• Telefon : 62 591 99 15
  • Godziny otwarcia : 6:00 - 17:00
  • Adres : A. Frycza-Modrzewskiego 4, Ostrów Wielkopolski

Przedszkole ONLINE – Grupa III – 8

Witajcie Kochani!

Dziś zaczynamy kolejny tydzień naszych zabaw i będzie to tydzień wyjątkowy. Pewnie już wiecie, że zbliżają się ŚWIĘTA WIELKANOCNE. Miałyśmy kilka pomysłów na to, jak wesoło spędzić ten czas w przedszkolu. Ale cóż, to za rok:)

A tymczasem poproście Mamę lub Tatę, aby przeczytali Wam garść informacji

Zwyczaje i tradycje Wielkanocne

Palemki na szczęście

Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemki biło się nią lekko
domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

Świąteczne porządki

Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie – wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

Święconka

Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (a wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę.

Wielka Niedziela  – dzień radości

W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania.Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby
wielkanocnej i dziada, – czyli mazurka.

Lany poniedziałek

Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie
pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

Szukanie zajączka

Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa – zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

Wielkanocne jajo

Jajo – króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie. Rumuńskie przysłowie ludowe mówi:, „Jeśli my, chrześcijanie zaprzestaniemy barwienia jaj na czerwono, wówczas nastąpi koniec świata”. Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Jajko jest formą najbardziej doskonałą. Zawiera wszystkie konieczne dla odżywienia organizmu składniki: białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy. Ma około 100 kalorii.

A teraz usiądźcie wygodnie i popatrzcie, czego o świętach dowiedziały się dzieci z Domowego przedszkola

Wiecie już, że jednym ze zwyczajów świątecznych jest wykonywanie palm wielkanocnych. Zapraszamy Was zatem do zabawy:)))
Możecie wykorzystać wszelkie materiały, które znajdziecie w domu – kredki, farby, plastelinę, watę, płatki kosmetyczne itp. Itd.  ;)))

I to już koniec zabaw na dzisiaj. Pozdrawiamy Was i Wasze Rodzinki!

Do jutra!

Pani Donatka i Pani Małgosia

PS. Coraz częściej dochodzą do nas wieści ,że tęsknicie za przedszkolem i kolegami. A więc dla przypomnienia:)))

Bardzo dziękujemy Mikołajowi, Kubusiowi, Oliwce, Oli i Piotrusiowi oraz ich Rodzicom za przesłane zdjęcia i wszelkie wiadomości.
Jesteście WSPANIALI :)))

Mikołaj przesłał również swoje pomysły na radzenie sobie ze złością:

– uspokojenie się i odpoczynek w swoim łóżku

– zrobienie ćwiczeń np. przysiady, podskoki, pompki

– powiedzenie komuś jak ja się czuje, co nas zezłościło

Mikołaju, świetne pomysły. Przydadzą się i dzieciom i dorosłym;)) Dziękujemy!!!

Skip to content