• Telefon : 62 591 99 15
  • Godziny otwarcia : 6:00 - 17:00
  • Adres : A. Frycza-Modrzewskiego 4, Ostrów Wielkopolski

Przedszkole ONLINE – Grupa III – 22

Witajcie Kochani!

Dziś zaczynamy nowy tydzień naszych spotkań Mamy nadzieję, że wszyscy wypoczęci czekacie na nowe zadania:)) W tym tygodniu dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat:

MOJA MIEJSCOWOŚĆ, MÓJ KRAJ

 

Ale zaczynamy oczywiście od gimnastyki:)

A teraz usiądźcie i popatrzcie uważnie na poniższe zdjęcia. Czy znacie te miejsca?

Oczywiście, wszystkie te zdjęcia przedstawiają nasze miasto, które nazywa się……..

OSTRÓW WIELKOPOLSKI

 

W tym mieście mieszkamy, w tym mieście wielu z was się urodziło, tutaj chodzicie do przedszkola, a Wasi Rodzice do pracy.

Bardzo lubimy nasze miasto, prawda? Czy wiecie, że symbolem naszego miasta jest taki herb?

Skąd taki symbol opowie Wam legenda.

Dawno temu , na miejscu gdzie obecnie leży Ostrów Wielkopolski , ciągnęły się bagna i puszcze. W lasach było dużo zwierzyny , a na mokradłach – ptactwa. Nie brakowało więc myśliwych zaglądających w te strony .
Również młody Książę , Pan owej krainy postanowił zapolować w puszczy. Kiedy wraz z drużyną ruszył na łów , bór się ożywił . Borsuki chyłkiem zmykały , w żeremiach kryły się bobry, a strwożone łosie uciekały przed książęcą nagonką.
Kiedy dzień chylił się ku zachodowi , a łów był już nader obfity , Książę pogonił za swą ostatnią łanią.
Szybko się oddalał , a więc szybko stracił z oczu swoją drużynę i zabłądził w puszczy. Straciwszy w bagnach konia, Książę dwa dni tułał się po leśnych wertepach.
Trzeciego dnia osłabiony i spragniony , w podartej odzieży , niespodziewania poczuł dym nad puszczańskimi mokradłami.
Wkrótce natrafił na drewniane domostwo , wokół którego rozpościerał się piękny sad owocowy.
Właściciel zagrody – Kmieć Adam – życzliwie przyjął słaniającego się na nogach przybysza , a młody Książę nie zdradził się kim jest.
Kiedy wyzdrowiał , sporo jeszcze czasu spędził wśród leśnych ludzi. Chodził z nimi na polowania , łowił tłuste karasie w miejscowych wodach i pomagał w pracy w sadzie.
Z czasem zajęcie to zaczęło sprawiać mu coraz większą radość , a razowy chleb i kwaśne mleko smakowały bardziej , niż największe smakołyki  z  książęcej kuchni.  Kiedy  nadszedł czas pożegnania , Kmieć Adam wręczył gościowi kosz wspaniałych jabłek ze swego sadu , a Książę dziękując , zapewnił go ,że jeszcze tu powróci. Stało się wraz z nastaniem zimy , kiedy przed zagrodę Adama zajechały karoce pełne dostojnych gości . Kmieć zapraszając ich w gościnę ,
z zaskoczeniem rozpoznał wśród nich swego niedawnego gościa.
Nie minęło dużo czasu , gdy w miejscu Adamowej Zagrody stanął drewniany gród , zwany Ostrowem , a klucze do niego , Książę tych ziem , podarował nikomu innemu jak Kmieciowi Adamowi.
Na pamiątkę owego dawnego zdarzenia , w herbie miasta umieszczono Adamowe klucze i jabłko z jego sadu, które miało być symbolem obfitości.
Współcześnie herb Ostrowa Wielkopolskiego przedstawia wizerunek jabłka królewskiego w kolorze niebieskim i opasującej jabłko złotej wstęgi z krzyżem i dwóch skrzyżowanych kluczy.

Herb miasta można obejrzeć na miejskim Ratuszu , poniżej tarczy zegarowej i w tym celu musimy się udać na Rynek Ostrowa Wielkopolskiego.

Teraz już wiecie dlaczego nasze miasto ma taki herb.

Każdy z Was mieszka w Ostrowie Wielkopolskim. A wiecie jaki jest dokładny adres waszego zamieszkania, nazwa ulicy, numer domu? Kto zapomniał, niech zapyta Mamę lub Tatę i koniecznie zapamięta.

W naszym mieście poza budynkami, które rozpoznawaliście na zdjęciach jest oczywiście wiele domów, w których mieszkamy. Jedne są wysokie, inne niskie. Jedne takie, w których mieszka wiele rodzin, a inne takie, w których mieszka tylko Wasza Rodzinka.

A teraz spróbujcie przedstawić swój dom z wykorzystaniem dowolnych materiałów plastycznych. To może być rysunek na kartce, dom z dowolnego pudełka lub z klocków. Pomyślcie, „zbudujcie” i koniecznie prześlijcie zdjęcia:))

Na dziś to już koniec naszych zabaw.

Serdecznie pozdrawiamy Was i Wasze Rodzinki!

Do zobaczenia jutro!

Witamy  Malinkę i Borysa  ze swoimi pracami, cieszymy się bardzo, że jesteście z nami 🙂

Skip to content