Przedszkole ONLINE – Grupa VI – 8

Dzień dobry Kochani!

Witamy się z Wami w kolejnym tygodniu naszych zdalnych zajęć. Mamy nadzieję że odpoczęliście przez weekend i teraz macie mnóstwo chęci i energii do zabawy. To co? Zaczynajmy! 🙂

1. „Sałatka owocowa z polewą czekoladową” – układ taneczny

Na początek się rozruszamy, a tym ruchem dziś będzie taniec. Zapraszamy do wykonywania ruchów z filmu.

1. „Domek dla owadów” – rozmowa o dumie z pracy na podstawie opowiadania

„Domek dla owadów” Joanna M. Chmielewska

– Tato, zaprośmy do naszego ogrodu zapylacze – zawołała Amelka, kiedy tata przyszedł ją odebrać z przedszkola.

– Zapylacze? A co to takiego? – zdziwił się tata.

– Nie wiesz? Nie chodziłeś do przedszkola?

– Chodziłem. Ale u mnie w przedszkolu nikt nie mówił o zapylaczach.

– Może nie uważałeś? Jak Krzysiek z naszej grupy. Bawił się samochodzikiem i potem wcale nie wiedział, co pani mówiła.

– Może i nie uważałem – zgodził się tata. – Ale ty na pewno uważałaś i wszystko mi opowiesz.

– No, dobrze. – Amelka zrobiła taką minę, jak pani w przedszkolu, kiedy coś wyjaśniała.

– Zapylacze zapylają kwiaty, a potem z tych kwiatów powstają owoce. Zapylacze są bardzo pożyteczne. Bez nich nie byłoby jabłek, gruszek, śliwek ani pomidorów.

– Masz na myśli pszczoły? – spytał tata.

– Takie dzikie pszczoły, które nie mieszkają w ulach. I jeszcze inne owady, które zapylają kwiaty i nie mają gdzie mieszkać. A jak zbudujemy im domek, to zamieszkają w naszym ogrodzie. Zbudujemy? Proszę!

Tata był trochę zmęczony, ale Amelce tak zależało na domku, że od razu po przyjściu do domu zabrali się do pracy.

Najpierw obejrzeli domki w Internecie.

– O, taki chcę! – Amelka wskazała domek, który miał daszek i kształtem przypominał prawdziwy dom.

– Może być taki – zgodził się tata. – No to do roboty, Amelko!

W garażu tata miał mały warsztat, a w nim różne skarby: deski, sklejkę, wkręty, kawałki drewna, podpórki bambusowe do kwiatów, czyli to wszystko, co było potrzebne do zrobienia domku dla owadów.

Tata wyciął sklejkę na tył domku oraz deski na boki i dach, które potem Amelka wygładzała papierem ściernym. Tata w tym czasie wycinał drewniane klocki, a potem wiercił w nich większe i mniejsze otwory, w których owady będą mogły złożyć jajeczka.

– Gotowe! – Amelka z ulgą odłożyła ostatnią deskę. Trochę już ją znudziło szlifowanie, wolałaby robić coś innego.

Wreszcie przyszedł czas, żeby zmontować cały domek. Tata zrobił otwory w sklejce i deskach, a Amelka przykręcała wkręty. Nie mogła się doczekać, kiedy domek wreszcie będzie gotowy.

Później tata pociął bambus na równe kawałki, a dziewczynka powtykała bambusowe rurki w przegródkę tak ciasno, żeby nie wypadły. Do innych przegródek włożyła klocki przygotowane przez tatę.

Kiedy domek już zawisł na ścianie altanki, Amelka nie mogła się na niego napatrzeć. Miała nadzieję, że zapylaczom też się spodoba.

– Jaki ładny domek! – zachwyciła się mama. – A ile tu mieszkań! Owady będą mogły wybierać, czy wolą schronienie z bambusa, czy z drewna. Zrobiliście kawał dobrej roboty.

– To zasługa Amelki. Ja jej tylko trochę pomogłem. – Tata się uśmiechnął.

A Amelka poczuła się, jakby była już prawie dorosła. Bo jeśli ktoś z pomocą taty umie zrobić domek dla owadów, to nie jest już małym dzieckiem, prawda?

Czy wiecie co znaczą te wyrazy: wkręty, szlifierka, warsztat. Odpowiedzcie na pytania: Jak miała na imię dziewczynka? Na jaki wpadła pomysł? Dlaczego, Waszym zdaniem, zrobienie domku było ważne? Kto zrobił domek? Jaki był efekt współpracy Amelki i taty? Jak myślicie, co czuła Amelka, kiedy domek zawisł na ścianie? Co to znaczy być z czegoś dumnym? W jakich sytuacjach czujecie dumę? Jak się wtedy zachowujecie? Kto mówi Wam, że jest z was dumny? Czy lubicie, gdy ktoś to wam mówi i dlaczego? Rodzic podkreśla, że pojęcie duma może oznaczać kogoś, kto zadziera nosa, uważa się za kogoś lepszego od innych i to nie jest dobre. Należy czuć dumę, gdy zrobiło się coś dobrego nie tylko dla siebie, ale i dla innych, pomogło komuś, lub gdy starało się wyjątkowo podczas robienia czegoś.

1. „Jestem dumny, gdy…” – zabawa plastyczna

Narysujcie sytuacje, w której byliście z siebie dumni. Następnie podpiszcie pracę wyrazem „duma” lub „DUMA”. Jak zwykle czekamy na Wasze zdjęcia z efektami prac 🙂

1. „Dni tygodnia” – piosenka o dniach tygodnia.

Przypomnijcie sobie nazwy dni tygodnia oraz ich kolejność i śpiewajcie piosenkę.

1. „Kalendarz pogody” – aktywne działanie

Opowiedzcie teraz jakie występują obecnie zmiany w środowisku przyrodniczym i pogodzie. Jak nazywa się aktualna pora roku? Jaka była przedtem? Jaka będzie po tej? Jakie są różnice między jesienią a wiosną? Wymieńcie kolejne dni tygodnia.

Wykonajcie kalendarz pogody na cały tydzień. Możecie wykonać go według poniższego wzoru lub wykonać według własnego pomysłu. Obserwacje pogody prowadźcie codziennie o tej samej porze dnia i zapisujcie je w kalendarzu. Postarajcie się nazwać zjawiska pogodowe również po angielsku.