Przedszkole ONLINE – Grupa V – 30

Temat zajęć:    Jak powstaje książka?

Witajcie Kochane Przedszkolaki !    Dziś możemy powtórzyć zabawę z wczoraj!!!

1. Propozycja obejrzenia filmu „ W bibliotece

2. Propozycja wysłuchania opowiadania: „ Kłótnia książek” – Łukasza Bernady

W sobotę w bibliotece zrobił się szum. To kolorowe książki dla dzieci kłóciły się między sobą.

– Ja jestem najciekawsza – przechwalała się historia o piratach. – Opowiadam o niesamowitych przygodach!

– Nieprawda! – odpowiedziała inna. – U mnie można przeczytać informacje o dinozaurach. Dzieci wolą dinozaury od piratów. – Nie macie racji!- krzyknęła następna. – Najciekawsze są nowe modele aut!

Potem włączyły się inne książki. Już nikt nikogo nie słichał. O rozwiązanie poproszono mądrą księgę baśni.

– Zanim odpowiem – rzekła – wykorzystam czar wróżki z bajki i zabiorę was w podróż po naszym misteczku. Wpowiedziała zaklęcie i okno się uchyliło, a ksiązki wyfrunęły jak ptaki, machając okładkami. Nastał wieczór i w wielu oknach paliły się światła.Książki zaglądały do mieszkań. W jednym dzieci czytały historię przygodową. W drugim zaglądały do mieszkań. W drugim dziewczynka siedziała nad stronicami o ciastkach i wypiekach. Jeszcze w innym pan trzymał w rekach powieść.

– Tam nie lecimy – oznajmiła księga baśni, wskazując biały domek, – tam nie ma ksiażek. Muszą się najpierw o nas dowiedzieć.

Zajrzały do wielu okien i przekonały się , ze ludzi intersują  bardzo różne książki.

Po powrocie milczały zawstydzone .

– Czytelnicy lubią różne książki – uspokajała księga baśni. – A to oznacza ,ze każda z nas jest ważna.

– Naprawdę?!-  zapytały z niedowierzaniem.

– Tak . Tylko dla kogoś innego .

W Poniedziałek rano pierwsza zjawiła się pani bibliotekarka. Wkrótce przybyły również dzieci ze szkoły z wychowawczynią. Gdy się zapisywały do biblioteki, jeden

z  chłopców powiedział:

– Mieszkam niedaleko. My nie mamy książek. Czy mogę wypożyczyć od razu trzy?

– Oczywiście! A które byś chciał?

–  O piratach, o samochodach i o…dinozaurach.!!!!

3. Rozmowa po wysłuchaniu opowiadania : Jak nazywa się miejsce w którym były ksi

Książki? ,  O co pokłóciły się książki?, Kto pomógł rozwiązać problem?, Co zrobiła

Ksiega z bajkami, by pogodzić  książki?.Rodzic może przypomnieć o zasadach

odpowiedniego zachowania się w bibliotece.

4. Propozycja to „ Supełkowa biblioteka” – działanie dzieci. Dzieci , wykorzystując książki w domu, organizują w nim bibliotekę. Pod kierunkiem Rodzica przygotowują napis : Biblioteka, wspólnie ustalają zasady – wypożyczania i oddawania książek do biblioteki (do zabawy można zaprosić rodzeństwo, domowników)

5. Karta pracy dla 6 latków

6. Karta pracy dla 5 latków