• Telefon : 62 591 99 15
  • Godziny otwarcia : 6:00 - 17:00
  • Adres : A. Frycza-Modrzewskiego 4, Ostrów Wielkopolski

Przedszkole ONLINE – Grupa IV – 35

Temat dnia: Gdzie słychać muzykę ?

Dzisiaj zaczynamy rytmiczną  rozgrzewką w podskokach

Kto  lubi śpiewać- my, właśnie my

kto lubi biegać- my, właśnie my

kto lubi skakać- my, właśnie my.

Więc skaczmy wszyscy raz, dwa, trzy.

Kto lubi słuchać- my, właśnie my

Kto  lubi tupać – my, właśnie my

kto lubi klaskać-  my, właśnie my

Więc klaszczmy  wszyscy raz, dwa, trzy.

Kto lubi tańczyć –   my, właśnie my

Grać na bębenku – my, właśnie my

dobrze się bawić-  my właśnie my

Więc zaczynajmy  raz, dwa, trzy.

 

 „Gdzie można usłyszeć muzykę?” – dzieci podają swoje propozycje (miejsc typowych i nietypowych). W razie potrzeby  Rodzic zadaje dodatkowe pytania, np. Jak nazywa się specjalne miejsce, gdzie można słuchać koncertów muzyki klasycznej? (filharmonia) Gdzie odbywają się przedstawienia, w których głównie słychać muzykę klasyczną i śpiew? (opera) Rodzic podsuwa również następujące propozycje: kościoły, szkoły muzyczne, internet, radio, koncerty plenerowe itd.

Jak zapisać muzykę?” –  zapoznanie dzieci z nutami i pięciolinią. Rodzic zadaje dzieciom pytanie: Czy da się zapisać muzykę?. Dzieci dzielą się swoją wiedzą. Rodzic prezentuje partyturę – wyjaśnia, że muzykę zapisuje się za pomocą nut i linii. Pięciolinia nazywa się tak, ponieważ tworzy ją pięć linii. Nuty na dolnej linii to niskie dźwięki, a na górnej to najwyższe dźwięki.  Pokazujemy dziecku, że nuty mogą się różnić między sobą tym, jak wyglądają i jak się nazywają np ćwierćnuta, ósemka, półnuta etc.  Przedstawiamy też dzieciom klucz wiolinowy. Tłumaczymy, że żeby otworzyć drzwi i gdzieś wejść potrzebny nam klucz. Klucz wiolinowy to klucz otwierający muzykę. Dlatego zawsze znajdziemy go na początku zapisu nutowego.

Piosenka dla przedszkolaka- wprowadzenie gamy

„Pięciolinia”

Układamy na dywanie 5 linii ze sznurka lub skakanek . Dokładamy 8 krążków wyciętych z papieru tak jak w gamie . Można gamę ponumerować  lub napisać  dźwięki  : do- re-mi- fa -sol -la –si-do ( ćwiczenia w czytaniu) Rodzic śpiewa  gamę dziecko przeskakuje  na odpowiednie dźwięki . Można utrudnić zabawę poprzez pomijanie niektórych dźwięków  lub wykorzystać  piosenkę  „Alfabet muzyczny – dźwięki muzyki

Dźwięki wysokie i niskie w podskokach

,,Skaczące nutki”

Do przedszkola wpadły nutki,
wszystkie miały czarne butki,
czarne szelki i czapeczki
i skakały jak piłeczki.
Ta wysoko, tamta nisko,
ta z plecakiem, ta z walizką.
Roztańczone nutki trzy: do, re, mi, nutki trzy.

Poprosiły o mieszkanie
w dużym, czarnym fortepianie,
i biegały i skakały
po klawiszach czarno-białych.
Ta wysoko, tamta nisko,
ta z plecakiem, ta z walizką.
Roztańczone nutki trzy: do, re, mi, nutki trzy.

Nawet na leżakowaniu,
przeszkadzały dzieciom w spani
i skakały po kocykach
w czarnych szelkach i bucikach.
Ta wysoko, tamta nisko,
ta z plecakiem, ta z walizką.
Roztańczone nutki trzy: do, re, mi, nutki trzy.

Ćwiczenie graficzne – nutki.

Zapraszamy do wykonania kart pracy  z książek  KP4 18a,b

Skip to content