Przedszkole ONLINE – Grupa III – 9

Witajcie Kochani!

Dziś zapraszamy Was do kolejnych zabaw przygotowujących do ŚWIĄT WIELKANOCNYCH.

Na początek poprosimy jakiegoś starszego domownika, aby przeczytał Wam bajkę. Ale zanim to się stanie wytnijcie z papieru 4 jajka…. Słuchając opowiadania pomalujcie jajka zgodnie z tekstem.

Bajeczki z przedszkolnej półeczki  „Bajeczka wielkanocna”

Zniosła Kura cztery jajka. – Ko-ko-ko-ko – zagdakała zadowolona – leżcie tu cichutko, to nikt was nie znajdzie – i poszła szukać ziarenek na podwórku.
Ale Jajka, jak to Jajka, myślały, że są mądrzejsze od Kury i zamiast leżeć cichutko turlały się i postukiwały skorupkami, aż usłyszał je Kot.
– Mrauu – powiedział, przyglądając się Jajkom
– Cztery świeżutkie jajka, będzie z was pyszna jajecznica, mrau!
– Nie, nie, nie! – trzęsły się ze strachu Jajka – Nie chcemy skończyć na patelni!
– Ale co robić, co robić, co robić? – postukiwały skorupkami.
– Ja uciekam – zawołało pierwsze Jajko i poturlało się przed siebie
– Nie dam się usmażyć! A po chwili wróciło i zaśpiewało wesoło.
–  Jestem czerwone w czarne kropeczki, nikt nie zrobi jajecznicy z takiej biedroneczki.
– Co się stało, co się stało? – dopytywały się pozostałe Jajka.
– Pomalował mnie pędzelek kolorowa farbą i już nie jestem zwykłym Jajkiem tylko wielkanocną pisanką.
Drugie Jajko nie zastanawiało się długo, poturlało się tak szybko jak umiało, by po chwili wrócić i zaśpiewać grubym głosem:  To nie jajko tylko tygrys, nie rusz mnie bo będę gryzł.
I rzeczywiście, wyglądało jak pisankowy tygrys w żółto-czarne paski.
– I ja też, i ja też! – wołało trzecie turlając się wesoło.
– A co ono jeszcze wymyśli? – zastanawiały się Jajko-biedronka, Jajko-tygrys i Jajko-jajko.
A trzecie właśnie wróciło całe zieloniutkie, śmiejąc się i popiskując: Jestem żabką, każdy to wie. Czy ktoś zieloną żabkę zje? Nie!  Jajko-biedronka, Jajko-tygrys i Jajko-żabka były
z siebie bardzo zadowolone. Tylko to czwarte leżało blade ze strachu i trzęsło się.
– Co ja mam zrobić? Co ja mam zrobić?
– Pospiesz się – mówiły kolorowe Pisanki do czwartego Jajka
– bo będzie za późno. I właśnie wtedy znowu nadszedł Kot.
– Czy ja dobrze widzę? Zostało tylko jedno jajko? – mruczał niezadowolony
– Trudno, będzie jajecznica z jednego jajka – i pomaszerował do kuchni.
Czwarte Jajko ze strachu trzęsło się tak bardzo, że nagle – trach! – skorupka zaczęła mu pękać.
– Ojej, ojej, ratunku! – wołały przestraszone Pisanki
– teraz już na pewno zrobią z ciebie jajecznicę.
– Trach-trach-trach! – pękała skorupka czwartego Jajka, aż pękła na małe kawałki i… wyszedł z niej puszysty, żółty kurczaczek. Zamrugał czarnymi oczkami, pokręcił główka i zapiszczał:
Wielkanocna bajka, wyklułem się z jajka. Bo cukrowy baranek czeka na mnie od rana,
A w świątecznym koszyku jest pisanek bez liku.

I jak Wam się podobały przygody sprytnych jajek?  Pomalowane pisanki ułóżcie jedną bok drugiej, policzcie i odpowiedzcie na pytania:

• która pisanka jest ….biedronką?
  • która pisanka jest ….tygryskiem?
  • która pisanka jest ….żabką?
  • które jajko ……pozostało jajkiem?

Wszystkim się udało? Brawo!!! 🙂

A teraz zapraszamy do posłuchania piosenki…..spróbujcie śpiewać razem z dziećmi, a może nawet zatańczyć do melodii:))

Teraz wstajemy i ćwiczymy razem z wielkanocnymi bohaterami

Uffff, zmęczeni? To teraz chwila odpoczynku i….. oczywiście zadania na kartach, które wszyscy lubią, prawda??

Wycinamy koła z obrazkami kurczątek, układamy przed sobą.

• przeliczamy ilość i kurczątek w każdym kole
  • układamy koła od najmniejszej do największej ilości kurcząt
  • układamy koła od największej do najmniejszej ilości kurcząt
  • porównujemy ilości – o ile więcej jest kurcząt w tym kole, o ile mniej jest
    kurcząt w tym kole

A poniżej zadania do wyboru:

Pokoloruj lub ozdób wybraną pisankę w dowolny sposób / kredki, pisaki, farby, plastelina itp./

Możesz też oczywiście samodzielnie narysować na kartce duuuuuże jajko
i ozdobić je w zupełnie dowolny  sposób / np. wycinanką, kawałkami papieru, bibuły, tkaniny czy włóczki/.

Bawcie się dobrze! I zaproście do zabawy caaaałą Rodzinkę!:)))

I to już koniec naszych propozycji zabaw na dziś. Mamy nadzieję, że wszyscy się dobrze bawili 🙂

Pozdrawiamy, jak zawsze serdecznie, Was i Wasze Rodzinki!

Do jutra!! 🙂

Pani Donatka i Pani Małgosia

PS. Czekamy niecierpliwie na wiadomości od Was 🙂

Bardzo dziękujemy Frankowi i Oliwce oraz ich Rodzicom za przesłane zdjęcia i wszelkie wiadomości  🙂