Przedszkole ONLINE – Grupa II – 11

1. Zapraszamy do obejrzenia fragmentu filmu o wielkanocnych zwyczajach. Film można obejrzeć pod adresem

Zapoznanie z symbolami Świąt Wielkanocnych:

• Zwierzęciem ofiarnym przez wiele tysięcy lat był baranek. Po zmartwychwstaniu Chrystusa stał się on symbolem jego ofiary.
  • W czasach, kiedy nie zamrażano jeszcze żywności, wiosną biedniejszym ludziom brakowało jedzenia. Ratunkiem były jajka, które znosiły kury. Z czasem zaczęto jaja święcić i traktować jako symbol rodzącego się życia. Jaja zdobiono, malowano, oklejano. Miały one duże znaczenie.
  • Zające rozmnażają się często i mają dużo potomstwa, dlatego były uważane za symbol płodności, dostatku. Wierzono, że przynoszą świąteczne jajka.
  • Radosnym symbolem zbliżających się świąt wielkanocnych jest Niedziela Palmowa. Tego dnia są święcone palmy. Stary zwyczaj każe zachować palmę w domu, żeby go chroniła.

2. Wykonanie Pisanki Wielkanocnej na papierze metodą paluszkową.

Przygotowanie rąk do ozdabiania sylwet jajek.
Dziecko porusza wszystkimi palcami naraz; stuka kolejnymi palcami o podłogę; dokręca kolejne palce jednej ręki, a potem drugiej ręki; naśladuje grę na pianinie. Dziecko dostaje dużą, sylwetę jajka. Rodzic przygotowuje rozrobione farby plakatowe. Dziecko maluje na sylwecie palcami dowolne wzory.

3. Zabawa przy piosence „Hopla, Hopla” Śpiewające Brzdące

Do refrenu piosenki dzieci wykonują podskoki obunóż. Na zwrotkę maszerują po kole.

4. Kolorowanie koszyczka wielkanocnego.