Przedszkole ONLINE – Grupa V – 51

Temat zajęć :  „Góry ”

Witajcie Kochane Przedszkolaki !  Zaczynamy kolejny tydzień, w którym będziemy rozmawiać o zbliżających się wakacjach. Musimy poznać regiony , gdzie możemy podrózować. Dzisiaj zaczniemy od wiersza!

1. „Co to jest krajobraz” – propozycja wysłuchania wiersza Bożeny Forma

To widok pól zbożem pokrytych,

zielonych łąk dookoła.

To szczyty wysokie, skaliste

i gładkie tafle jeziora.

To morza wzburzone fale,

plaże piaszczyste, szerokie.

Pagórki pokryte lasami,

szumiące rzeki głębokie.

1. Propozycja

Obejrzyjcie  prezentowane zdjęcia przedstawiające różne charakterystyczne elementy dla różnych typów krajobrazów.

Następnie spróbuj dopasować do siebie ilustracje przedstawiających podobne widoki: np.

Morze, góry, miasto , jezioro.

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: (rodzic może pomóż w odpowiedzi na pytania)

• Co to jest krajobraz?;
  • Jaki krajobraz widzimy na zdjęciach?;
  • Po czym poznamy, że jesteśmy w górach? (np.: wysokie góry, specyficzna mowa – gwara, na targach ludzie w strojach góralskich sprzedający sery owcze, wyroby z wełny);
  • Jak nazywamy potocznie mieszkańców gór? (góral, góralka, baca);
  • Jak nazywa się łąka w górach? (hala);
  • Jak nazywa się wędzony ser owczy? (oscypek);
  • W jaki sposób można w górach spędzać wakacje, co można robić?;
  • Jakie zwierzęta można niekiedy zobaczyć podczas wędrówek? (kozica, świstak, niedźwiedź)

3. „Sokole oko” – zabawa dydaktyczna. Karta Pracy 4 str. 24. Odszukaj na dwóch ilustracjach takie same elementy ( 6 – latki)

4. Karta Pracy 4 str. 21 historyjka obrazkowa ( 5- latki)

5. „Wędrówka” – masażyk. Zaproś do zabawy rodzinę. Usiądźcie jedno za drugim w odległościach umożliwiających rysowanie po plecach osoby z pary. Recytuj wiersz i wykonuj rysunki:

Wędrujemy raźno w góry, (dzieci palcami obu rąk delikatnie stukają w plecy po obu stronach kręgosłupa od dołu do góry)

Pod nogami mamy chmury. (od dołu pleców do góry dzieci rysują pętle wzdłuż kręgosłupa)

W górze jasne słońce świeci, (w górnej części pleców dzieci rysują linie proste od kręgosłupa na zewnątrz)

Nad strumykiem idą dzieci. (dzieci delikatnie uderzają palcami po kręgosłupie od dolnej części pleców w górę).

6. Wysłuchanie piosenki pt. „Ziemia wyspa zielona”.

Wiktor wysłał  pracę plastyczną „Moja koleżanka z Chin” – BRAWO! BRAWO Witor , bardzo ładna praca