Przedszkole ONLINE – Grupa IV – 31

Temat dnia : Instrumenty dawniej i dziś

„Dawne instrumenty” – Wyjaśniamy dzieciom, że jednym z pierwszych instrumentów, jakich używał człowiek, było jego własne ciało – klaskał, tupał, wydawał różne okrzyki. Następnie wykorzystywano przedmioty codziennego użytku, tworząc z nich proste instrumenty, np. grzechotki, bębny.

Prezentacja kilku dawnych instrumentów ludowych

Jak brzmią instrumenty ludowe:

„Instrumenty wokół nas” – zabawa muzyczna, wydobywanie muzyki z przedmiotów codziennego użytku. Zadaniem dzieci jest poszukanie i wybranie jakiegoś przedmiotu, który wydaje interesujący dźwięk. Następnie dziecko prezentują brzmienie swojego „instrumentu”.

„Jakie znasz instrumenty?” – prezentacja instrumentów.

Wizyta w szkole muzycznej – Poznajemy instrumenty:

Instrumenty muzyczne – dla dzieci:

„Czasem słońce czasem deszcz” – rodzic czyta dzieciom opowiadanie:

Dawno, dawno temu w Krainie Muzyki żyli szczęśliwi mieszkańcy. Codziennie świeciło słońce, wszędzie rosły nutki, a każdy mieszkaniec krainy grał na instrumencie, śpiewał i tańczył. Nawet psy zamiast szczekać gwizdały. Wszystkim żyło się miło, więc w Krainie Muzyki brzmiały same wesołe melodie. Do czasu! Pewnego dnia do wesołej Krainy przybyła smutna wróżka Kropelka. Pozazdrościła mieszkańcom szczęścia i wesołości, zrzuciła na całą krainę deszcz. Padał wiele dni i nocy, przez co nutki nie rosły już tak szybko, a mieszkańcy byli bardzo smutni. Zaczęli też grać smutne melodie. Na szczęście o smutnym losie muzyków usłyszała dobra wróżka – Pani Muzyka. Swoimi wesołymi czarami złagodziła smutne zaklęcie wróżki Kropelki. Od tej pory w Krainie Muzyki czasem świeci słońce, a czasem pada deszcz.

Po przeczytaniu tekstu rodzic  zadaje dzieciom pytania: Jak nazywa się miejsce, o którym czytałam? Dlaczego jej mieszkańcy na początku byli bardzo szczęśliwi? Kto odwiedził Krainę Muzyki? Jak dziś jest w Krainie Muzyki?

„Hymn krainy muzyki „ – nauka piosenki , sł i muz. Aleksandra Chmielewska i Karolina Szczerbakowska- Biniszewska

Gdy w przedszkolu gra muzyka – tańcujemy wkoło. (obrót z rękoma na biodrach)

Nie ma ciszy, nie ma nudy – bardzo jest wesoło! (kręcenie palcem wskazującym)

Ref.: I każdy z nas dobrze wie, Kraina Muzyki wspaniała jest! (wskazujemy na każde dziecko)

Szybkie, skoczne pioseneczki – wszyscy uwielbiamy, (szybki bieg w miejscu)

A przy wolnych – jak żółwiki wolno się ruszamy. (powoli kroczymy)

Trąbka, flecik i fortepian – grają dziś od rana: (naśladujemy grę na trąbce ,flecie, fortepianie)

Trutu, tu tu, fiju, fiju, bum, bum, na, na, na

Lecz, żeby na instrumentach grać, (rozkładamy ręce)

Trzeba się na muzyce znać, Rozumieć cały nutowy świat (kreślimy koło w powietrzu)

Ty rozumiesz? (pokazujemy na kolegów)

On rozumie? Bo ja TAK! (pokazujemy na siebie)

Wszystkie te muzyczne sprawy – to nie tajemnica, (kręcimy palcem wskazującym)

Dzięki naszej ulubionej – Pani Muzyce! (krzyżujemy ręce jak do objęcia się)

Link do piosenki https://cloud6n.edupage.org/cloud?z%3A7M1%2FIqrV4oxe9szKzsxeMfdDjIr5LbQznWIIYmHZ7VHKtbQ7BhaoFqxLDNWrQEap

„Z jakiej rodziny?” – wprowadzenie podziału instrumentów na dęte i strunowe, klasyfikowanie instrumentów

Instrumenty dęte:

Instrumenty strunowe:

„Skąd dochodzi dźwięk?” – wskazywanie kierunku, z którego dochodzi dźwięk. Dzieci siedzą z zamkniętymi oczami. Rodzic  gra na dowolnym instrumencie( bębenku, tamburynie, talerzach i trójkącie). Dzieci wskazują ręką kierunek, z którego dochodzi dźwięk.

Na koniec  zapraszamy do wykonania kart pracy z książek KP4  14 a, b