Przedszkole ONLINE – Grupa V – 27

Dzisiaj zapraszamy Was na zajęcia matematyczne z cyfrą 9.

• Krótka gimnastyka na początek zajęć, dzieci odzwierciedlają ruchem treść wiersza.

Krok do przodu, w lewo , w prawo.

Krok do tyłu rusz się żwawo.

Teraz na przód aż trzy kroki…

i do góry dwa podskoki.

Pajacyków cztery zrób,

Podczas marszu nabierz tchu,

Gimnastykę mniej za sobą,

Tupiąc prawą, lewą nogą! (2x)

• Demonstracja cyfry 9 sposobu jej zapisu:

Propozycje zabaw:

• ,,Książki na półkach” rodzic wyznacza na podłodze linie ( 5-6 półek)  za pomocą sznurka, taśmy, pasków, patyków, itp. na każdej z półek umieszcza różną ilość książek (nie więcej niż 9). Można zmodyfikować tą zabawę używając zamiast prawdziwych książek innych przedmiotów, zabawek np. klocki.

Dzieci wykonują przykładowe polecenia:

policzcie ile jest półek?

– podpiszcie każdą półkę odpowiednią liczbą,

– policzcie książki na półkach,

– na której półce jest najwięcej książek?

– na której półce jest najmniej książek?

– wskaż pierwszą, trzecią, piątą półkę,

– połóżcie tyle książek aby na każdej półce było ich tyle samo (np. na każdej półce 3 bądź 4 książki),

– połóżcie tyle książek, aby na każdej następnej półce było o jedną więcej niż poprzednio.

• ,,Zabawa w księgarnie”– do tej zabawy wybierzcie kilka książek ze swoich półek (biblioteczki) i oznaczcie je ceną. Następnie razem z rodzeństwem lub rodzicem podzielcie się rolami: sprzedawca, klient. Podczas zabawy możecie posługiwać się zabawkowymi pieniędzmi, prawdziwymi lub zrobionymi przez siebie. Pamiętajcie o liczbie 9.

Na zakończenie karty pracy nr 1,2  (6 latki)

karty pracy 3,4 (5latki)