Przedszkole ONLINE – Grupa V – 42

Temat na dziś to: Moja mama umie wszystko.

„Dom” – zabawa słownikowa. Dzieci próbują odczytać a następnie wybrać te wyrazy, które kojarzą im się ze słowem dom.  Przykładowe wyrazy:

dach, pokój, kuchnia, zabawa, stół, drzewo, samochód, obiad, kwiat, fotel, dywan, drabina, okno, koc, pies, kot,

,,Tajemnicza mama” – słuchanie opowiadania M. Jaworczakowej czytanego przez osobę dorosłą.

Mama Tereski jest inżynierem, można ją czasem zobaczyć, jak rozmawia z robotnikami przy budowie nowego domu na rogu ulicy. Mama Jureczka pracuje w pralni, mama Zosi leczy chore dzieci, a mama Ani… no, właśnie, nie można wcale dogadać się z Anią, kim jest jej mama.

– W zeszłym tygodniu była stewardessą w samolocie – powiedziała Ania.

– I latała? – krzyknęli chłopcy. – Dokąd latała? Do Chin? Do Ameryki?

– Nie. – pokręciła głową Ania. – Wcale nie latała.

Dziwny jakiś samolot, który nigdzie nie lata.

– To może w tym tygodniu poleci? – zapytali jeszcze.

– W tym tygodniu? Skąd. Teraz mama jest nauczycielką.

Zdziwili się, ale nic nie powiedzieli. A po jakimś czasie okazało się, że mama Ani już nie jest nauczycielką, tylko pielęgniarką w szpitalu.

– Ojej! – Nie mogli tego pojąć w przedszkolu. – Twoja mama, Aniu, strasznie często zmienia pracę.

Ania roześmiała się. – Wcale nie, ale moja mama może być wszystkim.

– Nieprawda – orzekli chłopcy. – Zmyślasz i tyle.

– Tere-fere! – dodały dziewczynki. – Pewnie, że zmyśla.

Kiedyś oglądali razem książki z obrazkami. Obrazki były śliczne, na jednym – królowa z bajki w zielonej sukni, w koronie złotej na głowie.

– O! – zawołała Ania. – Moja mama też ma taką!

Teraz już wszyscy pukali się w czoło, patrząc na Anię. Nawet wyobrazić sobie nie można, żeby mama Ani biegła na przykład rano do tramwaju w takiej długiej, fałdzistej sukni. Zaczęli się kłócić. Całe szczęście, że pani właśnie nadeszła. Powiedziała, że wszyscy pójdą jutro do teatru. Więc zamiast dalszej kłótni wybuchła radość i zapomnieli o Ani.

Na przedstawieniu najbardziej podobała się wszystkim królowa.

Rodzic przerywa czytanie i pyta dziecka: Jak myślisz, kim była mama Ani?, Jaki wykonywała zawód?  Po udzieleniu odpowiedzi rodzic czyta dalszą część opowiadania.

– Taka śliczna, taka dobra – zachwycały się dziewczynki.

Ania uśmiechała się bardzo zadowolona.

– Zawsze jest bardzo dobra – powiedziała nagle.

– Zawsze? Skąd wiesz? Ta aktorka, która grała królową…

– To moja mama – wyjaśniła po prostu Ania.

Rozmowa na temat zawodów jakie mogą wykonywać mamy. Rodzic zadaje dziecku pytania: Jakie zawody wykonywały mamy dzieci z opowiadania?; Jaki zawodów wykonuje Twoja mama? Dziecko podaje nazwę zawodu i wyjaśniają, co mama robi w pracy. Można kontynuować rozmowę zadając pytania odnośnie zawodu wykonywanego przez tatę.

,,Figury” – zabawa dydaktyczna. Odgadywanie figur. Rodzic demonstruje dziecku podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt i prostokąt) Następnie czyta zagadki Beaty Gawrońskiej, a dzieci po każdej zagadce wskazują figurę, która jest rozwiązaniem.

Ta piramida mała trzy boki i trzy rogi miała. (trójkąt)

Cztery rogi, cztery kąty, boki cztery też.

Długie dwa, krótkie dwa, ta figura to właśnie ja. (prostokąt)

Ma kąty – choć to nie jest pokój. Ma rogi – choć to nie jest krowa.

Złóż patyczki równe cztery i figura już gotowa. (kwadrat)

Ma je rower, ma samochód, we wrotkach jest też.

Jaka to figura? Może już to wiesz? (koło)

A teraz propozycja piosenki ,, KOCHAM CIĘ TI AMO JE T’AIME” zaproście swoje Kochane mamusie do wspólnego jej wysłuchania i zaśpiewania?

Drogie przedszkolaki dziś 26 maja, czyli ,,Dzień Mamy jeśli macie ochotę przygotujcie dla swoich Kochanych mam piękną laurkę- pracę plastyczną na dowód waszej miłości z pewnością  mamy ucieszą się i docenią Wasz trud i włożone w to serce. Poniżej kilka pozycji laurek:

Karty pracy część 4 strona 11 (6 latki)

Karta pracy część 4 strona 10 (5 latki)

Kartę pracy na odwrotnej stronie także można wykonać (5latek).