• Telefon : 62 591 99 15
  • Godziny otwarcia : 6:00 - 17:00
  • Adres : A. Frycza-Modrzewskiego 4, Ostrów Wielkopolski

Eksperyment u Sówek

W ramach wprowadzania dzieci w świat eksperymentów – 21 lutego Sówki wykonały kolejne doświadczenie. Co potrzebowaliśmy? – głęboki talerz z wodą, – majeranek, – płyn do naczyń, – wykałaczka. Przebieg doświadczenia: Krok 1 Do głębokiego talerza nalewamy wody. Krok 2 Do talerza z wodą wsypujemy majeranek. Krok 3 Następnie moczymy wykałaczkę w płynie do naczyń i delikatnie przykładamy ją do powierzchni majeranku. Majeranek „ucieka” na boki. Dlaczego tak się stało? Ponieważ detergent (płyn do mycia naczyń) zmniejszył napięcie powierzchniowe wody, czyli zmniejszył wzajemne przyciąganie się cząsteczek wody. Ta część wody do której detergent nie zdołał dotrzeć ma nie zmienione napięcie powierzchniowe. Wskutek kontaktu z detergentem zmniejsza się napięcie powierzchniowe wody – niewidoczna błonka na jej powierzchni pęka jak przekłuty balonik. Tego dnia sprawdziliśmy również efekt poprzedniego doświadczenia – obserwacja naszej hodowli soli. Zachęcamy do podobnych eksperymentów w domu.

Skip to content