• Telefon : 62 591 99 15
  • Godziny otwarcia : 6:00 - 17:00
  • Adres : A. Frycza-Modrzewskiego 4, Ostrów Wielkopolski

Przedszkole ONLINE – Grupa IV – 44

Temat zajęć: Nietypowe rodziny

Witajcie Kochani! 🙂 Dziś startujemy od ćwiczeń ruchowych. Proszę włączyć muzykę ->

Dziecko chodzi/maszeruje w rytm muzyki, a rodzic wydaje poniższe polecenia, w odstępach wg własnego uznania.

  1. Na hasło: „Zrywamy jabłka!”– dziecko wykonuje wyskok obunóż w górę.
  2. Na hasło „Jabłko turla się po trawie w lewo!” – turla się w wyznaczoną stronę.
  3. Na hasło „Jabłko turla się po trawie w prawo!” – turla się w wyznaczoną stronę.
  4. Na hasło: „Jabłko spada!” – zatrzymuje się i przechodzi do przysiadu. Obejmuje rękami kolana, opuszcza swobodnie głowę.
  5. Na hasło: „Jem jabłko” – dziecko siada w siadzie skrzyżnym i udaje że je jabłko.

Po ćwiczeniach zapraszamy na opowiadanie.

Katarzyna Kotowska „Jeż” (fragmenty)

Pewnego dnia Kobieta wyszła przed dom i ze zdziwieniem spostrzegła, że coś dziwnego stało się ze wszystkimi kolorami. Żółty był mniej słoneczny niż zwykle, czerwony mniej ognisty, zielony stracił swą soczystość, a niebieski poszarzał.

– Mężu, zobacz, co się stało! – zawołała Kobieta. (…)

Kobieta i Mężczyzna nie wiedzieli, co się stało, i nie umieli nic na to poradzić, a tymczasem ich świat tracił barwy i smutniał coraz bardziej, a oni też smutnieli i coraz bardziej nie mieli dziecka, chociaż tak za nim tęsknili. Wreszcie pewnego wiosennego dnia, mimo że słońce świeciło bardzo mocno, w ich ogrodzie znikły ostatnie wspomnienia kolorów i niepodzielnie zapanowała szczero smutna szarość. Wtedy Kobieta i Mężczyzna zrozumieli – ich dziecko urodziło się całkiem innym rodzicom. Kobieta płakała i miała całą twarz mokrą od łez. I Mężczyzna płakał, chociaż jego łez nie było widać, bo płakała jego dusza. Wreszcie Mężczyzna powiedział:

– Chociaż nie urodziliśmy naszego dziecka, musimy je odnaleźć!

Słyszeli bowiem, że jeśli jakimś rodzicom urodzi się obce dziecko, oddają je na wychowanie do Domu Dzieci i tam prawdziwi rodzice mogą je odnaleźć. (…) I wtedy przyprowadzono Chłopczyka. Kiedy Kobieta i Mężczyzna go ujrzeli, zdziwili się i przestraszyli – mały Chłopiec o niebieskich oczach miał całe ciało pokryte kolcami jak jeż. Pomyśleli, że znowu zaszła jakaś straszna pomyłka, bo to na pewno nie było ich dziecko – nie mogli przecież mieć synka jeża. (…) Jesienią zbierali grzyby. Piotruś bawił się jarzębiną i kasztanami. Przez całe noce Mama musiała trzymać go za rękę. Któregoś dnia zapytał ją:

– A u kogo ja byłem w brzuchu?

– Nie u mnie – odpowiedziała. – Miałeś wtedy inną mamę. Na szczęście teraz jesteś z nami.

– Czy płakałaś, jak mnie nie było?

– Tak, bardzo płakałam. Tata też płakał. Ale teraz się cieszymy, bo jesteś z nami. Tego dnia znikło wiele kolców. (…)

Po przeczytaniu tekstu rodzic zadaje dziecku pytania: O czym była ta historia? Dlaczego ogród poszarzał? Za czym tęsknili kobieta i mężczyzna? Czy kobieta, która stała się mamą chłopczyka, nosiła go w brzuchu? Co oznacza termin „adopcja”? Jak sądzicie, dlaczego chłopiec na początku miał kolce? Dlaczego potem zniknęły? Jak czuł się chłopiec u nowej rodziny? Dlaczego dzieci trafiają do domu dziecka? Jak można pomóc dzieciom z domu dziecka?

Teraz wysłuchajcie piosenki o rodzicach.

A Wy za co dziękujecie swoim Rodzicom? W tym tygodniu jest okazja żeby sprawić Rodzicom radość i im o tym powiedziećJ

Trwa sezon na truskawki. Proponujemy Wam dzisiaj wspólne pieczenie babeczek. To nie tylko świetny pomysł na wspólne spędzenie wolnego czasu, ale także nauka matematyki (odmierzanie, przeliczanie składników) i ćwiczenie motoryki małej, a efekt tej pracy jest po prostu pyszny;)

Babeczki z truskawkami (https://www.mojewypieki.com/przepis/babeczki-z-truskawkami)

Składniki na 12 sztuk:

60 g masła

niecałe 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków

2 duże jajka

1,5 szklanki mąki pszennej

pół szklanki zmielonych migdałów

1 łyżeczka proszku do pieczenia

pół łyżeczki sody oczyszczonej

1 szklanka jogurtu naturalnego lub greckiego

1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

pół łyżeczki ekstraktu z migdałów

250 g truskawek, pokrojonych na kawałki

Dodatkowo:

perłowy cukier do posypania

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną przesiać z proszkiem do pieczenia i sodą oczyszczoną, wymieszać z migdałami i odłożyć.

W misie miksera umieścić masło z cukrem. Utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać jajka, jedno po drugim, ucierając po każdym dodaniu. Dodać ekstrakty, zmiksować. Dodać przesiane suche składniki na zmianę z jogurtem, wymieszać szpatułką do połączenia.

Formę do muffinów wyłożyć papilotkami. Do każdej z nich nałożyć ciasta, wypełniając papilotki prawie do pełna (pół cm od ich górnej krawędzi). W babeczki powciskać truskawki. Posypać perłowym cukrem.

Piec w temperaturze 165ºC przez około 25 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Smacznego :-).

Na koniec karta pracy.

P.S. I Zosia ze swoją pracą 🙂

Skip to content