• Telefon : 62 591 99 15
  • Godziny otwarcia : 6:00 - 17:00
  • Adres : A. Frycza-Modrzewskiego 4, Ostrów Wielkopolski

Przedszkole ONLINE – Grupa VII – 2

Witam Wszystkich 🙂

Dziś zapraszam Was do kolejnych zabaw przygotowujących do ŚWIĄT WIELKANOCNYCH.

Przechodzimy więc szybko do naszych zadań. Jesteście ciekawi co dziś przygotowałam ????

 1.Rozpoczynamy dzień nową piosenką „Kłótnia w wielkanocnym koszyku” .

Zachęcam do jej nauki i wspólnego śpiewania.

 

Mam nadzieje ,że piosenka wam się spodobała .

A tymczasem poproście kogoś z domowników, aby przeczytali Wam kilka ciekawostek związanych z świętami :

  1. Zwyczaje i tradycje Wielkanocne

Palemki na szczęście

Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemki biło się nią lekko
domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

Świąteczne porządki

Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie – wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

Święconka

Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (a wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę.

Wielka Niedziela  – dzień radości

W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby
wielkanocnej i dziada, – czyli mazurka.

 Lany poniedziałek

Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie
pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

Szukanie zajączka

Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa – zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

Wielkanocne jajo

Jajo – króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie. Rumuńskie przysłowie ludowe mówi:, „Jeśli my, chrześcijanie zaprzestaniemy barwienia jaj na czerwono, wówczas nastąpi koniec świata”. Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Jajko jest formą najbardziej doskonałą. Zawiera wszystkie konieczne dla odżywienia organizmu składniki: białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy. 

 

3.Teraz wstajemy i ćwiczymy razem z wielkanocnymi bohaterami.

Pora na kolejne zadanie.

  1. „Nasze pisanki” – zabawa plastyczna – pokoloruj wybrana stronę .

Jeśli macie ochotę, stwórzcie własną pisankę z waszym wymyślonym, niepowtarzalnym wzorkiem .

 Czekam na wszystkie wasze pomysły…

  1. Pora na karty pracy.

– Dzieci starsze :

  • karta pracy cz. 3 s.62,63 ( łączenie liniami fragmentów obrazka umieszczonych na dole karty z miejscami w których powinny się znaleźć.
  • karta pracy cz.3 s.63 ( czytanie całościowe wyrazów : pisanka, baranek. Kolorowanie pól z literami tworzącymi te wyrazy).

– Dzieci młodsze :

  • karta pracy cz.2 s.29 (kończenie ozdabiania i kolorowanie rysunku pisanki na dole strony tak , jak jest pokolorowany obrazek pisanki na górze strony.

 

To już koniec naszych propozycji zabaw na dziś. Mam nadzieję, że wszyscy się dobrze   bawili .

Pozdrawiam, jak zawsze serdecznie 🙂 p. Iza. Do jutra!!

Skip to content