Przedszkole ONLINE – Grupa V – 11

Drogie Przedszkolaki ? dziś zaczynamy od aktywności fizycznej, a pomoże nam w tym piosenka  ,,Najpierw skłon…” wykonujcie ruchy zgodnie z jej treścią.

link do porannej gimnastyki:

A teraz przechodzimy do wysłuchania opowiadania, czytanego przez rodzica pt: ,,Bajeczka wielkanocna” – autorstwa Agnieszki Galicy.

Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków.

– Jeszcze chwilkę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać?

A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:

– Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.

Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk – puk i przygrzewało mocno.

– Stuk – stuk – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki, żółty Kurczaczek.

Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.

– Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.

Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę. – Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.

– Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące.

– Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.

– Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki.

A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać.

– Wstawaj śpioszku – mówiło – baś, baś, już czas, baś, baś.

A to „coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka: dzeń – dzeń, dzeń – dzeń.

Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe.

– Co to? Co to? – pytał Zajączek.

– Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek.

I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.

– To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:

,,W wielkanocny poranek”

W wielkanocny poranek

Dzwoni dzwonkiem baranek

Dzyń, dzyń, dzyń

Dzwoni dzwonkiem baranek.

Ref. Wielkanocne kotki

Robią miny słodkie

Już wyjrzały z pączka

Siedzą na gałązkach

Kiedy będzie Wielkanoc

Wierzby pytają (2x)

1. A kurczątka z zającem

Podskakują na łące

Hop, hop, hop

Podskakują na łące

Ref. Wielkanocne kotki…

link do piosenki:

Rozmowa dotycząca treści opowiadania:

– Co robiło Słońce?;

– Kogo obudziło jako pierwsze, drugie, kolejne?;

– Dlaczego Słońce budziło Kotki, Kurczaczka, Zajączka i Baranka?;

– Jakie święta zbliżają się do nas wielkimi krokami?

Omówienie znaczenia produktów w Wielkanocnym Koczyku:

KOSZYCZEK WIELKANOCNY:

– BARANEK – symbol zwycięstwa życia nad śmiercią,

– JAJKO – znak odradzającego się  nowego życia,

– CHLEB – symbolizuje ciało Chrystusa,

– KIEŁBASA I WĘDLINA – symbolizują dostatek, zdrowie,

– SÓL I PIERZ – symbol oczyszczenia, prostoty i prawdy,

– CIASTO,BABKA – metafora umiejętności i doskonałości,

– CHRZAN – znak siły fizycznej i krzepy,

Źródło: http://wlaczpolske.pl/index.php?etap=10&i=922

Mamy też dla Was zadanie z liczeniem pisanek w koszyku, wystarczy otworzyć poniższy link i dopasować odpowiednią cyfrę zgodną z  ilością jajeczek w koszyku.

Na zakończenie karty pracy dla 5-6 latków powodzenia?

karta pracy nr 1

karta pracy nr 2

ŻYCZENIA:

Poniżej nadesłane zdjęcie pracy Wiktorii, bardzo ładnie wykonałaś zadania dziękujemy i czekamy na kolejne?