Przedszkole ONLINE – Grupa V – 17

Temat zajęć:    Co to jest ekologia?.

Witajcie Kochane PrzedszkolakiDziś zaczynamy nowy tydzień i ciekawe tematy o Ekologii. Pomoże nam w tym wiersz .

1. Słuchanie wiersza „Mali strażnicy przyrody” – autor nieznany

Dziś ekologia modne słowo,

Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.

Jej strażnikami się ogłaszamy,

od dziś przyrodzie my pomagamy!

Gdy ktoś bezmyślnie papierek rzuci,

Musisz takiemu uwagę zwrócić.

Nie można przecież bezkarnie śmiecić,

To wiedzą nawet przedszkolne dzieci.

Nie wolno łamać gałęzi drzew,

Bo piękny płynie z nich ptasi śpiew.

A kiedy bocian wróci z podróży

Gniazdo niech znajdzie, na nie zasłużył.

Pozwól dżdżownicy do ziemi wrócić,

Po co jej dzieci mają się smucić.

Niech barwny motyl siada na kwiatach,

Żyje tak krótko, niech wolny lata.

A zimą nakarm głodne ptaki,

Sikorki, wróble, wrony, szpaki.

Powieś na drzewie karmnik mały,

będą ci wiosną za to śpiewały.

Choć ekolodzy jeszcze z nas mali

Uczyć będziemy tego wandali.

Matka natura nam wynagrodzi,

Jeśli z przyrodą będziemy w zgodzie.

2. Propozycja  rozmowy z dzieckiem  o treść wiersza: Co to jest ekologia?; Co to znaczy zachowywać się ekologicznie?; Co my możemy zrobić dla przyrody?; Co to są powiązania między zwierzętami, ludźmi, roślinami?

3. Propozycja to zabawa słownikowa „Moja planeta jest jak…” – Rodzic może opowiedzieć  dzieciom o ziemi:

Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dla­tego Ziemia dziś choruje i potrzebuje naszej pomocy”. R. może porozmawiać o tym z dzieckiem.

4. Propozycja zabawa dydaktyczna „Czy gazety służą tylko do czytania?” – Rodzic  udostępnia dzieciom różne gazety i zadaje pytanie: Jak można wykorzystać gazetę, którą się już przeczytało? Rodzic zapisuje podawane propozycje, np. rytmicznie drzeć przy słu­chaniu muzyki, zrobić z nich kulki i rzucać do celu, zrobić wachlarz, złożyć ją

techniką origami, wyciąć litery i układać z nich podpisy, wyciąć obrazki i układać z nich kompozycje. Następnie dzieci bawią się gazetami przy muzyce.

5. Propozycja Karta pracy nr 1 – uzupełnij kółeczka bibułką ( kuleczkami z biułki) lub pokoloruj! obrazek można pociąć na kilka części (np. 6) i zrobić układankę puzzle.

(Źródło: Przewodnik metodyczny Sześciolatek Tropiciele WSiP)

1. Zuzia przesłała ulepionego kotka z plasteliny wg pokazanego wzoru Brawo , brawo Zuzinka jesteś bardzo zdolna.