• Telefon : 62 591 99 15
  • Godziny otwarcia : 6:00 - 17:00
  • Adres : A. Frycza-Modrzewskiego 4, Ostrów Wielkopolski

Przedszkole ONLINE – Grupa VI – 4

Witam Was kochane przedszkolaki . W tym tygodniu poznamy tajemnice świata .Dzisiejsze spotkanie  umożliwi Wam odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie ” Skąd się bierze prąd?”  

Usiądź wygodnie i posłuchaj 🙂

„Kto zgadnie?” – zagadka słowna – rodzic w celu wprowadzenia dziecka w tematykę zajęć odczytuje zagadkę:

„Płynie do wsi i do miasta,
do kuchenki, do żelazka.
Jeśli płynie, to w przewodach,
lecz to wcale nie jest woda.”
( prąd)

„Skąd on się wziął?” – pogadanka – Rodzic za pomocą pytań pomocniczych prowadzi pogadankę:

Jak myślisz co to jest prąd? (Prąd to małe elektrony, które gnają jak szalone. Tylko w drutach pędzić lubią. W drewnie, w gumie wnet się gubią.)
Jak powstaje? (Prąd wytwarzany jest w elektrowni. Aby powstał konieczne jest przetworzenie jednego rodzaju energii np. ciepła pochodzącego ze spalania węgla na energię elektryczną)

W jaki sposób prąd jest dostarczany do naszych domów? (Prąd z elektrowni płynie grubymi przewodami do stacji energetycznej, gdzie jest przekształcany z wysokiego napięcia na średnie. Stąd liniami średniego napięcia jest transportowany do stacji transformatorowych, gdzie znów jest przetwarzany i płynie już prosto do naszego domu)
Do czego potrzebna jest nam energia elektryczna? (Do zasilania różnych urządzeń)
Jakie urządzenia do swojej pracy potrzebują energii elektrycznej?

 „Płynność prądu” – zabawa ruchowa –rodzic układa na dywanie z liny/sznurka kwadrat/prostokąt (obwód zamknięty). Dziecko – „elektrony” przechodzą przez obwód układając stopy jedna za drugą. Możemy ułożyć kilka kwadratów/prostokątów, aby zabawa przebiegła sprawniej.

 „Nie taki prąd straszny” – oglądanie filmu edukacyjnego – usiądź wygodnie na dywanie i obejrzyj film. Po zakończeniu filmu rodzic rozmawia z dzieckiem na temat filmu:

O czym był film?
Czy prąd występuje w przyrodzie?
Czy uderzenie piorunu jest bezpieczne?
Jak należy postępować podczas burzy?
Gdzie jest wytwarzany prąd?
Jakie są nowe sposoby produkcji prądu?
Czy prąd jest groźny?
Dlaczego warto oszczędzać energię elektryczną?
W jaki sposób możemy oszczędzać energię elektryczną?
Co oznacza taki znak? (rodzic pokazuje kartę obrazkową ze znakiem „Uwaga prąd!”)

Zapraszam do wysłuchania  piosenki pt: „Kosmiczna wyprawa ”

 

Posłuchaj  wiersza Jana  Brzechwy

 

„Pytalski”   

Na ulicy Trybunalskiej

Mieszka sobie Staś Pytalski,

Co gdy tylko się obudzi,

Pytaniami dręczy ludzi:

„W którym miejscu zaczyna się kula?

Co na deser gotują dla króla?

Ile kroków jest stąd do Powiśla?

O czym myślałby stół, gdyby myślał?

Czy lenistwo na łokcie się mierzy?

Skąd wiadomo, że Jurek to Jerzy?

Kto powiedział, że kury są głupie?

Ile much musi zmieścić się w zupie?

Na co łysym potrzebna łysina?

Kto indykom guziki zapina?

Skąd się biorą bruneci na świecie?

Ile ważą dwa kleksy w kajecie?

Czy się wierzy niemowie na słowo?

Czy jaskółka potrafi być krową?”

Dziadek już od roku siedzi

I obmyśla odpowiedzi,

Babka jakiś czas myślała,

Ale wkrótce osiwiała.

Matka wpadła w stan nerwowy

I musiała zażyć bromu,

Ojciec zaś poszedł po rozum do głowy

I kiedy powróci – nie wiadomo.

 

Po odczytaniu wiersza rodzic wyjaśnia trudne słowa i zwroty, np. Powiśle, łokieć jako jednostka miary, kleks, kajet. Chętne dzieci mogą zmierzyć długość i szerokość dywanu czy stolika za pomocą łokcia oraz zrobić kleksy z atramentu w wiecznym piórze. Rodzic wyjaśnia, że gdy ich prababcie chodziły do szkoły, pisały właśnie wiecznym piórem, co nie było łatwe. Następnie dzieci odpowiadają na pytania: Co robił Staś Pytalski? Jak myślicie, dlaczego chłopiec zadawał tyle pytań? Jak zachowywali się członkowie rodziny Stasia? Co można powiedzieć o zachowaniu chłopca? Czy trzeba zadawać pytania i dlaczego? Kto może zadawać pytania? Jak można określić, nazwać kogoś, kto zadaje dużo pytań? (ciekawski, dociekliwy) O co wy chcielibyście zapytać rodziców, jakie pytania są dla was ważne? Chętne dzieci wymyślają pytania.

Wykonajcie zadanie z Kart Pracy 3 S.31- swobodne wypowiedzi i budowanie zdań na temat ilustracji, odszukiwanie wyróżnionych elementów, ćwiczenia w czytaniu.

Dzisiaj poznajemy nową literkę

Wykonajcie zadanie w Kartach Pracy  s..32–33prezentacja liter wielkiej i małej, określanie miejsca głoski w w wyrazach, ćwiczenia przygotowujące do czytania, odszukiwanie takich samych wyrazów.

Burza” – zabawa plastyczna techniką „mokre w mokrym”. Dzieci malują kartki czystą wodą tak, by były dobrze pokryte. Następnie wybierają kolory, którymi  namalowałyby burzę, i przy muzyce klasycznej, np. „Symfonia pastoralna” Beethovena , malują farbami akwarelowymi i miękkimi pędzlami. Farby muszą być bardzo dobrze rozwodnione, całość ma się rozlewać po kartce.

Na zakończenie wykonajcie zadanie w książce  Czytanie i Pisanie s. 51 – zabawy graficzne. Dzieci układają z drucików kreatywnych lub wełny kształt liter w, W pisanych według wzoru . Następnie wodzą palcem po przygotowanym kształcie, rysują litery w powietrzu i na tackach z mąką lub kaszą, a na końcu wykonują ćwiczenia graficzne .

To już koniec zajęć  na dziś, zapraszam na kolejne już jutro.

Pozdrawiam wszystkich.

Skip to content