Przedszkole ONLINE – Grupa VII – 9

Witajcie w kolejnym dniu „przedszkola online” 🙂

Rozpoczynamy dzień jak zawsze rozruszanką:

Przed wami kolejne zadania 🙂

Dzisiaj przyszła pora na wiosenne zabawy na działce.

-Macie swoje ogródki?

– Czy już pierwsze wiosenne porządki na nich zrobione…?

– Pomagaliście rodzicom, dziadkom…?

1.Zapraszam do przeczytania dzieciom wiersza H. Zdzitowieckiej  „ W naszym ogródeczku”.

W naszym ogródeczku

zrobimy porządki ;

zagrabimy ścieżki,

przekopiemy grządki.

Na grządkach wyrośnie;

fasolka, marchewka,

sałata i groszek

czerwona rzodkiewka.

W naszym ogródeczku

posiejemy kwiatki

będą nam pachniały i fiołki i bratki,

nasturcje , goździki,

nagietki groszek,

i ta biała lilia,

co tak żółci nosek.

2.Rozmowa n/t wiersza:

– Co należy zrobić w ogródku?

-Jakie narzędzia nam będą potrzebne ?

– Jakie warzywa kwiaty nam urosną?

O to kilka zdjęć wiosennych kwiatów .

Myślę, że niektóre z nich są wam dobrze znane. Wymieńcie ich nazwy, wykorzystajcie zdjęcie do gry w „memo”.

1. Zabawa ruchowa do piosenki :

Naśladujcie ruchem czynności związane z pracami w ogródku.

4.Przypomnijcie teraz :

– Co jest potrzebują rośliny, żeby mogły rosnąć?

Posłuchajcie jeszcze jednej ciekawostki … o zwierzątku , które w przyrodzie jest bardzo pożyteczne .

Dżdżownica

Te dziwne stworzenia mieszkają w glebie. Ich delikatne ciało jest zbudowane z segmentów w kształcie pierścieni. Pokrywa je śluz, który ułatwia zwierzętom poruszanie się pod ziemią. Swoją nazwę dżdżownice zawdzięczają temu, że podczas deszczu, tzw. dżdżu, wychodzą na powierzchnię.

Te niewielkie, zupełnie niegroźne i bezbronne stworzenia są smakowitymi kąskami dla wielu zwierząt, np. dla ptaków, jeży i kretów. Odgrywają ważną rolę w przyrodzie nie tylko jako pokarm dla mięsożerców. Drążąc korytarze w ziemi, spulchniają ją i napowietrzają. Dzięki ich działalności inne organizmy mają lepszy dostęp do związków odżywczych i wody, które pobierają z gleby. Mądrzy ogrodnicy chętnie hodują te pożyteczne stworzenia w kompostownikach – dzięki dżdżownicom powstaje wspaniały nawóz, którego można użyć, by uzyskać obfite plony.

Może wy w swoim ogródku znajdziecie jakąś dżdżownicę? Życzę udanych obserwacji J

1. Pora na karty pracy.

– Dzieci starsze :

• karta pracy cz. 3 s.78,79,80.

1. Propozycja pracy plastycznej dla wszystkich „Gąsieniczka”- z opakowania papierowego po jajkach. Do wykonania pracy potrzebne będą opakowania papierowe po jajkach, farby, kolorowe kartki, druciki kreatywne, klej.

Jeśli macie inne pomysły na wykonanie dżdżownicy – pochwalcie się koniecznie.

Miłego dnia , pa 🙂