• Telefon : 62 591 99 15
  • Godziny otwarcia : 6:00 - 17:00
  • Adres : A. Frycza-Modrzewskiego 4, Ostrów Wielkopolski

W jaki sposób możemy pomóc dzieciom w przystosowaniu się do nowego środowiska?

1. Nie przychodźcie do przedszkola na „ostatnią chwilę”, unikajcie pośpiechu. Wyprawa do przedszkola powinna być raczej miłym spacerem, a nie wyścigiem z czasem. Drogę do przedszkola można odbyć ze znajomym dzieckiem, chętnie chodzącym do tego samego przedszkola.

2. Nie obiecujcie swojemu maluchowi nagród za pójście do przedszkola – dziecka nie można przekupywać.

3. Nie przeciągajcie nadmiernie pożegnania w szatni. Odprowadźcie dziecko do sali, przekażcie pod opiekę nauczycielce. Zadbajcie o to, by ranne pożegnanie odbywało się bez pośpiechu. Nie należy jednak przedłużać samego momentu rozstania. Pobyt rodziców w sali też nie zmieni sytuacji. Dziecko na chwilę uspokaja się, a gdy nie widzi mamy, zaczyna ponownie płakać. Robią to i inne dzieci, które dotychczas były spokojne. Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie dziecka pod opieką nauczycielki. Na pewno zainteresuje ona malca czymś ciekawym, zachęci do wspólnej zabawy. Często płaczące dziecko po kilku minutach oswaja się z otoczeniem i podejmuję zabawę.

4. W żadnym wypadku nie zabierajcie dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeżeli zrobicie to choć raz, Wasz maluch będzie wiedział, że łzami można wszystko wymusić. Bądźcie konsekwentni!

5. Postarajcie się stopniowo wydłużać pobyt dziecka w przedszkolu. W początkowym okresie dobrze jest odebrać je wcześniej. Powiedzcie dziecku kiedy i kto po nie przyjdzie, zapewnijcie je o swojej miłości.

6. Nie martwcie się o leżakowanie. Wytłumaczcie dziecku, że nie musi wcale spać, lecz wystarczy, że będzie odpoczywać. Zwykle dzieci po kilku dniach traktują leżakowanie całkowicie naturalnie.

7. Nie zmuszajcie dziecka, aby zaraz po przyjściu do domu opowiadało co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Ono samo będzie wiedziało, kiedy podzielić się swoimi przeżyciami.

8. Chwalcie dziecko jak najczęściej np. za pięknie wykonany rysunek.

9. Pozwólcie dziecku zabrać do przedszkola ulubioną przytulankę lub inną zabawkę. Pamiętajcie, aby nie była to rzecz, która łatwo może się zepsuć lub zgubić.

10. Traktujcie chodzenie do przedszkola jako sprawę naturalną. Nie omawiajcie wszystkich problemów przy dziecku (płakało, nie chciało jeść… itd.), by nie wprowadzać atmosfery napięcia, niepewności.

11. Wszelkie wątpliwości związane z przystosowaniem dziecka wyjaśniajcie z nauczycielkami danej grupy. Pytajcie nie tylko: „czy moje dziecko dzisiaj wszystko zjadło”, ale także o to, czy nawiązuje kontakt z rówieśnikami, czy radzi sobie z różnymi poleceniami, czy nie sprawia kłopotów wychowawczych. Nauczycielki chętnie odpowiedzą na te i inne pytania.

Rodzice! Nie zamartwiajcie się, że dziecko idzie do przedszkola. Nie bójcie się, że sobie nie poradzi. Ono od razu wyczuje Wasze nastroje i będzie negatywnie nastawione do nowego etapu w swoim życiu.

Skip to content