przedszkolaki zawitały również do gabinetu pana Prezydenta Jarosława Urbaniaka gdzie mogły poczuć się jak prawdziwy włodarz miasta zasiadając w wygodnym fotelu i biurku pełnym ważnym spraw do załatwienia. Na czas pobytu u pana prezydenta przedszkolaki otrzymały również symboliczny klucz  do miasta. Dzieci na koniec wizyty otrzymały słodkie lizaki i maskotki. Będąc w urzędzie odwiedziliśmy jeszcze kilka wydziałów gdzie bardzo serdecznie przywitała nas ciocia Marcinka i babcia Huberta. Nasze przedszkolaki tego dnia wróciły do przedszkola pełne wrażeń i z uśmiechem na twarzy.

19 marca 2014 roku w Ostrowskim Centrum Kultury  po raz kolejny odbył się II Międzyprzedszkolny Konkurs Wokalny " Piosenka z mojego przedszkola", którego organizatorem było nasze przedszkole.
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na Małej Scenie OCK wystąpiło 62 przedszkolaków z 17 ostrowskich przedszkoli. Pod względem wokalnym oceniało Jury, w którego skład weszli: Zastępca Prezydenta Miasta Marlena Maląg, Izabela Michalska(nauczyciel Szkoły Muzycznej), Bogna Kowalska (wokalistka) oraz dyrektor Publicznego Przedszkola nr 10 Aleksandra Mazurek.
Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy VI: Mikołaj Galusik i Maja Słowik w piosence, pt: „Mój kolega z zerówki”.
Wszystkie przedszkolaki otrzymały za swój występ wspaniałe upominki.

Wykorzystując nowoczesne technologie multimedialne, nauczycielki z grupy VI przygotowały dla swoich podopiecznych prezentację multimedialną, pt: „Pierwsze zwiastuny wiosny”, której celem było przypomnienie i utrwalenie wiadomości o roślinach, owadach, ptakach charakterystycznych dla wiosny.

Jednym z celów edukacji przedszkolnej jest pogłębianie u dzieci wiedzy dotyczącej ekologii i ochrony środowiska oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Zagadnienia owe były treścią lekcji edukacyjnej, którą w grupie dzieci 6-letnich przeprowadziła Pani Arleta Szulc - specjalista do spraw obsługi klienta MZO. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci utrwaliły posiadaną wiedzę na temat segregacji oraz recyklingu surowców wtórnych, a podczas zajęć warsztatowych  - samodzielnie segregowały odpady do odpowiednich worków.

Dnia 17.03.2014 roku do grupy IV zawitał brat Oli – Filip Wisiński -  absolwent naszego przedszkola. Filip na spotkaniu z przedszkolakami opowiadał o swoich sukcesach w szkole, osiągnięciach artystycznych i sportowych oraz o tym jak wygląda ,,praca” ucznia,  jak powinno się zachować na lekcji. Miło wspominał czas spędzony w przedszkolu i  chętnie powróciłby w ,,przedszkole mury”. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytał kilka wierszy i opowiadań. Przedszkolacy z dużym zainteresowaniem słuchali bajek czytanych przez starszego kolegę. Jakże pięknie zabrzmiała bajka pt.: „Lis i kruk” czy „Osioł i książki” w wykonaniu ucznia szkoły podstawowej. Absolwent przyznał, że niełatwo jest czytać małym dzieciom, ale była to dla niego duża przyjemność. Dzieci otrzymały od kolegi niespodzianki: kolorowanki dla dziewczynek i chłopców oraz pyszne batoniki. Filipkowi dziękujemy za zaangażowanie i pięknie przeczytane bajki!

Dnia 14 marca 2014 r. w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” grupę IV odwiedziła mama Hani Wójcik. Pani Wójcik przeczytała dzieciom dwie wspaniałe bajki: ,,Franklin chce mieć zwierzątko” oraz ,,Franklin i Wróżka Zębuszka”. Zielony żółwik -  Franklin - znany jest dzieciom na całym świecie z serii powszechnie lubianych książeczek oraz popularnych filmów animowanych. Każdy tomik to osobna historia o niezwykle ważnych sprawach z życia przeciętnego kilkulatka. Postacie wykreowane przez autorki są wzorcem nie tylko dla dzieci, lecz także dla rodziców, a ich przeżycia pozwalają odnaleźć się w niełatwych sytuacjach życiowych.
Fantastyczne kolorowe ilustracje z pewnością zachęcają dzieci do lektury tej książeczki. Dlatego też przedszkolaki były zachwycone czytanymi bajkami i z zainteresowaniem słuchały. Mamusia Hani przygotowała dla wszystkich dzieci rewelacyjną niespodziankę - ,,zwierzątka’’ wykonane z baloników i kolorowanki z Franklinem. Na każdej twarzy naszego przedszkolaka zagościł uśmiech, kiedy otrzymał taki upominek. Warto dodać, że właśnie w tym tygodniu grupa IV realizowała tematykę pt. :,,Świat w książkach zapisany” . Dziękujemy mamusi Hani za wizytę!

Nasze przedszkole przystąpiło do kolejnej edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Dzieci z grupy V od 10 do 14 marca realizowały „Kubusiowe” zadania aby dumnie móc nazwać się Kubusiowymi Przyjacielami Natury.

Nasza przygoda rozpoczęła się od wyjaśnienia „Co to znaczy naturalne?” i wykonania własnoręcznie z zielonego papieru odznak miłośnika przyrody. We wtorek zaraz po śniadaniu przedszkolaki wybrały się na pieszą wycieczkę na Piaski Szczygliczka gdzie podążając ścieżka edukacyjną przypomniały sobie mieszkańców lasu i nie tylko. W środę obchodziliśmy Kolorowy Dzień w trakcie którego dzieci dowiedziały się dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Nasi miłośnicy przyrody wykonali również własnoręcznie przepyszne owocowe szaszłyki które z apetytem zjedli na podwieczorek bo każdy już wiedział jak  ważne jest jedzenie warzyw i owoców 5 razy dziennie. Nasze przedszkolaki mogą pochwalić się także tytułem „Mistrza segregowania śmieci” ponieważ każdy potrafi wymienić kolory pojemników na śmieci i wie co należy do nich wrzucać. Na koniec dzieci dowiedziały się „co to jest energia elektryczna i w jaki sposób ją oszczędzać?”. W piątek każdy otrzymał dyplom Kubusiowego Przyjaciela natury oraz przepiękną odznakę.

W realizacji różnorodnych zagadnień uczymy dzieci korzystania z książek w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy. Przygotowujemy dzieci do roli świadomego czytelnika, potrafiącego korzystać z biblioteki i czytelni, a przede wszystkim rozwijać zainteresowanie książką jako źródłem wiedzy, przeżyć i doświadczeń.
W ostatnich dniach przedszkolaki z grupy IX z dużym zainteresowaniem poznawały książki o zróżnicowanej tematyce i formie, a następnie samodzielnie stworzyły książeczki o wybranej treści.
W czwartek 13 marca zaprosiliśmy do przedszkola babcię Nadii, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiła dzieciom historię książki od najdawniejszych czasów, a następnie czytała dzieciom wybraną bajkę.
W piątek 14 marca wybraliśmy się na wycieczkę do Biblioteki Dziecięcej- dzieci poznały kodeks czytelnika i buszowały w bardzo bogatym księgozbiorze. I tak oto wyrasta nam kolejne pokolenie czytelników.

Dinozaury były największymi zwierzętami jakie chodziły po Ziemi. Mimo, iż dawno wyginęły nadal fascynują, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Chcąc przybliżyć przedszkolakom zagadnienia związane z życiem  owych prehistorycznych gadów, nauczycielki grupy 6-latków z grupy VI zorganizowały wycieczkę do biblioteki, przy ul. Królowej Jadwigi na lekcję edukacyjną, pt: „Dinozaury - dziwne zwierzęta”. Oprócz bogatej kolekcji książek związanych z tematem było: poznanie cyklu rozwoju dinozaura od jaja po postać dorosłą, układanie puzzli, zabawy w archeologów z wydobywaniem ze skały kości pragazów, tworzenie makiety jura parku i wyszukiwanie dinozaurów w jajkach. To była wspaniała i pasjonująca lekcja.

12 marca przedszkolaki z grupy V i III, 20 marca dzieci z grupy VI , 18 marca dzieci z grupy IV , wybrały się na pieszą wycieczkę do Galerii Sztuki Współczesnej gdzie mogły podziwiać prace autorstwa Tomasza Urbanowicza pt. „Szkłem malowane”
Kompozycje szklane Urbanowicza trzykrotnie uczestniczyły w prezentacjach Polski na światowych wystawach EXPO. Szklane kompozycje artysty można również spotkać np. w Sądzie Najwyższym w Warszawie, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na Politechnice Wrocławskiej we Wrocławiu natomiast kula Zjednoczony Świat stanowi centralny element plastyczny agory Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, tęcza L’arc en ciel ozdabia College G. Brassensa w Paryżu, zielone odlewy zdobią hol Browaru Holstein  w Hamburgu, a kompozycja Niebieski zachód słońca w oceanie pływa na największym transatlantyku świata, Queen mary 2.

W ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” zaprosiliśmy do naszego przedszkola podopiecznych warsztatów Terapii Zajęciowej z Ostrowa Wielkopolskiego, z ul. Wiejskiej. Nasi niepełnosprawni przyjaciele odwiedzili placówkę 12 marca. W grupie III, V i VI przeczytali bajkę braci Grimm „Pani Zima”. Mimo, iż piękne czytanie z podziałem na role to niełatwa sztuka, nasi goście wywiązali się z zadania znakomicie. Atmosfera spotkania była tak miła, że trudno było się rozstać. Przedszkolacy podziękowali gościom za przybyciem, wręczając kosz słodyczy.

Dnia  11 marca 2014r . grupę III  po raz drugi  odwiedziła  pielęgniarka- pani  Iwona Bogusławska . W czasie spotkania pani Iwona przypomniała nam  w jaki sposób możemy zapobiegać  infekcjom ( zasłanianie ust w czasie kaszlu, chronienie miejsc skaleczonych), jak należy o siebie dbać, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać, zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia.

Mogliśmy również zobaczyć, w co wyposażona jest ogromna torba pielęgniarki. Demonstracja stetoskopu i możliwość wysłuchania bicia swojego lub kolegi serca budziła w nas powszechne zainteresowanie, natomiast strzykawka (choć bez igły i w opakowaniu) wiadomo – lęk.

Spotkania z panią pielęgniarką udowadniają przedszkolakom, że ludzie w białych fartuchach nie są tacy straszni jak się wydają. Przyzwyczajają dzieci do wizyt u lekarza. Dzieci przynoszą na spotkanie swoje pluszaki z domu , które mają złamane rączki czy są po prostu chore. Pani Iwona wypisuje receptę i leczy ich małych przyjaciół. Na koniec spotkania wręcza naklejkę z napisem „ Dzielny Pacjent”. Zadaniem dzieci jest opiekowanie się przez kilka dni w domu chorym pluszakiem.

Dnia 10.03.2014r.dzieci z grupy III wybrały się z wizytą do salonu fryzjersko – kosmetycznego VISAGE a tam… działy się cuda. Bo choć dla większości dzieci nie była to pierwsza wizyta w takim salonie, to wszystkie z zainteresowaniem obserwowały pracę kosmetyczki i fryzjerki. Dziewczynki chętnie poddały się zabiegom upiększania dłoni. Wybór lakierów małe kobietki przyprawiał o przysłowiowy zawrót głowy. Przebieraniu w kolorach nie było końca. Natomiast chłopcy zdecydowanie wybrali modne fryzury i wygodnie zasiedli w fryzjerskich fotelach. Dziękujemy za miłe przyjęcie mamie Mateusza oraz reszcie pracowników salonu.

Biblioteka Publiczna im Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w poniedziałek 10 marca 2014 r. oraz 18 marca miała wyjątkowych gości. Dzieci z grupy III i IV naszego przedszkola przybyły z wizytą na ul. Królowej Jadwigi, by oswoić się z atmosferą biblioteki. Przedszkolaki wzięły udział w niezwykle ciekawej  i  pouczającej  lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez Panią bibliotekarkę. Dzieci dowiedziały się wiele na temat książek i pracy bibliotekarza, ale również co to jest księgozbiór,  jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką, co należy zrobić aby móc korzystać z biblioteki oraz co najważniejsze, jak szanować i dbać o książki zarówno te własne jak i wypożyczone.
Przedszkolaki miały okazję zwiedzić wszystkie działy biblioteki. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. W dziale dziecięcym dowiedziały się, jak można zapisać się do biblioteki i z przyjemnością oglądały książeczki dla  najmłodszych. Największe zainteresowanie wzbudziły książki piszczące, grające i z elementami ruchomymi.
Następnie bibliotekarka  przeprowadziła  quiz wiedzy o   bohaterach znanych bajek, przeczytała dzieciom opowiadanie "Przygody Koziołka Matołka". Na pamiątkę spotkania, dzieci otrzymały kolorowanki. Zostały poczęstowane pysznymi słodkościami.
Wizyta  miała na celu promocję czytelnictwa od najmłodszych lat i zapoznanie z biblioteką. Mamy nadzieję, że dzieci z chęcią będą wracać do biblioteki i wypożyczać dużo książek do czytania wspólnie z rodzicami.

Dnia 07.03.2014 roku grupa IV gościła zwierzątko domowe Oli - królika. Aleksandra opowiedziała dzieciom jak dbać o to ,,puszyste” zwierzątko, jak karmić i pielęgnować. Pokazała jak bawi się ze swoim zwierzątkiem i zaprezentowała jego zabawki. Przedszkolaki przez cały dzień bacznie obserwowały zachowanie króliczka i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.

6 marca w ramach realizacji tematyki „Poznajemy Układ Słoneczny” dzieci 6-letnie z grupy VI wybrały się w podróż na „kolorową planetę”. Przedszkolaki podzielone na cztery zespoły i ubrane w odzież w czterech kolorach (czerwony, żółty, zielony i niebieski) tworzyły z klocków przestrzenne rakiety, które zabrały je w przestrzeń kosmiczną. Po długim locie „mieszkańcy” planety czerwonej, zielonej, żółtej i niebieskiej wylądowali na planecie bezbarwnej napełniając ją swoimi kolorami. Po locie kosmicznym były zabawy plastyczne - tworzenie rakiet i ufoludków z gliny oraz zabawy ruchowo - taneczne.

Dzieci cały tydzień uczestniczyły w zajęciach „Kiedy patrzę w niebo” i poznawały planety, wykonywały kosmiczne zadania oraz mogły obejrzeć kilka krótkich filmów „Jak fajnie być astronautą” Chrisa Hadfielda prosto z kosmosu.

Podsumowaniem tygodniowych zajęć było zajęcie otwarte pt.  „Do gwiazd” które odbyło się 6 marca.  Celem zajęcia było utrwalenie zdobytych umiejętności i wiadomości z zakresu edukacji matematycznej i językowej. Dzieci odczytywały globalnie imiona, nazwy planet, liczyły według kolejności i wstecz, układały wzory z figur geometrycznych oraz rozpoznawały ilości dźwięków słyszanych w różnych ekspozycjach. Rodzice mieli okazję obserwować dzieci podczas wykonywania przydzielonych zadań.

Dzieci z grupy IV dnia 06.03.2014 roku  wraz ze swoimi paniami wybrały się na wycieczkę do sklepu zoologicznego. Na miejscu czekała na nas Pani pracująca w  sklepie, która  miło nas powitała i opowiedziała o miejscu, jakim jest sklep zoologiczny oraz o tym co możemy w nim kupić.

W trakcie spotkania dzieci zadawały pytania, na które uzyskiwały wyczerpującą odpowiedź. Obejrzeliśmy  zwierzęta hodowane w domu: rybki, chomiki, świnki morskie, króliki, papugi, kanarki oraz węże. Niektóre z nich mogliśmy nawet dotknąć! Oczywiście robiliśmy to delikatnie i ostrożnie. Podczas wizyty staraliśmy się zachować kulturalnie i cichutko, aby nie straszyć obecnych tam zwierząt. Przyjrzeliśmy się także akcesoriom potrzebnym do pielęgnacji zwierząt. Celem wycieczki było uświadomienie konieczności dbania o posiadane zwierzątko. Takie wyjścia sprawiają nam wiele radości i istotnie wpływają na rozwój naszych zainteresowań oraz przyczyniają się do wzbogacania naszej wiedzy przyrodniczej.

W dniach 3-7 marca 2014 dzieci z grupy IX poznawały różne oblicza sztuki. Oglądały wybrane dzieła malarstwa, rzeźby, architektury i fotografii artystycznej. Miały również możliwość samodzielnego tworzenia – malowanie farbami na różnych formatach, wykonywanie rzeźby na szkle. Zwieńczeniem poznawanych zagadnień była wycieczka do Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie przedszkolaki z dużym zainteresowaniem zwiedziły wystawę Tomasza Urbanowicza „Szkłem malowane” oraz ekspozycję akwareli.

Nasze przedszkole przystąpiło do kolejnej Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla przedszkolaków Akademia Aquafresh koncentrującym się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieci uczyły się prawidłowego szczotkowania zębów po każdym posiłku i dbania o swoje ząbki. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh przeprowadzonej w naszym przedszkolu było wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce.

Od 24-28 lutego 2013 roku grupa IV realizowała projekt Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej  w Poznaniu: ,,Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”. Cel ogólny projektu to poprawa stanu zdrowia  dzieci narażonych na nadwagę, otyłość i choroby dietozależne. Przedszkolaki przez cały tydzień pogłębiały swoją wiedzę dotyczącą wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie oraz kształtowania właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych.

Podczas zajęć dzieci rozpoznawały znane i mniej znane warzywa i owoce, które znalazły się w ,,zaczarowanym’’ worku, brały udział w tematycznych zabawach dydaktycznych, uzupełniały swoje wiadomości z zakresu zdrowej i niezdrowej żywności. Na przygotowanym schemacie  ,,piramidy zdrowia” umieszczały wycięte z gazet produkty spożywcze. Atrakcją dla dzieci była prezentacja multimedialna pt. ,,Jestem zdrowy, bo aktywnie spędzam czas i prawidłowo się odżywiam”. Uwaga przedszkolaków została skierowana również na aktywny i bierny tryb życia, skutki i korzyści wynikające ze spędzania czasu wolnego, w zależności od danego trybu. Odbyły się także zabawy ruchowe i taneczne przy muzyce. Dzieci poszerzały wiadomości na temat tańca i rozwijały swoje zdolności ruchowe, co pozytywnie wpłynęło na ich aktywność fizyczną.

Zabawa, muzyka, ruch, edukacja to podstawowe funkcje przedszkola. Dbamy o to, by każde dziecko miało w przedszkolu możliwość  poznawania, doświadczania i rozwijania prawidłowych zachowań, a także rozumienia właściwych postaw i nawyków, w tym także nawyków zdrowotnych.

W piątek 28 lutego w grupach  II , III i VII królowały kolory niebieskie i to w różnych odcieniach.  Dzień Niebieski  był podsumowaniem dwutygodniowej tematyki kompleksowej  „ Jest woda- jest życie „ oraz  „Kolory i dźwięki wody”. Głównym tematem zajęć i zabaw  była woda: jej znaczenie dla człowieka, roślin i zwierząt, ochrona zasobów wodnych, poszerzenie wiedzy na temat sposobów oszczędzania i wykorzystania wody. Przedszkolaki zapoznały się z obiegiem wody w przyrodzie, smakowały wodę gazowaną i niegazowaną, przeprowadzały różne doświadczenia z wodą np. co pływa, co tonie, co rozpuszcza się w wodzie, jaki kolor uzyska woda po zmieszaniu dwóch kolorów, oczyszczanie wody. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji: „ Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest?”. Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki (woda kapiąca z kranu, gotująca się w czajniku, napuszczana do wanny, płynąca w strumyku, deszcz). Najwięcej frajdy sprawiły dzieciom ćwiczenia oddechowe: „Burza w szklance wody”, gdzie trzeba było wprawić wodę w ruch za pomocą słomek poprzez puszczanie bąbelków. Zadania przeplatane były muzyką i zabawami rytmicznymi. Dzieci również brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów) i  muzycznych . Przedszkolaki poznały również nową technikę plastyczną „mokre w mokre”. Punktem kulminacyjnym była wspólna zabawa ruchowa  przy piosence  pt. „Kiedy kropla goni kropę” z wykorzystaniem niebieskich foliowych kropel.

Dzieci z grupy V za sprawą wehikułu czasu od 24.02 do 28.02.2014 r. przeniosły  się do prehistorycznego lasu. W poniedziałek z pomocą mamuta dzieci „polowały na głoskę m”, we wtorek uważnie słuchały „o czym szeptały iskierki?” i dowiedziały się skąd pochodzi i do czego służy węgiel aby wykonać piękne „rysunki zaklęte w kamieniu”. Środa była dniem w którym nasze przedszkolaki spotkały się z dinozaurami.  W naszej sali powstał piękny kącik do którego dzieci przyniosły różne dinozaury i książki które wspólnie czytaliśmy. Na koniec dzieci wykonały piękne dinozaury z plasteliny. W czwartek dzieci dowiedziały się jak mieszkali jaskiniowcy, wykonały specjalne stroje na ten dzień by podczas malowania patykiem na szarym papierze poczuć się jak prawdziwi jaskiniowcy którzy malowali wnętrza swoich jaskiń. Piątek był ostatnim dniem naszej podróży na naszych małych odkrywców czekała jeszcze jedna niespodzianka. Dzieci przez cały tydzień pilnie słuchały swoich pań aby w piątek zamienić się na chwilkę w małych archeologów którzy musieli własnoręcznie złożyć szkielet dinozaura. Wszyscy wrócili do domu w wyśmienitym nastroju i z nowymi przyjaciółmi.

W dogodnym dla każdej z grup terminie dzieci i nauczyciele z grupy V, VII, III i VI wybrali się do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na wystawę: „Szopki bożonarodzeniowe i akcesoria kolędnicze”, które dotarły do naszego miasta ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem słuchały naszej przewodniczki która pięknie opowiadała o historii każdej z szopek.

W związku z realizacją tematu kompleksowego „Do sklepów wyruszamy, gdy zakupy zrobić mamy”, dzieci z grupy VIII 20 lutego wybrały się na spacer do pobliskiego sklepu spożywczego.

Przez cały tydzień przedszkolaki solidnie przygotowywały się do tej wyprawy poprzez zabawy dydaktyczne, w których wcielały się w role ekspedientki i kupującego. Uczyły się również nazw sklepów, w których można kupić buty, książki, kwiaty, itd.

Podczas wizyty w sklepie, maluszki  poznały z bliska pracę sprzedawcy oraz asortyment sklepu spożywczego. Nie zabrakło chętnych, by zrobić zakupy. Ważną misją wycieczki była też okazja, by utrwalić dobre maniery i zwroty grzecznościowe.

 

Dziękujemy właścicielom delikatesów „Jal” za możliwość zwiedzenia budynku sklepu oraz za upominki w postaci pysznych lizaków.

Kto z nas nie wierzy w krasnoludki? Te przemiłe, bajkowe postaci były bohaterami „Dnia krasnala”, który 19 lutego obchodziły w swojej grupie 6 latki. Były zatem: bajki o krasnoludkach, samodzielne tworzenie krasnalowych przygód, zabawy z krasnalem w roli głównej oraz tworzenie miasteczka krasnoludków. Takie zajęcia są dla dzieci bardzo cenne gdyż rozwijają kreatywność, wyobraźnię, a także umiejętność współpracy w grupie.

Promocja zdrowego stylu życia I prawidłowego odżywiania jest bardzo ważnym zadaniem realizowanym w naszym przedszkolu. Dlatego też 6 latki z grupy VI w celu utrwalenia zasad racjonalnego odżywiania obchodziły 18 lutego „Biały Dzień”. Dzieci brały udział w zabawach badawczych próbując rozpoznać po smaku z zawiązanymi oczyma białe produkty, takie jak: mleko, jogurt, śmietana, twarożek, cukier czy sól. Było również samodzielne tworzenie kanapek. „ Gwiazdą” kanapek był twarożek serwowany w różnej postaci na różnych gatunkach zdrowego pieczywa z dodatkiem szczypiorku czy rzodkiewki. Własnoręcznie przygotowane kanapki bardzo smakowały naszym milusińskim, którzy o wartościach odżywczych nabiału wiedzą już bardzo wiele.

W oczekiwaniu zimy 21- go stycznia również w grupie VIII zrobiło się biało.

Dominującą barwą w stroju każdego przedszkolaka była w tym dniu biel. Wszyscy z zaangażowaniem brali udział  w „białych” zabawach – odszukiwali białe akcenty we własnych strojach oraz w najbliższym otoczeniu, wspólnie bawili się i pląsali w takt muzyki  o charakterze zimowym. Zorganizowany został pokaz mody na „białym dywanie”, podczas którego dzieci dumnie prezentowały swoje białe stroje.

Dzieci  ćwiczyły także oddech i dmuchały na małe białe piórka tak, aby nie spadły na podłogę, odbyła się także bitwa na kulki śniegowe zrobione z gazet. Przedszkolaki przygotowały także piękne prace plastyczne o tematyce zimowej.

Walentynki dzieci z naszego przedszkola świętowały już od rana. Przedszkolaki tego dnia na śniadanko miały przygotowane pyszne bułki z dżemem truskawkowym. Po takim pysznym śniadaniu pełni energii, sił i uzbrojeni w dobry humor rozpoczęliśmy bal walentynkowy. Dzieci bawiły się przy doskonale znanych dziecięcych przebojach, były również konkursy takie jak taniec z balonem czy walentynkowy quiz. Po tańcach troszkę zmęczeni wysłuchaliśmy bajki pt.:” Jak Kubuś Puchatek świętował walentynki”. Przedszkolaki dowiedziały się że słowa „kocham Cię” to najważniejsze słowa jakie można powiedzieć drugiej osobie oraz że i na co dzień nie tylko w walentynki możemy zaznać bardzo wiele miłości, jeśli tylko będziemy umieli ją dostrzegać. Tego dnia dzieci przygotowały również wspaniałe własnoręcznie przygotowane walentynki dla swoich najbliższych ale także piękne czerwone opaski z sercem i serce z papierowych serwetek, które dzieci podarowały Kubusiowi, Kłapołuchemu i Prosiaczkowi. Po tylu atrakcjach czekał na dzieci czerwony obiad – czyli pyszna zupa pomidorowa. Wszystkie  przedszkolaki wracały do domu w walentynkowych humorach.

W ramach realizacji programu „Kubusiowi przyjaciele natury” 30 stycznia dzieci z grupy VI obchodziły dzień bez zabawki. W tym dniu dzieci wykorzystując różnorodne odpady segregowane typu: papier, karton, folie, pianki itp. tworzyły ciekawe pełne wyobraźni prace plastyczne wśród nich znalazły się:  rakiety, pojazdy, kukiełki, domki dla lalek, roboty a także wspaniały wąż o imieniu Piotruś. Taki dzień sprzyja rozwijaniu dziecięcej kreatywności, pomysłowości i umiejętności wykorzystywania różnorodnych materiałów do zabawy a także współdziałania w grupie.

We wtorek 28 stycznia wszystkie przedszkolaki z naszego  przedszkola bawiły się wspólnie na balu karnawałowy. Tego dnia do przedszkola przybyły księżniczki, piraci, wróżki, lekarz, żołnierz, pastuszek, wojownicy Nina oraz wiele postaci z bajek. Dzieci tańczyły twista, rock and rolla, sambę, Makarenę, Kaczuszki i świetnie się przy tym bawiły. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie.

W dniach od 20 do 24 stycznia gościliśmy w przedszkolu nasze kochane babcie i naszych kochanych dziadków. Dzieci z każdej grupy przygotowały specjalnie na tą okazję program artystyczny, starszaki dodatkowo przedstawiły przygotowane wcześniej jasełka. Były wiersze, piosenki, tańce.

Oczywiście były również życzenia, prezent dla babć i dziadków oraz słodki poczęstunek.

23.01.2014 r. w grupie IV urządziliśmy cytrynowy dzień. W tym dniu dominował kolor żółty. Podczas zajęć dzieci mogły poznać po zapachu, smaku i dotyku cytrynę. Zrozumiały znaczenie spożywania cytryn.  Dzięki zabawom ruchowym, tanecznym  i plastycznym dzieci utrwaliły kolor żółty. Przedszkolaki przygotowały również pyszną cytrynową lemoniadę, którą się delektowały. Był to udany cytrynowy dzień - bez kwaśnej miny!

Dnia 17 stycznia dzieci z grupy II wykonały rogaliki drożdżowe według przepisu babci Jadzi. Pani Paulinka  wspólnie z dziećmi przygotowała ciasto drożdżowe, które następnie dzieci rozwałkowały, nałożyły marmoladkę a później przy pomocy pani zawinęły ciasto z nadzieniem w rogaliki. Po upieczeniu w kuchni przedszkolnej dzieci zjadły przygotowane przez siebie rogaliki na podwieczorek – były przepyszne!!!

Dnia 16 stycznia przedszkolaki z grupy II natomiast 17 stycznia dzieci z grupy V, w ramach tematyki związanej ze zdrowym odżywianiem oraz w ramach Akademii Aquafresh przygotowały wspólnie kanapki. W tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola produkty, z których samodzielnie wykonały kanapki (pieczywo, ser, szynka, jajka, duże ilości warzyw). Przedszkolaki z zapałem komponowały smaczne, czasem zabawne,  ale przede wszystkim zdrowe kanapki.

16 stycznia w grupie VI odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. „ Zimowe łamigłówki” - zabawy słowne i matematyczne. Celem zajęcia było utrwalenie zdobytych umiejętności i wiadomości z zakresu edukacji matematycznej i językowej. Rodzice mieli okazję obserwować dzieci podczas wykonywania przydzielonych zadań. Dzieci wykazały się między innymi doskonałą znajomością cyfr, liter, kierunków i zainteresowaniem podczas zajęcia.

W dniach 16-20 grudnia dzieci z grup II, III, IV, V, VI, VII, IX przedstawiły dla swoich najbliższych Jasełka. Nasze przedszkolaki podeszły do przedstawień bardzo poważnie, z zapałem recytowały swoje kwestie, śpiewały piosenki i kolędowały. Warto wspomnieć, że dodatkowo w grupie VI na Jasełka zostali zaproszeni podopieczni warsztatów Terapii Zajęciowej. Po każdym występie licznie zgromadzeni goście nagrodzili młodych aktorów gromkimi brawami. Oczywiście były świąteczne życzenia, prezenty, a także nie zabrakło poczęstunku. Występy dostarczyły wiele radości oraz wzruszeń.

W dniach 17 - 19 grudnia odbyły się w naszych grupach Wigilie. Nie ulega wątpliwości, iż Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Także w naszych grupach nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Najpiękniejszym momentem było dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Następnie wszyscy zasiedliśmy do wcześniej przygotowanego stołu. Należy podkreślić, że takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze - wzmacniają bliskie i serdeczne relacje pomiędzy sobą.

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen magii i rodzinnego ciepła. Czekamy na nie cały rok, a kiedy nadejdą, pragniemy, by były jak najlepsze. Ten okres jest równie magiczny dla dzieci. 17 grudnia odwiedził nas w przedszkolu Gwiazdor, przynosząc ze sobą kosz pełen prezentów. Oczywiście były podziękowania, życzenia, zabawy oraz wspólny śpiew. Gwiazdor rozśmieszył każdego przedszkolaka. To było bardzo miłe spotkanie, na które niestety musimy poczekać rok…

Dnia 16 grudnia dziesięcioro 6-latków  grupy VI wystąpiło na scenie ostrowskiego Rynku, śpiewając przepiękną, świąteczną piosenkę skomponowaną przez Roberta Jansona, pt: „Gloria”, otwierając w ten sposób Jarmark Bożonarodzeniowy. Po występie dzieci wraz z rodzicami stroiły choinkę, w przygotowane wcześniej ozdoby z materiałów recyklingowych.

Jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest pieczenie pierników. Również dzieci w naszym przedszkolu, w swoich grupach przygotowywały ciasto i upiekły pierniki. Każdy miał okazję spróbować jak wałkuje się ciasto, wykrawa kształty foremką i układa formy na blaszce. Następnym krokiem, było lukrowanie i ozdabianie słodkości.

Nasze pierniczki wyszły przepysznie !

Już po raz kolejny rozstrzygnięto świąteczny konkurs dla dzieci i rodziców, pt: „Szopka bożonarodzeniowa”, organizowanego przez nauczycielki: gr. III - Lucynę Kraskę oraz gr. VI - Izabelę Starkiewicz. Uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością, zarówno w doborze materiałów, jak i technik. W tegorocznej edycji wzięło udział 22 uczestników. Wszystkie prace zostały nagrodzone świątecznymi upominkami. Spośród wszystkich prac wyróżnienie otrzymali:

- Janek Glapa;

- Hanna Wójcik;

- Julia Mazur;

- Jakub Strankowski;

- Amelia Szewczyk.

Prace konkursowe można było obejrzeć na wystawie, w holu głównym przedszkola. Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.

<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 2

Ta strona korzysta z plików cookie Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Polityka dotycząca plików cookie.

Kliknij przycisk, aby zaakceptować używanie cookies na tej stronie.