• Telefon : 62 591 99 15
  • Godziny otwarcia : 6:00 - 17:00
  • Adres : A. Frycza-Modrzewskiego 4, Ostrów Wielkopolski

Przedszkole ONLINE – Grupa VII – 16

TEMATYKA TYGODNIA : PRACA ROLNIKA.

TEMAT DNIA:CAŁY ROK NA WSI.

 

1.„Kolory pór roku” – zabawa dydaktyczna z rymowanką.

Dzieci powtarzają rymowankę:

Zieloną łąką idzie wiosna, jest kolorowa i radosna.

Żółte słońce mocno świeci, to jest lato, drogie dzieci.

Czerwień liści dookoła, to już jesień do nas woła.

Biało, biało, coraz bielej, to dzięki zimie jest weselej.

Za drugim razem  mówimy  początek rymowanki, dzieci dopowiadają.

Zadajemy pytanie: Jaką porę roku oznaczają kolory: zielony, żółty, czerwony, biały?

Plac zabaw – Czterolatek – Przewodnik metodyczny cz. 2.

2.„Mam dużo pracy” – zabawa dydaktyczna na temat pracy rolnika w każdej z pór roku.

Na podłodze leżą 4 kartki, biała, żółta, zielona i czerwona. Czytamy tekst dotyczący danej pory roku. Zadaniem dzieci jest stanąć na kartce w odpowiednim kolorze oznaczającą określoną porę roku oraz naśladować ruchem słuchany tekst.

kartka biała – zima

Kartka zielona – wiosna

Kartka żółta – lato

Kartka brązowa – jesień

 

Dni robią się coraz krótsze i należy się spieszyć, by ze wszystkim zdążyć. Trzeba zwieźć ostatnie zbiory, zebrać owoce i zaorać pola. To czas zbiorów ziemniaków, buraków, a także czas zbiorów jabłek i gruszek w sadzie. W warzywniku gospodyni ścina kapustę i wyrywa marchewki. Rolnik wkrótce zaorze pole i zasieje nowe zboże. (,,Jesień na wsi” – kartka brązowa)

 

Jest zimno i dni są krótkie. Przyroda odpoczywa. Zwierzęta muszą być trzymane w ciepłych pomieszczeniach. Rolnik przycina gałęzie drzew i rąbie drwa na opał. Potem suszy je i składuje. Jest mróz i na łąkach nie ma już trawy. Krowy zostają w oborze, a rolnik karmi je sianem.( ,,Zima na wsi” –  kartka w kolorze białym)

 

Trawa już się zieleni i zwierzęta wychodzą na łąkę. Zboża posiane jesienią już wzeszły i potrzebują składników odżywczych, dlatego rolnik rozsypuje na polu nawóz. To czas narodzin. W gospodarstwie rodzą się: kurczęta, cielęta i źrebięta. (,,Wiosna na wsi” – kartka zielona)

 

To czas żniw czyli ścinania i zbierania zboża, sianokosów i wielu innych prac. Sąsiedzi pomagają sobie nawzajem. Gospodyni w warzywniku zbiera pomidory, fasolkę i sałatę. Zrywa się część najmniejszych jabłek, aby pozostałe były dorodniejsze. (,,Lato na wsi” -kartka żółta)

Plac zabaw – Czterolatek – Przewodnik metodyczny cz. 2.

  1. Wykonanie karty pracy nr 1 i 2. (załączniki nr 1,2)
Skip to content