• Telefon : 62 591 99 15
  • Godziny otwarcia : 6:00 - 17:00
  • Adres : A. Frycza-Modrzewskiego 4, Ostrów Wielkopolski

Przedszkole ONLINE – Grupa VIII – 4

Wielkanoc u języczka

Zbliża się Wielkanoc. Trwają przygotowania do świąt. Pan Języczek postanawia upiec ciasto. Najpierw do miski (robimy z języka miskę – przód i boki języka unosimy ku górze, tak by na środku powstało wgłębienie) wsypuje mąkę i cukier (wysuwamy język z buzi, a potem go chowamy, przesuwając nim po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu), dodaje masło (wysuwamy język z buzi, a potem go chowamy, przesuwając nim po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Wszystkie składniki miesza (obracamy językiem w buzi w prawo i w lewo) i mocno uciera (przesuwamy językiem po górnych zębach, następnie po dolnych). Ciasto już się upiekło (wdychamy powietrze nosem i zatrzymujemy je przez chwilę w buzi, nadymając policzki, następnie wypuszczamy powietrze ustami). Pan Języczek właśnie je ozdabia – polewa czekoladą (przesuwamy czubkiem języka po podniebieniu w przód, w tył i w bok), obsypuje rodzynkami (dotykamy językiem każdego górnego zęba), orzechami (dotykamy językiem każdego dolnego zęba).

Pan Języczek robi sałatkę warzywną. Kroi warzywa (wysuwamy język z buzi i wykonujemy nim szybkie ruchy w kierunku nosa i brody), dodaje majonezu, miesza, a potem próbuje. Sałatka jest pyszna (oblizujemy wargi ruchem okrężnym).

Następnie pan Języczek maluje jaja – powoli wkłada je do kubeczków z barwnikami (przesuwamy język po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Wyciąga pomalowane (wysuwamy język z buzi, przesuwając nim po podniebieniu, górnych zębach i górnej wardze w kierunku nosa) i dmucha, żeby szybciej wyschły (wdychamy powietrze nosem, wydychamy buzią). Potem rysuje na jajach wzorki – kropki (dotykamy językiem różnych miejsc na podniebieniu), kółka (oblizujemy wargi ruchem okrężnym), paski (oblizujemy górną wargę, górne zęby, miejsce za zębami, następnie dolną wargę, dolne zęby, miejsce za zębami), kratkę (dotykamy językiem naprzemiennie zębów dolnych i górnych, następnie prawego i lewego kącika ust).

Zaplata jeszcze koszyczek wielkanocny (kilkakrotnie dotykamy językiem górnej wargi, prawego kącika ust, dolnej wargi i lewego kącika ust) i już wszystko do świąt przygotowane. Cieszy się pan Języczek (uśmiechamy się szeroko nie pokazując zębów), bo może już świętować.

,,O kurkach, co znosiły kolorowe jajka’’

,,Przed świętami, kiedy wszyscy zabierają się do malowania pisanek dwie kurki: Pstroczka i Czubatka robią swojej gospodyni Dorotce miłą niespodziankę- znoszą kolorowe jajka. Gdaczą wtedy głośno , by gospodyni przyszła je podziwiać. Jedna z kurek- Pstroczka znosi wprawdzie jajka białe, lecz we wzorki całe, zaś Czubatka – jajka małe , ale barwne całe. Oj, nie mogą się nadziwić wszyscy tym pięknościom. Zazdroszczą Dorotce, że pisanki na święta ma prawie gotowe. Ustawia Dorotka na półce jajka Pstroczki, jajko obok jajka i dla oczu to jest bajka bo:

Pierwsze jajko ma wzorki pasiaste,

Drugie jajko jest kwiaciaste,

Trzecie –w kropki całe, czwarte w gwiazdki małe,

Piąte- w trójkąciki, szóste- w kwadraciki,

Siódme- w jodełki, ósme- w kropelki,

Dziewiąte- w serduszka, dziesiąte wyjątkowe

Bo wszystkie wzorki na nim: i paski, i kropki,

Kwiatuszki i gwiazdki, trójkąty, kwadraty,

Jodełki, kropelki, serduszka.

Ustawia Dorotka na półce jajka Czubatki. To też bajka bo:

Pierwsze ma kolor jak obłoki,

Drugie jak w polu maki,

Trzecie jak buraki,

Czwarte jak gorące słońce,

Piąte jak trawa na łące,

Szóste jak śliwka na drzewie,

Siódme…  o siódmym nikt nie wie

Bo tak się złożyło, że siódmego jajka wcale nie było.

Nie było także ósmego, dziewiątego i dziesiątego

I nikt nie wie – dlaczego.’’

 

Narysuj  jajka , które zniosła Pstroczka, oraz te, które zniosła Czubatka. Policz jajka zniesione przez każdą z kurek.

Źródło – “Czytanka metodą sylabową” – Klub Bystrzaka

Skip to content