• Telefon : 62 591 99 15
  • Godziny otwarcia : 6:00 - 17:00
  • Adres : A. Frycza-Modrzewskiego 4, Ostrów Wielkopolski

Przedszkole ONLINE – Grupa IV – 50

Temat dnia: Mój Dzień Dziecka

Dziś na rozruszanie się znana wszystkim piosenka z pokazywaniem części ciała ” Głowa, ramiona….”

Jak Dzień Dziecka świętują inni?

Dzień Dziecka obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach na świecie. Dowiedzmy się, jak świętują najmłodsi w różnych zakątkach globu. Niektóre tradycje są naprawdę zaskakujące!

Chociaż w Polsce Dzień Dziecka obchodzimy 1 czerwca, to inne kraje świętują w zupełnie innych terminach, na przykład: Francja i Włochy – 6 stycznia, Turcja – 23 kwietnia, Japonia – 3 marca i 5 maja, Niemcy – 1 czerwca i 20 września, Australia – czwarta środa października, Węgry – ostatnia niedziela maja.

Świąteczne tradycje w niektórych z tych krajów są naprawdę interesujące. Przykładem może być Turcja, gdzie maluchy ubrane w narodowe stroje puszczają latawce, a także tańczą i śpiewają. Tego dnia dzieci zasiadają też w parlamencie.

Kolejnym krajem, gdzie najmłodsi mają swoje święto, jest Japonia. Dziewczynki i chłopcy obchodzą je osobno – 3 marca i 5 maja. Tradycją związaną z 5 maja jest wywieszanie przed domami wyciętych z papieru karpi, które dla Japończyków mają duże znaczenie. Ryby te symbolizują siłę i determinację, czyli cechy, jakimi powinni odznaczać się wszyscy chłopcy. Tradycyjnie czerwony karp oznacza mamę, czarny tatę, a niebieski synów. Dziewczynki swoje święto obchodzą 3 marca – w ten dzień odwiedzają wystawy papierowych lalek, oglądają teatrzyki i zajadają się różnymi przysmakami.

Dzień Dziecka we Włoszech to okazja do tego, by rozpieszczać maluchy. Dzieci otrzymują ciasteczka z wróżbami, a do tego rodzice spełniają jeszcze ich niewielkie zachcianki. Przez cały dzień maluchy noszą wykonane z papieru korony. Podobne zwyczaje panują we Francji, gdzie 6 stycznia obchodzony jest Dzień Rodziny. Wszyscy członkowie zasiadają do uroczystej kolacji, której ukoronowanie stanowi ciasto z wróżbami. Również we Francji, tak jak we Włoszech, dzieci zakładają papierowe korony.

Jak widać w różnych krajach świata Dzień Dziecka obchodzony inaczej – ale wspólne jest jedno, czas, jaki rodzice poświęcają najmłodszym.

Taneczne zabawy z balonami lub gazetami do piosenki „Wszystkie dzieci nasze są”

Dzieci tańczą w parach  rodzicami między nimi jest balonik, który nie może spaść na ziemię. Nie wolno trzymać go w ręce. Rodzic podaje różne części ciała, między które będzie trzeba dać balon, np. między brzuchami, plecami, czołami, kolanami itp.

Rozwiąż zagadki o dzieciach z różnych stron świata:

Gdy czas na łowy to igloo buduje, uczy swego synka, jak się poluje (Eskimos)

Pałeczkami ryż zjada, legendy o smokach opowiada, ma skośne oczy i żółtą skórę, jego kraj otoczony jest Wielkim Murem (Chińczyk)

Indianie mówią o nas „Biała twarz”, zajrzyj do lusterka i już go masz! (Europejczyk)

Na sawannie urządza polowanie, już z daleka słychać tam-tamów granie. (Afrykańczyk)

Gdy świętuje, chodzi w pióropuszu, fajkę pokoju pali, by dodać sobie animuszu. (Indianin)

„Dzieci z różnych stron świata „- praca plastyczna –  przygotowanie plakatu. Malowanie farbą plakatową na dużym arkuszu postaci dzieci różnej narodowości.

 Zabawy i gry  sportowe:

Gra w kolory – dziecko i rodzic  rzucają pomiędzy sobą piłkę, jednocześnie krzycząc nazwy kolorów (kiedy padnie ustalony wcześniej kolor np. czarny, piłki nie można złapać)

„Rzut do celu” – rzucanie piłką do kosza/pojemnika.

„Bieg z piłeczką na łyżce” – dziecko biegnie do wyznaczonego celu z piłeczką na łyżce. Kto nie ma małej piłeczki może zrobić kulkę z gazety.

Zachęcamy do zabaw usprawniających apart mowy dzieci – zabawy logopedyczne „ Szalona rękawiczka”

Na koniec zapraszamy do wykonania kart pracy KP4 s.28 a, b

Skip to content